Porozmawiaj z orangutanem. Kreatywne metody nauczania angielskiego.

Kreatywne metody nauczania angielskiego sprawdzają się nie tylko wśród dorosłych uczniów, ale przede wszystkim wśród dzieci.

Rodzice, którym zależy by ich dziecko stało się w przyszłości obywatelem świata i dobrze się w nim czuło, szukają takiej szkoły językowej, która skutecznie nauczy angielskiego ich pociechy. Jak uczyć kreatywnie i skutecznie? Zobaczcie, jak robimy to w centrach Helen Doron English.

Metody nauczania słownictwa

Są wakacje. Grupa turystów płynie statkiem wycieczkowym. Podziwia małe fale na bezkresnym oceanie, rozkoszuje się słońcem. Pojawiają się delfiny. Wyskakują wysoko rozpryskując wodę, a zachwyceni ludzie pstrykają im foty. W pewnym momencie zdają sobie jednak sprawę, że zwierzęta dają im jakieś znaki. Kiedy statek podpływa do miejsca wskazanego przez delfiny, trafia na wielką wyspę pływających śmieci i fokę, która została uwięziona w plastikowej folii.

Ta historia to tekst jednej z czytanek, wykorzystującej kreatywne metody nauczania angielskiego. Opowiadanie pochodzi z podręcznika dla nastolatków autorstwa Helen Doron. Takie historie o zaangażowaniu w ochronę przyrody znajdziecie w wielu innych kursach Helen Doron.

Problemy współczesnego świata

Nasze programy zawierają dużo treści związanych z problemami współczesnego świata. Jednym z nich jest na przykład sytuacja zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt oraz los zwierząt i całej przyrody ożywionej.

Dla samej Helen Doron poprawa losu zwierząt jest jedną z misji, przyświecających jej od początku tworzenia treści do autorskich podręczników. Uczenie o zwierzętach, zwracanie uwagi na to, czego potrzebują, podkreślanie, że człowiek jest za nie odpowiedzialny, tak jak i za całą przyrodę, to niewątpliwie wizja bliska również współpracownikom Helen Doron Educational Group, lektorom, franczyzobiorcom.

Helen Doron zauważa:   

„Kiedy uczymy, zawsze pojawia się temat wartości. Szacunek dla innych, czekanie na swoją kolej, odpowiedzialność, dotrzymywanie słowa, rzetelne wykonywanie swojej pracy to kluczowe wartości, które są częścią szkolnej edukacji. Uczymy dzieci nie tylko tego, że warto być dobrym uczniem, ale również dobrym i odpowiedzialnym obywatelem i członkiem wspólnoty.”

Odpowiedzialny obywatel i członek wspólnoty

Analizując treści w podręcznikach Helen Doron widać, że „odpowiedzialny obywatel i członek wspólnoty” jest zainteresowany otaczającym go światem oraz zmianami, jakie w nim zachodzą. Nie tylko polska młodzież, także młodzież na całym świecie angażuje się w ruch klimatyczny. Sprawy związane z przyszłym losem planety są dla nich bardzo ważne, interesują się zagrożeniami, jakie czyhają na różne gatunki zwierząt. Nie poprzestają tylko na zdobywaniu wiedzy i bezwolnym obserwowaniu tego, co się dzieje. Działają aktywnie. Organizują młodzieżowe strajki klimatyczne, jeżdżą na obozy dla klimatu, publikują gazetki.   

W kursie dla nastolatków pt. „Paul Ward’s Adventures” wraz z głównym bohaterem Paulem Wardem oraz jego ojcem, który jest weterynarzem, nasi uczniowie poznają osiem państw wraz z ich historią, kulturą oraz losem mieszkujących tam zwierząt. Paul wraz ze swoją klasą w czasie wycieczki nad morze w Kartagenie, kolumbijskim mieście, sprząta plażę i natrafia na zwierzęta ubrudzone olejem, który prawdopodobnie wypłynął ze statku. Ojciec Paula przyjeżdża na miejsce wraz z całą epiką weterynarzy, aby zająć się cierpiącymi zwierzętami. W akcję ratunkową angażują się również uczniowie ze szkoły Paula. Przynoszą koce, wodę oraz jedzenie.

