Biskup, coca-cola, św. Mikołaj – krótka historia św. Mikołaja

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja zna każde dziecko. To sympatyczny starszy pan z białą brodą, ubrany w czerwony płaszcz i czapkę z białym pomponem. Takiego Mikołaja na potrzeby Coca-coli wymyślił amerykański artysta Fred Mizen w 1930 r. Wcześniej św. Mikołaja przestawiano jako biskupa. Jednak taki wizerunek zdecydowanie nie nadawał się do reklamy słodkiego napoju.

 Pierwowzorem Mikołaja, na którego obecnie czekają rzesze dzieci na całym świecie, był biskup Miry (Turcja). Urodził się w Grecji w ok.270 r. Zanim został biskupem, rozporządzał sporym majątkiem, który zostawili mu rodzice. Dużą część pieniędzy przeznaczył na pomoc ubogim. Miał też czynić cuda. Dzięki jego modlitwie rybacy uratowali się przed utonięciem w czasie burzy. Podanie głosi, że wskrzeszał i uzdrawiał ludzi. Rozdawał prezenty. Rozmnożył zboże w kraju, w którym panowała susza. Jego priorytetem było służenie i pomaganie ludziom. Ktoś taki idealnie nadawał się na świętego Mikołaja, prawda?

6 grudnia to prawdopodobna data śmierci Mikołaja.

Święty Mikołaj w Polsce przynosi dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia. Najczęściej zostawia je pod poduszką. W Poznaniu zostawia prezenty wtedy, kiedy zobaczy wyczyszczone buty. Na Kaszubach i woj. opolskim zamiast św. Mikołaja przychodzi Gwiazdor. A na Śląsku Cieszyńskim 6 grudnia chodzą mikołajowi przebierańcy: bali – dobrzy i czarni – źli.

 W Ameryce, jak wszyscy wiemy, Mikołaj wchodzi przez komin i zostawia prezenty pod choinką w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia.

We Włoszech do dzieci z prezentami przychodzi Befana – wróżka, która wchodzi przez komin i zostawia upominki w butach. Jeśli ktoś był niegrzeczny, dostaje węgiel, popiół, cebulę lub czosnek.

W Szwecji prezenty przy kominku zawiesza troll. Do każdego dołącza karteczkę z wierszykiem zagadką.

Holenderskie dzieci Mikołaj odwiedza już 15 listopada. Zwykle podarowuje im słodycze.

Dziadek Mróz wraz ze swoją pomocnicą Śnieżynką odwiedza rosyjskie dzieci w Nowy Rok.

 Co kraj, to obyczaj. Swoją drogą ciekawe, co chciałby dostać w prezencie sam święty Mikołaj 🙂

Piosenka dla św. Mikołaja Majki Jeżowskiej.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ZLmjoLbBqYk]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.