Anglojęzyczne kluby czytelnicze dla dzieci

czytanieW Polsce mamy około 1 079 Dyskusyjnych Klubów Książki (dane za Instytutem Książki). 342 z nich to kluby dla dzieci i młodzieży, w tym kluby, w których czyta się również po angielsku. Te ostatnie są zakładane przez uczniów i lektorów szkół Helen Doron. Działają w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Od tradycyjnych klubów czytelniczych różnią się tym, że dzieci najpierw poznają słownictwo niezbędne do zrozumienia czytanej historii. Następnie utrwalają poznane zwroty i wyrażenia grając w gry oraz śpiewając piosenki. Bajka czytana jest na końcu, bo jak głosi angielskie powiedzenie „Good things come to those who wait”.

Pierwsze kluby czytelnicze powstały w Wielkiej Brytanii w latach 30. minionego wieku. Sama lektura książki jest przyjemnością, a możliwość porozmawiania o niej jest doskonałym uzupełnieniem czytania.

Od kilku lat i w Polsce powstają Dyskusyjne Kluby Czytelnicze. Zostały zainicjowane przez Instytut Książki i British Council w 2007 r. Najczęściej działają przy bibliotekach. Tak jak i nasze kluby dla dzieci.

Nasi uczniowie nie dyskutują co prawda o książkach, poznają dopiero smak literatury czytanej nie tylko w ojczystym języku. Z pewnością w przyszłością będą lubili czytać w tylu językach, ilu się nauczą. I przyłączą do Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. Na razie kształtujemy w nich nawyk czytania, licząc, że nie będą mogli już bez niego żyć.

Spotkania czytelnicze dla naszych uczniów obfitują nie tylko w gry, zabawy i wspólne czytanie, ale także w liczne konkursy. W łączeniu przyjemności i nauki jesteśmy najlepsi.

Zapraszamy na spotkaniach naszych klubów czytelniczych. Śledźcie nas na facebooku.

Dodaj komentarz