Czy pamiętacie swojego ulubionego nauczyciela? Był to wuefista, polonistka, a może anglistka? Co takiego sprawiało, że uczniowie z przyjemnością przychodzili na lekcje, chcieli tej osoby słuchać, uczyć się, robić zadania domowe…

Ja bardzo dobrze pamiętam swoją anglistkę, która lubiła pracować na tekstach piosenek. Do dziś wspominam tekst zespołu Eagles pt. „Hotel California”, dzięki któremu nauczyliśmy się po pierwsze prawidłowej wymowy słowa „hotel” (nie przez „o”, bo przecież nie chodzi o to, że jest tam gorąco), a po drugie utrwalaliśmy czasowniki nieregularne czasu Past Simple.

W nauczaniu metodą Helen Doron English mamy już ponad 35-letni staż, dlatego możemy podpowiedzieć Wam, jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel angielskiego.

FB post Nauczyciele 4 OK - Helen Doron English

Dobry nauczyciel angielskiego – potrafi przekazać wiedzę

Czy rzeczywiście najlepszym nauczycielem dla dziecka będzie native speaker? Czy doskonała wymowa, perfekcyjna znajomość języka, świetna orientacja w kulturze danego kraju wystarczą, by skutecznie przekazać wiedzę? Pewnie tak, ale równie ważną umiejętnością jest dostosowanie metody do wieku ucznia oraz jego poziomu zaawansowania. Sama znajomość danego języka nie wystarczy. Czy zgodzicie się z nami, że podstawą jest metoda, nauczyciel musi wiedzieć, jak uczyć, jakie cele ma dana lekcja i w jaki sposób je osiągnie.

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany wyszkoleniem się na lektora metody Helen Doron English, poniżej przedstawimy kilka podpowiedzi, które być może pomogą wpłynąć na Twoją decyzję.

IMG 5118 - Helen Doron English

Martyna Wloka, najpierw była uczennicą centrum Helen Doron English, a potem sama została lektorką, tak wspomina szkolenie:


„Po każdym dniu szkolenia wychodziłam z niego pełna energii i z burzą pomysłów w głowie! Nie spodziewałam się, że w ciągu jednego tygodnia można się tak dużo nauczyć. TTC dało mi całkiem nowe spojrzenie na to, w jaki sposób można uczyć innych – nie tylko angielskiego, ale wszystkiego!”

Kursy metody HDE trwają kilka dni. Każdy jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy jest poświęcony prezentacji metody i wprowadzeniu do niej. Kandydaci zapoznają się z materiałami, metodologią, a trener ma szansę zweryfikować ich predyspozycje do nauczania dzieci. Osoby, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu, zgłębiają metodę, przygotowują prezentacje przykładowych lekcji i piszą esej.

Tak sama Helen Doron opowiada o treningu, który otrzymują nauczyciele:

Dobry nauczyciel angielskiego – lubi uczyć

Sama Helen Doron radzi, by zostać nauczycielem, jeśli naprawdę lubi się pracować z dziećmi. Tylko taka osoba, jest w stanie stworzyć emocjonalną więź ze swoimi uczniami.

Czy zauważyliście też, że lektorowi pozytywnie nastawionemu do swojego zawodu bardziej zależy na rozwoju oraz udoskonalaniu warsztatu pracy? Jest nauczycielem, który potrafi wzmacniać w swoich uczniach poczucie wartości, dawać im wsparcie, zachęcać do nauki w inspirujący sposób. Brak więzi z lektorem może przełożyć się na niechęć do nauki. Wtedy nawet najlepszy metodyk, który świetnie tłumaczy angielską gramatykę, nic nie osiągnie, choć z pewnością sprawdzi się w pracy z dorosłymi, którzy mają inne potrzeby i oczekiwania.

Jeśli czasem wspominacie swoich dobrych nauczycieli, to czy zwróciliście uwagę na fakt, że były to osoby, które potrafiły słuchać swoich uczniów. Byli to ludzie ciekawi Waszych opinii, zachęcający do wyrażania własnego zdania. Wtedy uczniowie nie obawiają się osądów. Każdy może swobodnie je wyrażać, korygowana jest tylko poprawność językowa.

Dobry nauczyciel jest też cierpliwy. Czy i Wy to pamiętacie ze szkolnych czasów? Nie zakłada z góry, że uczniowie coś wiedzą, bo już dawno przerabiali to w szkole. Tłumaczy tyle razy, ile jest to potrzebne. A przykłady do ćwiczeń dobiera odpowiednio do umiejętności uczniów. Tak, żeby dla osób, które dane zagadnienie gramatyczne rozumieją, były wyzwaniem. A dla tych z kolei, które potrzebują dodatkowych powtórek, wyjaśniały i tłumaczyły.

FB post Nauczyciele 6 OK - Helen Doron English

Dobry nauczyciel angielskiego – nieustannie się szkoli

Wszyscy lektorzy, uczący metodą Helen Doron, przechodzą regularne szkolenia, podwyższając swoje umiejętności, dokształcając się z najnowszych metod efektywnego nauczania. Dzięki temu lekcje nie są nudne, a pełne pomysłowych gier i zabaw. Uczniowie wychodzą ze szkoły zadowoleni i weseli. Nie mogą się doczekać kolejnych zajęć.

