Czy biznes ma płeć? Pomysł na biznes dla kobiet.

Mamy dziś dla Was pomysł na biznes dla kobiet. Jest nim prowadzenie centrum nauczania angielskiego metodą Helen Doron English. Jak myślicie, dlaczego to głównie kobiety są właścicielkami tych centrów?

Skąd wziąć pomysł na biznes dla kobiet?

Helen Doron stworzyła swoją szkołę z myślą o nauce angielskiego dzieci i młodzieży. Ale zależało jej również na wspieraniu zawodowego rozwoju kobiet. Okazało się, że edukacja to najlepszy pomysł na biznes dla kobiet. Na świecie aż 85% właścicieli franczyzowej licencji Helen Doron English to kobiety. W Polsce ten odsetek sięga ponad 90%. Właścicielki franczyzy zatrudniają kobiety: lektorki, pracowniczki biur i sekretariatów.

Dlaczego właśnie edukacja i nauczanie angielskiego? Największy odsetek wśród lektorów języków obcych stanowią kobiety. W szkołach publicznych, gdzie najczęściej uczą, z dostępnych ścieżek kariery mogą jedynie awansować na dyrektorkę szkoły. W dodatku tylko nieliczne. Przy własnej działalności, w tym wypadku – prowadzeniu szkoły językowej – wskoczenie na wyższy szczebel jest szybsze i prostsze. Zwłaszcza, że sieć Helen Doron Educational Group daje niezbędne wsparcie, szkolenia i pomoc w marketingu.

Kobiecy pomysł na biznes

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kobiety mniej zarabiają? Często za pracę na tym samym stanowisku co mężczyźni otrzymują niższą pensję. Czy zauważyliście, że kobiety rzadziej awansują i jest ich mniej na dyrektorskich stanowiskach? Co ciekawe, dzieje się tak, mimo że niejednokrotnie są lepiej wykształcone, czy mają większe doświadczenie zawodowe niż mężczyźni. Zjawisko to jest na tyle powszechne, że ma już swoją nazwę. „Szklany sufit”. Dlatego też wiele kobiet decyduje się na założenie własnej firmy. Zostają swoimi własnymi szefowymi, same dobierają sobie zespół współpracowników/współpracowniczek czy decydują o wysokości pensji.

Dla kogo franczyza?

Czy teraz zgodzicie się, że franczyza to doskonały pomysł na biznes dla kobiet? Poniżej jeszcze kilka argumentów dla nieprzekonanych.

Rozpoznawalna marka

Franczyza Helen Doron English jako pomysł na biznes dla kobiet to dołączenie do rozpoznawalnej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, marki. Sama Helen Doron jako twórczyni metody oraz CEO Helen Doron Educational Group w tym roku została wybrana czwartą najbardziej wpływową Kobietą Biznesu Franczyza 2020. W uzasadnieniu napisano: „te Kobiety Biznesu są nie tylko na szczycie swojej kariery. Starają się także umożliwić jak największej liczbie osób zbudowanie udanego biznesu w ramach franczyzy. Szczególnie w tych trudnych czasach związanych z epidemią COVID-19.”

biznes dla kobiet

Budowanie relacji

Franczyza Helen Doron English to dobry pomysł na biznes dla kobiet, bo to praca oparta głównie na budowaniu relacji z ludźmi. Właścicielka centrum rekrutuje lektorki/lektorów. Wysyła na szkolenia. Wspiera, szczególnie na początku ich nauczycielskiej drogi. Poznaje także rodziców, którzy zapisują swoje dzieci na zajęcia. Często z tych znajomości rodzą się przyjaźnie. Zwłaszcza, gdy ktoś przyprowadza do nas dziecko przez kilka, a nawet kilkanaście, lat.

Czy zgodzicie się, że kobiety w budowaniu relacji są bardzo utalentowane? Mają niezbędne umiejętności. Zwracają uwagę na potrzeby innych. Budują zespół oparty na zasadach współpracy. Pokojowo rozwiązują konflikty. Ktoś z Was z pewnością zauważy, że mężczyźni też to potrafią. Tak, to prawda. Ale to jednak kobiety częściej wychowuje się do odgrywania roli opiekunek. Współcześnie najmłodsze pokolenie chłopców również podobnie się edukuje.

