Ukryte zalety dwujęzyczności

Chcesz zapewnić swojemu dziecku dobrą przyszłość, łatwą edukację i długie zdrowie? Jak najwcześniej rozpocznij z maluchem naukę drugiego języka.

Ze wszystkimi wyżej wymienionymi aspektami ściśle wiąże się dwujęzyczność, która ma szereg zalet, a wśród nich wiele jeszcze nie do końca uświadomionych w społeczeństwie.

Dwujęzyczność dzieci a komunikacja

Mali obywatele świata uczą się drugiego języka na tych samych zasadach co swojego języka rodzimego.

Dzięki nauce od wczesnych lat dziecięcych lepiej opanowują poprawną wymowę, a formułowanie zdań po angielsku przychodzi im szybko i intuicyjnie.

Gdy dorosną, mogą komunikować się z szerszym gronem osób, w różnych miejscach i okolicznościach. Sprawność komunikacyjna poprawia poczucie własnej wartości.

Z tego powodu dzieci dwujęzyczne czują się pewniej na wycieczkach zagranicznych i zajęciach międzynarodowych.

Mogą nawiązywać przyjaźnie online z rówieśnikami z całego świata. Posłuchaj naszego podcastu na ten temat: Jak wychowywać dwujęzyczne dzieci

Dwa języki w pracy i hobby – korzyści dwujęzyczności

Jako rodzic z pewnością bierzesz pod uwagę wpływ dwujęzyczności na karierę swojego dziecka. Masz rację – w przyszłości, gdy maluch dorośnie, dwujęzyczność gwarantuje znacznie lepsze perspektywy zawodowe.

Osoby dwujęzyczne mogą obejmować wyższe i lepiej opłacane stanowiska. Łatwiej im także zmienić pracę na nową, także w innym kraju. Jednak nawet w dzieciństwie władanie dwoma językami może przynieść szereg korzyści Twojemu kilkulatkowi.

Dzieci dwujęzyczne zyskują możliwość płynniejszego rozwoju swoich pasji, korzystając z anglojęzycznych materiałów edukacyjnych. Książki, filmy i artykuły w internecie stają przed nimi otworem – niezależnie od tego, czy hobby dotyczy muzyki, fotografii, programowania, czy rękodzieła. 

Dlaczego osoby dwujęzyczne lepiej się uczą?

Chcesz, by Twoje dziecko przeszło przez swoją edukację bez zbędnego stresu, a za to z przyjemnością? Także pod tym względem nauka drugiego języka może pomóc.

Korzystanie z dwóch systemów językowych stanowi większy wysiłek umysłowy. Gwarantuje to codzienny trening mózgu, który lepiej radzi sobie z przyswajaniem nowych informacji.

Ponadto nauka języka wykształca u dzieci także skuteczne schematy uczenia się. Łatwiej zapamiętywać im nowe pojęcia i rozwiązywać problemy natury logicznej.

Dotyczy to nie tylko poznawania nowych języków w szkole, ale również nauki w ramach pozostałych przedmiotów, takich jak historia, biologia czy nawet matematyka, fizyka oraz chemia. 

 
Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka

Dwujęzyczność a relacje

Na ogół dzieci dwujęzyczne charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji emocjonalnej. Lepiej rozumieją kontekst wypowiedzi swoich rozmówców, przez co łatwiej tworzyć im zdrowe, pozytywne relacje. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule: Jak dwujęzyczność wpływa na wyrażanie emocji?

Są bardziej otwarte na poznawanie nowych kultur oraz perspektyw. Zapisując malucha na zajęcia do szkoły językowej, gwarantujesz mu możliwość poznawania nowych przyjaciół.

W Helen Doron English stawiamy na wspólne gry i zabawy, które umożliwiają dzieciom swobodne, wartościowe interakcje.

W budowie więzi pomiędzy uczniami dodatkowo pomagają organizowane przez nas wycieczki i obozy językowe. To czas tworzenia pięknych wspomnień i relacji na długie lata!

Czy dwujęzyczność utrzymuje mózg w zdrowiu?

Jak wcześniej wspominaliśmy, dwa systemy językowe stymulują pracę mózgu. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na naukę dziecka, ale również jego zdolności poznawcze w późniejszym wieku.

Badania dowiodły, że dwujęzyczne osoby w podeszłym wieku rzadziej zapadają na choroby o podłożu neurodegeneracyjnym.

Ukształtowana w okresie dziecięcym dwujęzyczność może więc obniżać ryzyko zachorowania na przykład na chorobę Alzheimera albo demencję.

Podróże osób dwujęzycznych

Biegłe posługiwanie się językiem angielskim, w ten sam sposób co językiem rodzimym, w przyszłości zagwarantuje Twojemu dziecku możliwość bezpiecznego zwiedzania większości świata.

Na ogół w dorosłości pasją dwujęzycznych dzieci staje się podróżowanie. Nie doświadczają one przecież barier językowych, które mogłyby zniechęcać do wyjazdów bez pomocy biura podróży.

Dzieci dwujęzyczne częściej interesują się także programami edukacyjnymi takimi jak Erasmus i inne międzynarodowe wymiany studentów. Chętnie uczą się kolejnych języków, które umożliwiają im podróżowanie do krajów nieanglojęzycznych.