Zastanawiasz się, jak wybrać nauczyciela/nauczycielkę dla Twojego dziecka? Czym się kierować? Gdzie szukać? Jakie cechy powinna mieć taka osoba? A może rozważasz zmianę pracy i myślisz o stanowisku „nauczyciel języka angielskiego”?

Jesteśmy, aby Ci pomóc. Mamy ponad 35-letnie doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczymy angielskiego metodą Helen Doron English.

03 10 - Helen Doron

Nauczyciel języka angielskiego

Komu najlepiej zaufać, jeśli nie nauczycielce z ponad 35-letnim stażem, prawda? Twórczyni naszej metody – Helen Doron – to lingwistka, która nie tylko opracowała metodę, ale stworzyła także podręczniki, materiały do nauki oraz cały system szkoleń na nauczycieli.

Myślimy często, że najlepszym nauczycielem będzie native speaker. Osoba o nieskazitelnym akcencie i doskonałej wymowie, znająca wszystkie językowe niuanse. Jednak Helen Doron wskazuje na inne kryteria, które warto wziąć pod uwagę. Jest ich kilka, wszystkie są równie ważne.

Dobry nauczyciel angielskiego

Czy zgodzisz się  z Helen, że nauczyciel języka angielskiego powinien naprawdę lubić pracować z dziećmi. Z taką osobą nasza pociecha stworzy więź emocjonalną. Dzięki temu nauka będzie przychodzić z łatwością w przyjemnej atmosferze oraz wzajemnym zaufaniu.

Dobry nauczyciel języka angielskiego to osoba z pozytywnym nastawienie do swojego zawodu. To także ktoś, komu zależy na stałym rozwoju i udoskonalaniu swojego warsztatu pracy.

Pamiętasz swoich nauczycieli ze szkolnych lat? Kto najbardziej zapadł Ci w pamięci? Kogo wspominasz? Zgadujemy, że pewnie nauczyciela, który potrafił wzmacniać w swoich uczniach poczucie wartości, dawać im wsparcie, zachęcać do nauki w inspirujący sposób.

To bardzo ważne, ponieważ brak więzi z lektorem może przełożyć się na niechęć do nauki. Wtedy nawet najlepszy metodyk, który świetnie tłumaczy angielską gramatykę, nic nie osiągnie bez tej więzi. Choć z pewnością sprawdzi się w pracy z dorosłymi, którzy mają inne potrzeby i oczekiwania.

Jeśli z kolei myślisz o zmianie pracy, to warto się zastanowić, czy masz te cechy.

Posłuchaj, co najbardziej lubią w swoje pracy lektorki i lektorzy Helen Doron English.

Podpowiedzi Helen Doron w temacie „lektor języka angielskiego”

Podpowiedź 1: Typy nauczycieli

Pewnie i Ty obserwujesz, że wśród nauczycieli angielskiego da się wyróżnić dwa typy. Pierwszy skupia się głównie na nauce szkolnej – pomaga odrabiać pracę domową, przygotowuje ucznia do sprawdzianów. Czy dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi z angielskim? Mówiąc ogólnie, tak, bo regularnie osłuchuje się z językiem, a nauczyciel poświęca mu całą swoją uwagę.

Jednak są pewne minusy. Nauczyciel zamiast odrabiać lekcje z dzieckiem, powinien tak je przygotować, żeby samo potrafiło zrobić zadania. Najwięcej dzieci nauczą się od lektora drugiego typu, który potrafi przygotować dobry grunt do szkolnej nauki angielskiego, jeszcze zanim dzieci pójdą do szkoły. A także umiejętnie wesprze je w czasie nauki szkolnej.

dlaczego warto uczyc dzieci - Helen Doron

Podpowiedź 2: Wybierz dobry program do nauki

Aby osiągnąć te cele nauczyciel potrzebuje bardzo dobrego programu do nauczania oraz odpowiedniego przeszkolenia. Przeszkolenia nie tylko w nauczaniu, ale także, co najważniejsze, we właściwym wzmacnianiu swoich podopiecznych. Dzięki pozytywnym, radosny, pełnym energii komunikatom dzieci szybciej zapamiętują i z radości przychodzą na zajęcia.

Materiały, które pod kątem swojej metody, opracowała Helen Doron są stale aktualizowane i poprawiane. Pracują nad nimi pedagodzy, metodycy oraz lektorzy.


