W sumie moglibyśmy odpowiedzieć jednym tylko zdaniem: ponieważ dzięki temu one słuchają nas. Ale chcemy, byś i Ty dowiedziała się, jak to jest, że jedne metody nauczania języka angielskiego się sprawdzają, a inne nie i dlaczego akurat kreatywne metody nauczania języka angielskiego przynoszą tak spektakularne rezultaty. Dowiesz się również, czym są aktywne metody nauczania języka angielskiego. Brzmi interesująco? Więc zaczynamy.
metody nauczania języka angielskiego

Metody nauczania języka angielskiego 

Metod nauczania języka angielskiego jest oczywiście bardzo wiele i w każdej ze szkół językowych usłyszysz, że oni stosują tę najlepszą. Cóż, my mówimy to samo 🙂 W Helen Doron English jednak mamy twarde dowody na to, że metoda nauczania wymyślona przez Helen Doron sprawdza się nie tylko w Europie – ale i na całym świecie. Przyjmuje się, że jest 5 najbardziej popularnych metod nauczania języka angielskiego:

  • Metoda nauczania języka angielskiego – gramatyczno-tłumaczeniowa
  • Metoda nauczania języka angielskiego – naturalna
  • Metoda nauczania języka angielskiego – Callana
  • Metoda nauczania języka angielskiego – zanurzenie w języku
  • Metoda nauczania języka angielskiego – komunikatywna

Każda z nich ma swoje wady i zalety, niektóre z nich są już dziś dość przestarzałe i skupiają się raczej na języku pisanym. Są to świetne metody nauczania gramatyki języka angielskiego, ale niekoniecznie sprawdzą się z językiem mówionym. Kreatywne metody nauczania języka angielskiego dzieci zakładają połączenie wielu metod nauki. 

Metoda Helen Doron English jest kreatywną metodą nauczania języka angielskiego dzieci. Zawiera w sobie elementy nie tylko sprawdzonych schematów, ale przede wszystkim – jest całą filozofią patrzenia na rozwój dzieci.

Często powtarzamy, że jesteśmy nie tyle nauczycielami, co pedagogami, przyjaciółmi dzieci. Staramy się podążać za ich naturalnym rozwojem i ciekawością świata.

Dyktujemy warunki wtedy, kiedy są niezbędne, ale pracujemy głównie na zasadzie nieskrępowanej ciekawości świata. To dlatego dzieci uczące się w szkołach językowych Helen Doron English uczą się szybciej i więcej. 

Jak sprawić, aby nawet najmniejsze dzieci chciały uczyć się języka angielskiego? Po prostu im zaufać i pokazać, że język angielski to świetna zabawa. Dzieci uczą się intuicyjnie, ponieważ intuicyjnie odbierają świat.

Ich główki zaprzątnięte są wieczną bitwą bodźców. W szkołach Helen Doron staramy się te niepotrzebne bodźce wyciszyć, te rozpraszające – nauczyć rozpoznawać i zniwelować a te inspirujące – pobudzać 🙂 Dzięki temu dzieci w szkołach Helen Doron English uczą się tak wiele bez poczucia, że w ogóle spędziły czas na lekcjach.

Czy nauka słówek po angielsku może odbywać się inaczej niż przez wkuwanie zapisanych rzędów na pamięć? Oczywiście, że tak. 

Jak dzieci uczą się języka angielskiego?

W szkole językowej Helen Doron naukę języka angielskiego zaczynamy od zabawy z dźwiękiem. To bardzo naturalne i logiczne – przecież dzieciom jeszcze w życiu płodowym puszcza się kojące dźwięki i odgłosy natury.

Dźwięk jest uniwersalnym sposobem przekazywania komunikatów, dużo skuteczniejszym niż obraz czy dyktowanie powtórzeń. Dzieci z natury muzykę lubią i jej pragną w swoim codziennym otoczeniu.

Niemowlęta i najmłodsze (a przecież i starsze również!) dzieci mają swój własny, unikalny język, w którym roi się od dźwiękonaśladownictwa: stąd biorą się przekręcane często bardzo zabawnie wyrazy i nucone w kółko piosenki. Skontaktuj się z nami i umów się na darmową lekcję pokazową, a zobaczysz, jak to się u nas odbywa. 