Czy zgodzicie się z twierdzeniem, że prawdziwe nauczanie to nie tylko lekcja? To nie tylko 45 minut czy godzina pracy z uczniami. To także czas spędzony na przygotowywaniu się do zajęć – wymyślaniu i robieniu pomocy naukowych, projektowaniu gier, szukaniu atrakcyjnych pomysłów na zabawy.

Tak o swojej pracy mówi lektorka Lidia Fatyga: „Właśnie dzięki propsom nasze lekcje są takie różnorodne i aktywne. Dzieci w czasie nauki chcą się bawić i dlatego inwestujemy w zabawki, często sami je wykonujemy, dzięki temu lekcja i pomoce zyskują na atrakcyjności. Czasem na zajęcia z najmłodszymi uczniami potrzebuję trzech wielkich pudełek pełnych propsów i zabawek. Zabawek już gotowych, ze sklepu, oraz tych zrobionych własnoręcznie.”

DSC 0666 - Helen Doron English

Dlatego też lektorki i lektorzy metody Helen Doron English zawsze wszystkie swoje pomysły na lekcje testują na sobie w czasie cyklicznych szkoleń. Każda osoba przygotowuje wybrany temat i pod okiem trenerki metody oraz przy pomocy koleżanek i kolegów ćwiczy, jakimi metodami najskuteczniej nauczyć danego zagadnienia.

Nauczyciele biorą także udział w corocznych konferencjach, w czasie których uczą się o nowych podręcznikach oraz materiałach. Nasze programy do nauki angielskiego są stale ulepszane i modernizowane. Uaktualnia się je biorąc pod uwagę współczesne zainteresowania naszych uczniów. Powstają także nowe. Lektorzy muszą je poznać, zanim zaczną nimi uczyć.
Zobaczcie, w jaki sposób:

Lektorzy Helen Doron przechodzą szkolenia, które przygotowują ich do pracy na każdym poziomie. Dzieci mogą uczyć zarówno native speakerzy, jak i nauczyciele, których pierwszym językiem nie jest angielski. Kierujemy się zasadą, że kluczem do sukcesu jest regularne słuchanie języka w tle codziennych aktywności. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazało nam, że słuchanie w domu jest niezbędne w procesie nauki. Słownictwo, gramatyka, piosenki są uczone właśnie dzięki osłuchiwaniu się z anglojęzycznymi materiałami.

Dobry nauczyciel angielskiego – zna różne style uczenia się

FB post Nauczyciele 8 OK - Helen Doron English

Czy zgodzicie się, że dzięki szkoleniom, warsztatom i konferencjom, o których była mowa powyżej, lektor metody Helen Doron English jest bardzo dobrze przygotowany do swojej pracy. Nie tylko do prezentowania nowego materiału. Potrafi obserwować swoich uczniów. Widzi, czym się interesują, co sprawia im radość. Ta wiedza pomaga nauczycielowi lepiej przygotować się do codziennej pracy dydaktycznej. Daje szansę jeszcze bardziej zaangażować uczniów w proces uczenia się.

Odpowiednio przygotowany do pracy nauczyciel bierze również pod uwagę style uczenia się i dopasowuje je pod potrzeby dzieci i młodzieży. Zachowanie dziecka w czasie zajęć zdradza jego styl uczenia się: wzrokowy, słuchowy, dotykowy lub kinestetyczny. Większość dzieci posługuje się wszystkimi stylami na raz, ale zwykle jeden lub dwa z nich przeważają. Zadanie lektora to zorientowanie się, jaki styl preferuje dany uczeń oraz wybranie i przystosowanie odpowiedniej dla niego metody pracy.

Dzięki wiedzy o stylach uczenia się lektorzy zapewniają rozmaite aktywności w czasie lekcji, tak by spełnić potrzeby dzieci. Dlatego też zajęcia prowadzone metodą Helen Doron to sposób na harmonijny rozwój dziecka. Lekcje wypełnione są zadaniami, które zainteresują wzrokowców, słuchowców, dotykowców i kinestetyków. Dzieci nie tylko siedzą, ale także stoją, tańczą, śpiewają, ruszają się, grając w różne gry. Chodzi o to, by uczniowie byli aktywni, zaangażowani i dobrze się bawili w czasie nauki nowego języka. Jest wiele sposobów, by nauczyć się angielskiego – szybciej, łatwiej i w naturalny sposób.

Dobry nauczyciel angielskiego – pozytywnie motywuje uczniów do nauki

Niezależnie od wieku dziecka oraz jego poziomu zaawansowania nauczyciel powinien umieć pozytywnie motywować do nauki. Zwłaszcza kiedy uczenie obcego języka odbywa się bez tłumaczenia na język ojczysty. Na tym między innymi polega metoda Helen Doron English. Lektor w czasie szkoleń dowiaduje się, jak ważne jest chwalenie i nagradzanie ucznia. Pozytywne wsparcie motywuje do mówienia oraz aktywnego brania udziału w zajęciach.