Program szkoleń jest tak pomyślany, że nasi lektorzy są przygotowani, by uczyć maluszki mające zaledwie 3 miesiące, jak i nastolatków do momentu skończenia przez nich 19 lat.


Pierwszy kursy dla najmłodszych – „Baby’s Best Start” – nie tylko uczy angielskiego, ale również pozytywnie wpływa na mentalny, emocjonalny i fizyczny rozwój dziecka. W czasie kursu maluszek uczy się angielskiego oraz nabywa umiejętności społecznych, przygotowuje do nauki czytania, rozwija muzycznie i mentalnie, uczy się też języka migowego.

Nauczyciele Helen Doron uczą różne grupy wiekowe. Są do tego odpowiednio przeszkoleni. W czasie nauki wykorzystują wszystkie zmysły – słuch, wzrok, dotyk, smak. Angażują całe ciało. Uczą poprzez piosenki, ruch, zabawę. Wykorzystują też najnowsze technologie, na przykład tzw. „rzeczywistość rozszerzoną”. „Rzeczywistość rozszerzona” sprawia, że dwuwymiarowe postacie narysowane w książeczkach oglądane przez tableta lub smartfona „ożywają” i mówią po angielsku.   

Podpowiedź 3: Wyszkolenie i materiały

Lektorzy Helen Doron przechodzą szkolenia, które przygotowują ich do pracy na każdym poziomie. Dzieci mogą uczyć zarówno native speakerzy, jak i nauczyciele, których pierwszym językiem nie jest angielski. Kierujemy się zasadą, że kluczem do sukcesu jest regularne słuchanie języka w tle codziennych aktywności. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazało nam, że słuchanie w domu jest niezbędne w procesie nauki. Słownictwo, gramatyka, piosenki są uczone właśnie dzięki osłuchiwaniu się z anglojęzycznymi materiałami.   

Metoda zakłada, że dziecko nie musi wszystkiego rozumieć. Najważniejsze, że słucha piosenek i dialogów w tle codziennych aktywności, na przykład podczas posiłków, zabawy, mycia, czy szykowania się do spania. Dzięki tej powtarzalności (ścieżek dźwiękowych trzeba słuchać dwa razy dziennie, codziennie) stymulujemy mózg, powstają nowe połączenia między neuronami ułatwiające naukę angielskiego. 

06.02 1 - Helen Doron

„Drugi” lektor języka angielskiego

Ścieżki dźwiękowe, których dzieci słuchają w domu, stają się ich „drugim nauczycielem”. Zapewniają regularny kontakt z językiem. W czasie zajęć lektorzy tłumaczą znaczenie słówek, fraz, zdań, które dzieci mają już w pamięci dzięki domowemu słuchaniu. Nauczyciele posługują się tylko angielskim. Obrazki, ruch, mimika, gesty i gry pomagają przekazać znaczenie. Lektorzy uczący dzieci szkolne oraz nastolatków są przygotowani także do uczenia gramatyki. Nasze kursy odpowiadają poziomem biegłości językowej standardom przyjętym przez Radę Europy. Są to poziomy: A2, B1, B1+ oraz B2.

Niezależnie od wieku dziecka oraz jego poziomu zaawansowania dobrego nauczyciela poznaje się po tym, że lubi swoją pracę i spełnia się ucząc dzieci. A kiedy uczymy bez tłumaczenia na język ojczysty, to jak najczęściej nagradzajmy ucznia, dając pozytywne wsparcie i motywując do mówienia oraz aktywnego brania udziału w zajęciach.     

Zgodzisz się z nami, że rodzicom zależy, by nauczany materiał był spójną całością. Każdy z nas lubi też, kiedy nauka przebiega płynnie i przychodzi z dużą łatwością. Programy Helen Doron English to zapewniają. Każdy z lektorów jest szkolony w taki sposób, że jeśli zdarzy mu się wejść do dowolnej szkoły Helen Doron na świecie, z łatwością poprowadzi tam lekcje niezależnie od poziomu i wieku uczestników kursu.     

Po czym poznać, że wybraliśmy odpowiedniego nauczyciela? Dziecko lubi przychodzić na zajęcia, a nauka jest dla niego przyjemnością i zabawą. Poza tym aktywnie uczestniczy w lekcjach oraz czuje się doceniane i jest chwalone. Dzięki temu pokocha naukę języka i zdobędzie pewność siebie. A to wartości na całe życie.