Helen Doron Song Club – uczenie przez śpiew

Muzyka i wspólny śpiew na zajęciach metodą Helen Doron English sprawiają, że dzieci i młodzież uczą się angielskiego szybko, efektywnie i bez wysiłku. Na zajęciach nasi uczniowie nie rozwiązują trudnych gramatycznych zadań, a w domu nie wkuwają słówek. Nauka przy pomocy muzyki wygląda zupełnie inaczej.  

Język muzyki

Helen Doron, autorka metody, napisała książkę pt. „The Music of language”. Przygodę z językami Helen Doron rozpoczęła w czasie studiów, kiedy to uczyła francuskiego. Te doświadczenia dały grunt metodzie jej autorstwa. W swojej książce opowiedziała bardzo osobistą historię o nauczaniu języków oraz połączeniu jej z muzyką. Helen Doron stworzyła wyjątkową metodę nauki języki angielskiego dla dzieci i młodzieży, która opiera się między innymi na śpiewie, rytmie, rymie, tańcu. W książce pisze o tym, jak ważną rolę pełnią w procesie nauczania, przygotowywania dzieci do nauki czytania i pisania.

Do stworzenia metody zainspirowała ją metoda dr Suzuki, która była wykorzystywana do nauki dzieci grania na skrzypcach. Dzieci najpierw słuchały, a potem powtarzały, zachęcane pochwałami przez nauczyciela. Helen Doron zauważyła, że dzieci od swojego pierwszego dnia życia (a nawet wcześniej, bo również kiedy są jeszcze w brzuchu mamy) w ten sam sposób uczą się języka.

Nauka poprzez śpiew

Dzięki śpiewaniu dziecko poznaje właściwą intonację, składnię, rytm języka, którego się uczy. Zapamiętuje słowa, wyrażenia, gramatyczne konstrukcje. Zanim jest w stanie zrozumieć zasady gramatyczne, zapoznaje się z konkretnymi zdaniami, w których są obecne. Powtarza je w czasie śpiewania wielokrotnie. Dlatego kiedy jest już gotowe świadomie posługuje się gramatycznymi konstrukcjami.

Jak zauważa Helen Doron „We wszystkim, czego uczymy, wykorzystujemy muzykę.” Czy to jest kurs „Baby’s Best Start” dla 3-miesięcznych maluszków, czy „Teen English” dla nastolatków, każdy unit jest wyposażony w piosenki. Helen Doron uwielbia pisać piosenki. Tworzy je od przeszło 30 lat wraz z kompozytorem – Niko Levym, który w swojej twórczości inspiruje się muzyką z całego świata. Helen Doron również wykonuje swoje kompozycje.

Muzyka pomaga nie tylko uczyć się angielskiego. Doskonale sprawdza się także w uczeniu matematyki, czy w czasie zajęć sportowych. Programy Helen Doron w tym zakresie również ją wykorzystują, np. w kursie matematycznym „MathRiders” czy w „Ready Steady Move” – programie sportowym łączącym ćwiczenia z Pilatesu, Yogi, tańca i sztuk walki.  

W przypadku nauki języków z piosenek podchwytujemy poprawną intonację, składnię, angielskiego zdania, czy rytm wypowiedzi. Teksty, które mają rytm i rym, doskonale przygotowują do przyszłej nauki czytania. Rym sprawia, że łatwiej zapamiętujemy nowe słowa. A zabawa ze słowami uruchamia wyobraźnię, pobudza kreatywność i zwiększa świadomość dotyczącą zasad rządzących językiem.

Z kolei potrzeba śpiewania i tworzenia muzyki to jeden z naszych podstawowych instynktów. Od pierwszych chwil życia zaleca się śpiewanie, opowiadanie, czytanie maleństwu. Rymowanki przeznaczone dla niemowlaków są obecne w każdym języku. Wszystkie charakteryzują się rytmem i rymem. Rytm uspokaja dzieci, rym sprawia, że wyliczanka jest bardziej atrakcyjna. Zachęca też do zabawy słowem i dokończenia kolejnego zdania, poszukiwania odpowiedniego rymu.

Helen Doron Song Club

Dlatego też stworzyliśmy specjalny kanał na Youtube, który nazywa się Helen Doron Song Club. Regularnie zamieszczamy tam nowe piosenki. Część z nich to autorskie kompozycje Helen Doron i Nico Levy’ego, a część opiera się na tradycyjnych angielskich rymowankach czy piosenkach.

Nasz Helen Doron Song Club stale powiększa się o nowe piosenki. Każda z nich skupia się na nauce konkretnego materiału. Na przykład dzięki utworowi „I Have Ten Fingers” nauka liczenia pójdzie jak z płatka. A dzięki piosence „Healthy Breakfast” dzieci poznają zasady zdrowego żywienia. Nasze piosenki nie tylko wpadają w ucho, ale także mają głębsze przesłanie.

Zapraszamy do Helen Doron Song Club. Znajdziecie tam wesołe i energetyczne piosenki dla dzieci do nauki angielskiego.

Call Now Button