Być rodzicem i nie zwariować

Dziś garść cytatów na temat rodzicielstwa. Zaczerpnięte od znanych pisarzy, aktorów, komików.

Zacznijmy od jednego z moich ulubionych. Autorką jest słynna brytyjska badaczka szympansów Jane Goodall. Jakże często w ferworze codziennych obowiązków, rzeczy do zrobienia, miejsc do odwiedzenia, zapominamy, że…

„Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą.”

„Nie skacz! Nie biegaj! Zostaw to! Odłóż na miejsce!” – nasze dzieci słyszą to codziennie. My, mówimy te słowa, jak z automatu. Oczywiście dbając o ich dobro. Ale czasem automat wyprzedza myślenie. Może warto od czasu do czasu powiedzieć „tak”. Amerykańska pisarka, pisząca bloga o tym, co sprawia, że nasze życie jest szczęśliwsze – Gretchen Rubin – poleca taką metodę wychowawczą:

Mów „nie” tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. Założyć czerwony T-shirt i pomarańczowe spodnie? Jasne! Nalać wody do zabawkowego serwisu do herbaty? Ok. Spać z głową w nogach łóżka? W porządku. Samuel Johnson powiedział: „Każdy rygor, który nie powoduje zmiany na lepsze lub zapobiega złemu, jest bezcelowy.”

 Peggy O’Mara, pisarka zajmująca się tematyką macierzyńską, wydawczyni „Mothering Magazine”, również przestrzega przed tym naszym głosem wygłaszającym tyrady i mówi tak:

„Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem.”

Amerykański aktor, najbardziej znany z serialu „Wszyscy kochają Raymonda” ojciec czwórki dzieci, Ray Romano do posiadania dzieci podchodzi z humorem. O to, też w rodzicielstwie chodzi. Dzieci, jak i dorośli, uwielbiają ludzi z poczuciem humoru.

„Posiadanie dzieci jest jak mieszkanie w akademiku – nikt nie śpi, wszystko jest zepsute i często ktoś wymiotuje.”

Romano zauważa też inną ważną rzecz. Posiadanie dzieci sprawia, że wciąż czujemy się młodo, jak za studenckich czasów 😉

Tenor operowy – Robert Brault – zauważa, że „Dziecko rzadko potrzebuje dobrego mówcy, częściej dobrego słuchacza.” Z pewnością mówi, czerpiąc z własnego scenicznego doświadczenia.

„Gdy moje dzieci stają się dzikie i niespokojne, używam przyjemnego, bezpiecznego kojca. Gdy im przechodzi, wychodzę.” Erma Bombeck – amerykańska humorystka i pisarka, daje się dzieciom wyszaleć.

Z kolei Bill Cosby – amerykański komik i aktor, znany z serialu rodzinnego „Bill Cosby Show” tak widzi bycie rodzicem: „Ojcostwo to udawanie, że najlepszym prezentem, jaki dostałeś, jest mydło na sznurku.” 

Pisarka Elizabeth Gilbert przypomina „Decyzja o posiadaniu dzieci przypomina decyzję o zrobieniu tatuażuna twarzy. Lepiej być pewnym!”

 Który cytat najbardziej do Was przemawia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.