Zajęcia teatralne dla dzieci mogą być ciekawą formą edukacji naszych maluchów. Zajęcia z teatru są bardzo zróżnicowane: to nie tylko ćwiczenia i warsztaty z dykcji i zapamiętywania tekstu, ale pozy scenicznej, tańca, elementów akrobatyki czy pantomimy.
Międzynarodowy dzień teatru przypada 27 marca.  W ten dzień od ponad sześćdziesięciu lat w teatrach na całym świecie wygłaszane jest orędzie przygotowywane przez wybitnego aktora lub aktorkę teatralną. 

Dzień Teatru – jak to się zaczęło? 

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku na pamiątkę  otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO).

Zgodnie z coroczną tradycją, w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przez ważną postać świata teatru. Główne przesłanie tłumaczone jest na ponad 20 języków świata, a transmisję odczytywania go można obejrzeć w telewizji lub posłuchać w radio. 

Dzień Teatru w Helen Doron

W szkołach językowych Helen Doron bardzo cenimy różne formy ekspresji i sztukę performatywną. Proponujemy uczniom naukę języka angielskiego z różnych źródeł  – wiemy, że każdy z nas uczy się inaczej i ma własne preferencje przyswajania wiedzy.

Jedne dzieci uczą się szybciej, gdy czytają na głos, inne chłoną angielskie słówka w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Teatr to fantastyczny sposób, by opowiedzieć historie, które trudno jest zaobserwować, ale które przecież istnieją i budują naszą wrażliwość.

Anatolij Wasiliew (rosyjski reżyser teatralny i pedagog) w Międzynarodowym Dniu Teatru 2016 napisał tak: 

” […] Teatr może powiedzieć wszystko!

O tym jak bogowie mieszkają w niebiosach, i o tym jak więźniowie tracą siły w jaskiniach, o tym jak namiętność uwzniośla, i o tym jak miłość niszczy, i o tym jak dobry człowiek nie jest potrzebny, i o tym jak oszustwo króluje, i o tym jak ludzie mieszkają w domach, a dzieci – w obozach dla uchodźców, i o tym jak się wraca na pustynię, i o tym jak rozstać się z ukochanym, teatr może opowiedzieć o wszystkim. „

Dzień teatru publicznego przypomina też o bardzo ważnej misji, spoczywającej na tej instytucji kultury. Teatr powinien być otwarty dla i na każdego.

A Tale of Two Tails oraz English Through Drama 

W pakiecie kursów Helen Doron dwa opierają się na sztuce teatru. Są to English Through Drama oraz A Tale of Two Tails.

W English Through Drama pracujemy głównie z tekstami najpiękniejszych, klasycznych baśni, jak Złotowłosa czy Czerwony Kapturek. Ich aranżację w naszym wykonaniu odbiegają jednak od tych klasycznych: proponujemy formę zabawy, żartu, nowoczesnych adaptacji. 

Mocno inspirują nas  nowoczesne pomysły na opowiedzenie bajki w stylu brytyjskiej pantomimy. Z resztą, bajki dla dzieci po angielsku to jeden z integralnych punktów edukacji w naszych szkołach. 

English Through Drama to autorski kurs Helen Doron.

Uczniowie przyswajają język angielski przez sztukę teatralną – w zwariowanej scenografii z kolorowymi kostiumami. Formy aktorskie pozwalają przezwyciężyć blokady w komunikowaniu się w języku angielskim.

W English Through Drama historia zbudowana jest na bazie czterotaktowego musicalu o księciu i księżniczce z Pawland.

Dzięki niemu dzieci uczą się i ćwiczą mówiony angielski poprzez zapamiętywaniu ról – całych struktur językowych.

Kurs ten daje studentom, nowym i kontynuującym naukę, możliwość utrwalenia i poprawy znajomości języka angielskiego.

Dzięki kostiumom i slapstickowemu humorowi, przyjemna treść kursu oraz poznane techniki dramatyczne pomagają dzieciom w mówieniu po angielsku.

Kursy to zabawy z nauką, sztuką i rzemiosłem oraz występami. Wyniki są jasne i namacalne – końcowe przedstawienie, które może być nagrane i rozesłane rodzicom oraz może mieć formę spektaklu, na który wszyscy, którym chcemy je zaprezentować, są zaproszeni. 

Zarówno rodzice, jak i dzieci są zachwyceni osiągnięciami i sukcesami.

Po obejrzeniu któregoś ze spektakli z pewnością utwierdzisz się w fakcie, że talent do nauki języków obcych tak naprawdę nie istnieje – liczy się zaangażowanie oraz ciekawa forma, w jakiej drugi język zostanie dziecku zaproponowany, a dzień teatru może być równie dobrze dniem języka angielskiego w praktyce!