Wsparcie

Franczyza Helen Doron English jako pomysł na biznes dla kobiet to także wsparcie na każdym etapie otwierania, zarządzania oraz reklamowania swojego centrum nauczania. Nie bez powodu Helen Doron została laureatką prestiżowej nagrody „Global Franchise” w kategorii „mentoring”. To wyróżnienie jest przyznawane charyzmatycznym liderom dużych zespołów, zgrupowanych w sieci. Do naszej sieci należą: lektorki i lektorzy, franczyzobiorcy, osoby pracujące w administracji, rodzice i uczniowie.


Jury przyznające nagrodę było pod wrażeniem poziomu wsparcia i wskazówek, jakie Helen Doron Educational Group oferuje swoim franczyzobiorcom.

Marysia Olchowy, właścicielka centrum Helen Doron w Myszkowie, tak mówi o najważniejszych zaletach płynących z franczyzy:


• „Solidne szkolenie know-how.
• Wsparcie biznesowe i marketingowe. Opieka Partnera Franczyzy i Dyrektora Generalnego.
• Stała oferta szkoleniowa, która jest fantastyczną okazją do nauki i wymiany doświadczeń.
• Marketing – ktoś za mnie wymyśla wszystkie te rzeczy, z którymi sama nie dałabym rady.
• ABM (Annual Business Meeting) – bardzo cenne spotkanie, taki „STOP” w biegu i wskazanie, czy idę dobrą drogą, czy jednak coś trzeba zmienić.”

Ścieżka kariery

Wspomnieliśmy już powyżej, że ścieżka kariery w Helen Doron English jest dla kobiet zawsze otwarta. Nie ma tu szklanego sufitu. Można najpierw pracować jako lektorka, potem jako head teacher (nauczyciel prowadzący), by wreszcie otworzyć własne centrum i zająć się prowadzeniem szkoły, rekrutowaniem lektorów oraz marketingiem.

Tak swoją ścieżkę awansu przedstawia Anna Piekarz, związana z marką Helen Doron English od 20 lat: „Najpierw zaczęłam uczyć, bo we Wrocławiu było tylko jedno centrum. Kiedy zaistniała taka możliwość, żeby z lektorki niejako „awansować” i zostać właścicielką szkoły, postanowiłam spróbować. Znałam już metodę, widziałam, że przynosi efekty. Dzieci uczyły się z dużą przyjemnością, chętnie brały udział w zajęciach. Rodzice nam zaufali, zapisywali swoje pociechy z roku na rok na kolejne poziomy.”

Najczęściej franczyzobiorczyniami Helen Doron English zostają nasze lektorki lub klientki – mamy naszych uczniów. Osoby, które znają metodę, styl prowadzenia zajęć, widzą, jak funkcjonuje szkoła.

„Zdecydowałam się na zostanie franczyzobiorcą Helen Doron, ponieważ już znałam markę. Moje dzieci chodziły od kilku lat do Helen Doron w Kielcach, ja również zaczęłam tam pracę i byłam zachwycona atmosferą tam panującą i efektami nauczania jakie widziałam u uczniów” – mówi Magdalena Nowak, najpierw klientka, potem lektorka, a teraz właścicielka centrum Helen Doron w Jędrzejowie.

Sukcesem Helen Doron jest stworzenie metody nauki języka angielskiego dla dzieci oraz stworzenie możliwości, by kobiety zaczęły prowadzić swój edukacyjny biznes. Od ponad 35 lat świetnie się sprawdzają jako osoby zarządzające centrami na całym świecie. Widzimy to na co dzień. I to nie tylko w tabelkach przychodów. Przede wszystkim odzwierciedla się to w uśmiechach naszych uczniów, którzy – czy mają 3 miesiące, czy są już nastolatkami – z radością biorą udział w lekcjach. Cieszy nas, że dla nich nauka to przyjemność i dobra zabawa.

Call Now Button