Ratujemy orangutany

Podobne treści przewijają się także w piosenkach, które są niezbędnym elementem każdego kursu metody Helen Doron English. W tekście jednej z piosenek pt. „Hello my world” czytamy:

„It’s our world

And we can make a difference.

We can make a difference.

The Earth is our home an it needs us!

It’s our world.

Together we cross borders.

We protect the forests.

For a better world.”

W tym utworze zostały zawarte wszystkie ważne dla społeczności centrów Helen Doron English hasła – przekonanie, że należy dbać nie tylko o swoją rodzinę, ale równie mocno i wytrwale o naszą planetę. Ponadto wiara, że jeszcze nie jest za późno na zaangażowanie się i zmianę.  Podkreślono także współpracę, jednoczenie sił, by razem przekraczać bariery, granice i dążyć do lepszego życia w poszanowaniu przyrody.

Piosenka znalazła się w kursie, choć została napisana z myślą o międzynarodowej kampanii społeczno-edukacyjnej pod tym samym tytułem „Hello my world”. Kampania, w której brali udział lektorzy Helen Doron English, miała więcej celów niż zwrócenie uwagi na los ginących orangutanów.

Miała również pokazać, że nie tylko uczymy o zaangażowaniu, ale i sami, my dorośli (nauczyciele, właściciele szkół) jesteśmy aktywni i nie jest nam obojętny los przyrody. Kampania cieszyła się niezwykłym powodzeniem wśród naszych uczniów. Tych młodszych również. Nadesłano mnóstwo filmików, które przybliżały problem ginięcia lasów deszczowych, które są domem dla orangutanów. Konkurs na najlepszy klip wygrała Masha z Ukrainy.

Nowy kurs Helen Doron

W naszym najnowszym kursie pt. „World of wonders” nasi uczniowie poznają świat egzotycznych zwierząt, uczą się o środowisku naturalnym. Główne tematy krążą wokół spraw związanych z życiem w dżungli, zwierzętami i roślinami w oceanach, na pustyni i Arktyce.

Dlatego też młodzież chętnie zapisuje się na kursy angielskiego metodą Helen Doron English. W naszych podręcznikach znajdują tematy, którymi się interesują. Ponadto mogą brać udział w międzynarodowych akcjach społecznych organizowanych na rzecz wymierających gatunków. Poprzez naukę do osobistego zaangażowania – tym żyje współczesna młodzież, a angielski zdecydowanie im to ułatwia. Dzięki temu uczą się języka niejako przy okazji, a skupiają się na rzeczach, które są dla nich ważne.

Aktualne tematy związane z życiem ludzi i zwierząt na całym świecie to obowiązkowy element każdego programu uczącego angielskiego metodą Helen Doron English. Nasi uczniowie chętnie angażują się w lekcje, na których porusza się bliskie im tematy. Lektorzy z kolei potrafią tak je przedstawić, by uczniowie w czasie zajęć zabierali głos w dyskusjach. Tylko nauka, która odbywa się w takich warunkach, ma szansę by stać się przyjemnością i przychodzi z łatwością.  

W naszych międzynarodowych akcjach społeczno-edukacyjnych biorą udział dzieci oraz młodzież z Europy, Ameryki Południowej i Azji, mamy zatem nadzieję, że wychowamy odpowiedzialne pokolenie przyszłych dorosłych. Do naszych akcji zawsze zachęcamy dzieci i nastolatków spoza naszych szkół. Projekty są otwarte dla każdego. Jedyny warunek to znajomość angielskiego. Wierzymy, że każdy może zostać bohaterem. Nie potrzeba żadnych niezwykłych mocy czy umiejętności. Chodzi o wspólną pracę, by zmienić czyjeś życie na lepsze, czy człowieka, czy zwierzęcia.

Call Now Button