5 sposobów na przyjemne czytanie

Dużo dzieci traktuje czytanie jako jeszcze jeden obowiązek. Wydaje im się, że muszą czytać, bo tego oczekują od nich nauczyciele i rodzice. W takiej sytuacji trudno o to, żeby książki stały się dla nich źródłem przyjemności. Im szybciej uda nam się zmienić ich nastawienie, tym lepiej dla nich, bo czytanie może być przygodą! Poniżej podajemy pięć pomysłów, dzięki którym czytanie stanie się świetną zabawą. Pewnie i Wy będziecie mogli coś dorzucić do tej listy.

 1. Przytulne miejsce do czytania

Jeśli dziecko ma wyznaczone specjalne miejsce do czytania, chętniej będzie sięgało po książkę. Miejsce skojarzy z czytaniem. Specjalista od czytania Ryan Crawley mówi, żeby pozwolić dziecku samemu urządzić taki kącik. „Posiadanie takiego zakątka, wyposażonego w biblioteczkę i ciepły koc, sprawi, że będą mieli swoją kryjówkę. Dzieci często zamieniają szafy w tego rodzaju miejsca.” mówi Crawley.

 1. Raz w tygodniu odwiedźcie bibliotekę

Biblioteki często organizują głośne czytanie i zapraszają wtedy specjalnych gości. Niektóre robią też przedstawienia dla dzieci. Poza tym dzieci mogą tam znaleźć książki, na tematy, które je w danym momencie najbardziej interesują. Takie spotkania mogą pomóc dzieciom, które mają problemy z nauką czytania. Kiedy usłyszą ekspresję w głosie czytającego lub zobaczą aktorów odgrywających scenki, historie z książek nabiorą dla nich nowego życia.

 1. Czytajcie razem

Największą radość sprawi dziecku czytanie z rodzicem. Możecie podzielić się czytanie, na przykład każdy czyta po jednej stronie. Staraj się czytać z ekspresją w głosie, a wkrótce przekonasz się, że i dziecko będzie robiło to samo.

 1. Zadawaj pytania

Dzieci uwielbiają dzielić się tym, czego się dowiedziały. W czasie czytania zadawaj pytania dotyczące historii. Zapytaj, kto jest głównym bohaterem, jaki jest główny wątek, niech opiszą miejsce, w którym toczy się akcja. Dzięki temu nauczą się, jak odpowiadać na pytania nauczyciela, które z pewnością prędzej czy później padną w czasie omawiania lektur na lekcji.

 1. Załóżcie dzienniczek czytania

Do dzienniczka możecie wpisywać książki, które dziecko już przeczytało. Mogą się tam też znaleźć informacje o tym, czy książka mu się podobała czy nie. Dzięki temu dziecko dowie się, którego autora/autorkę lubi najbardziej i jakie książki najlepiej przypadają mu do gustu.

Jedna myśl nt. „5 sposobów na przyjemne czytanie

 1. Przemo

  Najprostszym sposobem na przekonanie dziecka do czytania jest:
  1. Czytanie dziecku od najwcześniejszych lat (najlepiej od urodzenia) o stałych porach.
  2. Czytanie przez dorosłych tak, żeby dziecko widziało.
  3. Czytanie różnych książek ( nie tylko jednego rodzaju – np. tylko sensację).
  Piszę to z własnego doświadczenia dziecka i rodzica. TO DZIAŁA !!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.