Najlepsza metoda nauki angielskiego

najlepsza metoda nauki angielskiego

Przełamywanie barier językowych

Czy wiecie, jaka jest najlepsza metoda nauki angielskiego? Ktoś mógłby powiedzieć, że „ta najszybsza”. Ktoś inny, że „najskuteczniejsza” czy nawet „najzabawniejsza”. Nie od dziś wiemy, że zrelaksowany mózg uczy się prędko i efektywnie.

Każda z tych osób miałaby rację. My dodalibyśmy jeszcze, że najlepsza metoda nauki angielskiego potrafi przełamywać bariery, czyli uczy swobodnie mówić po angielsku.  

najlepsza metoda nauki angielskiego

Poznajcie Helen i jej metodę

Metodą Helen Doron English dzieci i młodzież uczą się języka angielskiego od ponad 35 lat. Helen Doron – założycielka i CEO Helen Doron Educational Group – stworzyła unikalną metodę nauczania nie tylko angielskiego, ale także matematyki, fitnessu dla najmłodszych oraz ćwiczeń rozwojowych dla niemowląt. Te wszystkie programy są wyposażone w oryginalne materiały do nauki.


Helen zainspirowała się metodą gry na skrzypcach autorstwa Suzuki. Dzieci w naturalny sposób przyswajały sobie dźwięki, które słyszały. Według doktora Suzuki dzieci są w stanie nauczyć się grać na instrumencie zanim będą potrafiły czytać nuty. „Jeżeli metoda Suzuki uczy języka muzyki, dlaczego nie zacząć uczyć muzyki języka?” – z takiego założenia wyszła Helen. Najlepsza droga, by nauczyć dzieci języków obcych, to naśladować proces nauki języka ojczystego.

Płynne mówienie po angielsku

Wielu rodziców poszukuje odpowiedzi na pytanie: Współcześnie dzieci i młodzież uczą się angielskiego przez większość swojego życia, ale nadal nie potrafią płynnie mówić. Jak może im pomóc metoda Helen Doron English?

Helen Doron odpowiada rodzicom

Rodzicom bardzo zależy, aby zapewnić swoim dzieciom najlepszą przyszłość. Wierzą, że wczesne uczenie drugiego języka jest nie tylko możliwe, ale również korzystnie wpłynie na rozwój mózgu dziecka. Nasze trzydziestopięcioletnie doświadczenie jest poparte badaniami, które potwierdzają tę tezę. W rzeczywistości większość dzieci zaczyna uczyć się angielskiego jako języka obcego w szkole. Uczą się czytać i pisać, a ze względu na zbyt dużą liczebność klas nie mają możliwości, by ćwiczyć najważniejszej umiejętności – mówienia. W szkołach najczęściej najwięcej mówi nauczyciel, uczniowie nawet nie muszą odpowiadać. Umiejętność czytania i pisania ma tam pierwszeństwo przed umiejętnością mówienia.

Rodzice szukają więc innych rozwiązań, na przykład korepetycji. Moim zdaniem lepiej jest, kiedy dzieci uczą się w grupie rówieśniczej. Mają wtedy więcej motywacji, by zacząć mówić. Dorosły korepetytor nie interesuje się tym samym, co dziecko. Ma inny zasób słów i odmienne doświadczenie życiowe.

Metoda Helen Doron English bazuje na czterech podstawowych zasadach, które wpływają na zdolność dziecka do mówienia. Doświadczenie pokazuje, że najskuteczniejsza metoda nauki angielskiego to:


• nauka w małej grupie
• słuchanie anglojęzycznych nagrań w tle codziennych aktywności
• pozytywne wzmocnienia
• innowacyjne gry i zabawy


Dziecko uczy się wtedy bez wysiłku i z dużą przyjemnością.

Język potrzebuje kontekstu

Kontekst to zapewnienie dzieciom otoczenia sprzyjającego do mówienia. To także wsparcie, które umożliwia rozwój językowy. Języka należy się uczyć w kontekście – społecznym i kulturowym. Najlepiej poprzez dyskusje, rozmowy, opowiadanie historii.

Na naszych zajęciach tworzymy odpowiedni kontekst do nauki języka. Zajęcia mogą już rozpocząć 3-miesięczne maluchy w towarzystwie swoich opiekunów. Lekcje są w małych grupach – od 4 do 8 osób. Dzięki temu każde dziecko ma szansę często odzywać się po angielsku, wchodzić w interakcję z innymi dziećmi, a także otrzymywać indywidualną uwagę ze strony nauczyciela.

Nauczyciel z kolei tak organizuje gry i zabawy, żeby uczniowie jak najczęściej używali angielskiego. Poprzez aktywny udział w zajęciach mówienie w tym języku przychodzi im naturalnie. Oczywiście poziom i skomplikowanie odpowiedzi zależy od wieku dziecka. Od 2-latków nie będziemy wymagać mówienia. Poczekamy, aż dziecko samo zacznie włączać się w rozmowy. Na tym etapie najważniejsze jest osłuchiwanie się z językiem. Starsi kursanci natomiast są zachęcani poprzez gry i zabawę. Nauczyciel tak konstruuje zadania, żeby dzieci musiały używać angielskiego, aby dostać to, na czym im zależy.

Nigdy nie naciskamy na naszych uczniów, by mówili. Nie wywołujemy do odpowiedzi, nie wskazujemy palcem. Zdajemy sobie sprawę, że dla części z nich zabranie głosu może być onieśmielającym lub przerażającym doświadczeniem.

A kiedy się z nimi bawimy i gramy, to dzieci nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że się uczą. Sposób, w jaki prezentujemy język, zachęca dzieci do mówienia. Angielski staje się zabawą, a nie czymś, co przeraża. Gry oraz pozytywne wzmocnienia są niezbędnymi elementami naszej metody, które spontanicznie wydobywają język.

Nauka angielskiego poprzez zabawę i gry

Nie oczekujemy, że dzieci będą mówić przed ukończeniem pierwszego roku życia. Ale zwykle mniej więcej w tym czasie wiele z nich potrafi już wypowiedzieć niektóre słowa czy frazy. Spodziewamy się, że w wieku 1,5 lub 2 lat będą coraz częściej powtarzać to, co słyszą, a nawet używać spontanicznej mowy w czasie naszych zajęć. Dzieci na tym etapie rozwoju nie mówią jeszcze płynnie w swoim języku ojczystym, ale najczęściej powtarzają tylko to, co wcześniej usłyszały. Podobny mechanizm odtwarzamy na naszych lekcjach. Najpierw powtarzają, a potem już same próbują tworzyć zdania.

Podsumowując, najlepsza metoda nauki angielskiego opiera się na czterech niezbędnych elementach:


• małych grupach, gdzie częste interakcje z rówieśnikami łączą się z indywidualnym wsparcie nauczyciela
• pozytywnych wzmocnieniach, czyli chwaleniu uczniów za mówienie po angielsku
• nauce poprzez zabawę, ruch i dużo współdziałania
• codziennym osłuchiwaniu się z naszymi anglojęzycznymi materiałami


Dzięki temu nasi uczniowie bez problemu uczą się i swobodnie porozumiewają po angielsku. Nie mają bariery językowej, są otwarci na ludzi z różnych kręgów kulturowych. A mówienie po angielsku kojarzy im się z przyjemną atmosferą i miłymi chwilami spędzonymi wśród rówieśników.

Call Now Button