Oczywiście sposoby motywowania i wzmacniania zależą od wieku ucznia. Inne podejście będzie miał lektor do kilkumiesięcznego maluszka, inne do przedszkolaka, dziecka w wieku szkolnym, czy nastolatka w szkole średniej.
Czy też zauważyliście, że najmłodsze dzieci reagują na uśmiech, wyższy ton głosu, odpowiednią melodię zdania. Dzieci ze szkoły podstawowej lubią, kiedy nagradza się je pochwałą lub graniem w ulubioną grę. Najstarsi pozytywnie reagują, kiedy nauczyciel ich słucha, nie krytykuje za błędne wypowiedzi, a potrafi zauważyć mocne strony.

FB post Nauczyciele 9 OK - Helen Doron English

Dobry nauczyciel angielskiego – twórczo podchodzi do nauczania

Dla lektora metody Helen Doron English podręcznik to za mało. Angażujące i wciągające uczniów zajęcia muszą bazować na czym innym. Nauczyciele projektują i tworzą własne gry, które pomagają utrwalić przerabiany w danym momencie materiał. W tym celu przypominają swoim uczniom gry z własnego dzieciństwa, takie jak: Chińczyk, Monopol czy Poczta. Sięgają po tradycyjne gry angielskie, np. Snakes and ladders. Przy okazji pokazując, jak można wykonać własnoręcznie grę z materiałów przeznaczonych do recyclingu. Wszystkie gry mają zawsze cel językowy – przećwiczenie czasowników nieregularnych w czasie Past Simple, nauka zadawania pytań, tworzenie przeczeń.

Nowe technologie dają także możliwość korzystania z gier online, takich jak kahoot czy quizizz. Są świetnym odpoczynkiem od zadań gramatycznych i pisania esejów. Relaksują, a przy okazji uczą, bo są doskonałym pomysłem na powtórkę materiału.


Lektorzy Helen Doron English wykorzystują narzędzia online zaprojektowane specjalnie z myślą o naszych kursach: Helen Doron Stream – gdzie są wszystkie anglojęzyczne materiały dźwiękowe, Helen Doron Song Club – z wersjami karaoke ulubionych piosenek, Kangi Club – gry online oraz Teen Buzz Radio – pierwsze anglojęzyczne radio dla nastolatków.
W czasie pandemii koronawirusa dość szybko przenieśliśmy nauczanie w przestrzeń wirtualną. Pracowaliśmy online z maluszkami (z ogromną pomocą rodziców) i starszymi uczniami. Łączyliśmy się z uczniami innych centrów Helen Doron z całego świata. Organizowaliśmy międzynarodowe lekcje oraz quizy. Zobaczcie sami:

Dobry nauczyciel angielskiego – potrafi zarazić miłością do języka

Kursy Helen Doron to nie tylko angielski. Każde zajęcia dają uczniom okazję na poszerzenie horyzontów oraz kształtowanie właściwych postaw w kwestiach natury etycznej i kulturowej. Z rozmów z rodzicami wiem, że moi uczniowie częściej podejmują nowe wyzwania, takie jak udział w konkursach przedmiotowych, z wyróżnieniem zdają kolejne egzaminy Cambridge i podążają za swoimi pasjami. Moment, w którym język angielski staje się dla nich narzędziem-kluczem do skarbnicy świata zainteresowań, jest chwilą, w której bezwysiłkowo dokonuje się ich największy postęp.” – dzieli się swoim doświadczeniem lektor metody Helen Doron English Łukasz Marzec.

Dobry nauczyciel angielskiego motywuje uczniów do udziału w konkursach, by w praktyce wypróbowali swoich sił. Podsuwa do czytania książki po angielsku, o których potem dyskutuje w czasie zajęć. Poleca anglojęzyczne filmy dostosowane do wieku i umiejętności językowych uczniów. Potrafi nawiązać do treści filmu na lekcji. Pokazuje zalety słuchania anglojęzycznej radiostacji – Teen Buzz Radio. Wykorzystuje artykuły ze stron radia do poszerzania słownictwa.
Lektorzy pomagają także uczniom przy międzynarodowych projektach, które co roku organizują centra Helen Doron. Uczą o kulturze krajów anglosaskich, ponieważ język nie istnieje bez wiedzy o jego użytkownikach i ich codziennym życiu.


Posłuchajcie samych lektorów metody Helen Doron English, którzy mówią o tym, co ich przekonało do pracy w tym zawodzie:

Dlaczego metoda Helen Doron English?

Nauczycielom powierza się to, co w życiu najważniejsze – dzieci. Dlatego warto wybrać dla nich dobrego nauczyciela. A po czym poznać, że wybraliśmy odpowiedniego? Dziecko lubi przychodzić na zajęcia, bo nauka jest dla niego przyjemnością i zabawą. Aktywnie uczestniczy w lekcjach oraz czuje się doceniane i jest chwalone. Dzięki temu pokocha naukę języka i zdobędzie pewność siebie. A to wartości na całe życie.