Dzieci chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami, a my, dzięki metodzie Helen Doron, wychwytujemy te najczulsze z nich i dajemy im się karmić.

Dlatego, skoro muzyka jest tak ważna w pierwszych latach życia – dajemy dzieciom muzykę, jaką jest język angielski w ich otoczeniu.

Metody nauczania języka angielskiego są różne i nie możemy oraz nie chcemy  krytykować innych – inne szkoły językowe również pracują na swoją renomę i cieszymy się, że oferują różnorodne metody nauczania języka angielskiego.

Wiemy natomiast, że nasza, kreatywna metoda nauczania języka angielskiego po prostu daje najlepsze rezultaty. Więcej o metodzie Helen Doron jest w tym artykule.

W jaki sposób uczyć dzieci języka obcego

Aktywne metody nauczania języka angielskiego zakładają zaangażowanie maksymalnej liczby zmysłów w proces uczenia oraz stymulację dodatkowymi bodźcami. Ich fenomen znany jest od lat 90., kiedy zaczęły wchodzić na rynek trochę bardziej dostępne technologie.

Było to też wynikiem publikacji coraz większej ilości naukowych prac w tematyce pedagogiki i zachowań małych dzieci. Jeśli chcesz sprawdzić, jak może wyglądać kurs języka angielskiego dla dzieci, zapraszamy do placówki Helen Doron na bezpłatną lekcję pokazową (sprawdź: angielski dla 10 latka). Zobaczysz, że kreatywne metody nauczania języka angielskiego wcale nie polegają na podawaniu dzieciom wielu bodźców.

Nie oszukujmy się, nasze dzieci bardzo często są przebodźcowane, co objawia się albo problemami z koncentracją, albo nadmiernym zmęczeniem.

W Helen Doron na pierwszym miejscu stawiamy dzieci, więc program, jaki im proponujemy to rzeczywiście kreatywne metody nauki języka angielskiego, ale tak dobrane, by dzieci czerpały z nich radość i rozwijały w ich trakcie naturalną ciekawość do poznawania języka angielskiego.

Kreatywne metody nauczania języka angielskiego w Helen Doron

Kreatywne metody nauczania w Helen Doron opierają się na obserwacji i głębokim rozumieniu dziecięcych potrzeb oraz możliwości.

Nasze kursy językowe dla dzieci podzieliliśmy według kategorii wiekowych i w zależności od zaawansowania dzieci – proponujemy im różnorodne narzędzia.

To ciekawe dla nas – jako pedagogów – doświadczenie, że po tylu latach prowadzenia zajęć, milionach szczęśliwych absolwentów, latach, które jesteśmy na rynku – wiemy, że kreatywność nie polega na wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań, nie opiera się na super nowoczesnych narzędziach, aplikacjach, kolorowych książkach.

Kreatywne nauczanie języka angielskiego polega na szukaniu różnych dróg do poznania języka. Uwzględnia uważność, zrozumienie, poszanowanie naturalnego cyklu rozwoju umysłu dziecka i podążania za jego ciekawością.

Kreatywne nauczanie języka angielskiego w Helen Doron polega na podsuwaniu dzieciom narzędzi – z delikatnym wskazaniem, jak ich używać poprawnie (akcent, wymowa). Dzięki metodzie Helen Doron wiemy, że wystarczy w odpowiedni sposób stymulować mózg dziecka, by język angielski przychodził mu dosłownie równie łatwo, co język polski.

Oczywiście, piszemy nowoczesne aplikacje do nauki języka angielskiego, rozwijamy kanały komunikacji w social media, szkolimy lektorów. Ale nasza największa siła – siła relacji, przebywania w żywym języku w grupie rówieśniczej, jest tym, co od lat utwierdza nas w fakcie, że język angielski nie jest językiem obcym.

Jeśli mu pozwolimy – będzie drugim, naturalnym językiem dla naszych dzieci. Wybierz kurs języka angielskiego dla Twojego dziecka.