X
 
 

6 kroków do lepszego rozwoju Twojego dziecka

Twoje dziecko od momentu urodzenia do skończenia 3 roku życia uczy się bardzo szybko. Niemal z prędkością światła. Co sekundę jego mózg tworzy 700 nowych połączeń neuronalnych. Możesz mu pomóc osiągnąć najlepszy potencjał, ponieważ wiele czynników zewnętrznych wpływa na pracę mózgu. Te czynniki to: nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, zbieranie doświadczeń oraz wpływ otoczenia, w którym dziecko dorasta. Największy wpływ ma najbliższe otoczenie, czyli Ty.

Mózg zaczyna rozwijać się bardzo wcześnie w życiu prenatalnym (już od 3 tygodnia po zapłodnieniu), kontynuacja tego procesu trwa całe życie. Te same mechanizmy, które kształtują mózg są także odpowiedzialne za przechowywanie informacji, czyli tworzenie nowych umiejętności i magazynowanie wspomnień. Największa różnica między rozwojem mózgu u dziecka i dorosłego to stopień jego elastyczności, który na wczesnym etapie jest bardzo duży. Elastyczność mózgu ma swoje pozytywne i negatywne strony. Do pozytywów możemy zaliczyć bardzo szybkie uczenia się. Do negatywów zaś to, że młody mózg jest bardziej podatny na zły wpływ, jeśli środowisko, w którym żyje dziecko nie dostarcza mu wsparcia i nie zapewnia bezpieczeństwa.

Poniżej sześć sposobów, które pomogą Ci wpłynąć na lepszy rozwój Twojego dziecka.

Sposób 1: Zaufaj swoim instynktom

Młody rodzic często czuje się przygnieciony nadmiarem dobrych rad, który spotyka na każdym kroku, czy to w internecie, magazynach, na blogach, czy też tych udzielanych przez rodzinę i znajomych. Trudno mu oddzielić ważne informacje od tych, które są przelotną modą. Najczęściej jednak okazuje się, że to, co sami czujecie, jest najlepsze dla Was i dla Waszego dziecka. Oczywiście warto czytać, pytać o zdaniem bardziej doświadczonych, ale nie można przestać słuchać swojego wewnętrznego głosu. Czasem najlepsza rada udzielona rodzicom to: podążaj za swoim sercem i rób to, co czujesz, że jest odpowiednie dla Twojej rodziny.

Sposób 2: Przytulaj i trzymaj swoje dziecko

Większość rodziców uwielbia tulić swoje dzieci są niemowlakami. A gdy dorastają wydaje im się, że większe nie potrzebują już przytulania. Nic bardziej mylnego! Przytulanie jest niezbędne, nie tylko dla dzieci, w ogóle dla ludzi. Naukowe badania potwierdziły, że tulenie to nie tylko dostarczanie przyjemności sobie i dziecku. Ma ono również wpływ na ludzki mózg, który dzięki niemu lepiej się rozwija. Dziecko jest szczęśliwsze, zdrowsze, ciekawe otaczającego świata.

Sposób 3: Śpiewaj

Twoje dziecko nie przejmuje się tym, czy potrafisz, czy nie potrafisz śpiewać. Możesz wymyślać własne piosenki, śpiewać te z Twojego dzieciństwa lub aktualne przeboje z radia albo śpiewem opisywać to, co właśnie wspólnie robicie. Śpiewając będziecie się świetnie bawić, a to pomoże młodemu mózgowi w rozwoju.

Sposób 5: Ruch i zabawa

Baw się, wygłupiaj i ruszaj ze swoim dzieckiem! Ruch wspomaga rozwój emocjonalny, nawiązywanie kontaktów, wpływa na budowanie pewność siebie i uczy współpracy. Mózg kocha ćwiczenia, więc wszystkie aktywności związane z ruchem są dla dzieci bardzo ważne. Dziecko uczy się właśnie poprzez ruch.

Sposób 5: Pomóż swojemu dziecku nauczyć się innego języka

Zaskoczeni? Nauka kolejnego języka to skomplikowany proces, ale umysł jest niejako zaprogramowany do absorbowania innych języków równocześnie z przyswajaniem ojczystego. Dziecko, które ma regularny i pełen zabawy kontakt z językiem obcym, zostaje wyposażone w niezbędną bazę, które będzie miała pozytywny wpływ na całe jego przyszłe życie. Nawet jeśli rodzic nie zna żadnego obcego języka, wciąż może w nim śpiewać. W jeden z naszych programów dla przedszkoli znajdują się piosenki w sześciu językach.

Sposób 6: Chwal swoje dziecko

Doszliśmy do ostatniego sposobu pomagającego w rozwoju Twojego dziecka. Wszyscy szukamy potwierdzenia, że to, co robimy ma sens. Dzieci również. Skupiaj się zatem na tym, co Twoje dziecko robi dobrze i chwal je. Wtedy ono będzie bardziej zmotywowane. Chwalenie i docenianie starań dziecka to podstawa wszelkiego rozwoju.