Święta już za chwilę i to naprawdę ten moment, by zapytać: czy byliście w tym roku grzeczni? Mikołaj na pewno doceni, że pilnie uczycie się drugiego języka, więc prawdopodobnie i pod Waszą choinką pojawi się stos prezentów. A jak to jest w krajach anglojęzycznych? Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii i Boże Narodzenie w USA obchodzi się zupełnie inaczej. Opowiemy dziś, jakie są charakterystyczne dla tych krajów obrzędy i zwyczaje.

Tradycje świąteczne w Wielkiej Brytanii

Zacznijmy od języka. Słowo “Christmas” pochodzi z języka staroangielskiego i oznacza “Mszę Chrystusa”. Święta w Anglii trwają dwa dni, 25 i 26 grudnia. Anglicy nie obchodzą Wigilii. Mają jednak swoje wyjątkowe święto, czyli Dzień Pudełek (Boxing Day), który wypada 26 grudnia. Tradycje świąteczne w Wielkiej Brytanii są bardzo ważne: przygotowania do świątecznej celebracji rozpoczynają się z pierwszym dniem grudnia (December). To już pierwszego dnia ostatniego miesiąca roku można zobaczyć w Anglii przystrojone domy. Anglicy znani są ze swojego zamiłowania do słodyczy, nic więc dziwnego, że tradycja kalendarza adwentowego jest obecna i na wyspach – angielskie dzieci zjadają po jednej czekoladce z kalendarza adwentowego przez 24 dni.

Zwyczajem bożonarodzeniowym w Anglii jest choinka. Co ciekawe, tradycja strojenia jej trafiła na Wyspy Brytyjskie w 1841 roku, dzięki mężowi królowej Wiktorii, który przywiózł drzewko z Niemiec. A teraz opowiemy, jak wyglądają Święta w Anglii w rodzinie królewskiej.

Święta w Anglii: jak to się robi po królewsku

Słynna rycina, która przedstawia królową Wiktorię i Alberta stojących obok choinki w Windsorze, opublikowana została w „Illustrated London News” w 1848 roku. To właśnie ta grafika zapoczątkowała tradycję strojenia choinek w angielskich domach. Albert, zamiast popularnej w tych czasach jemioły czy kości słoniowej (!),  podarował wiecznie zielone drzewka szkołom i koszarom znajdującym się w pobliżu Windsoru. W duchu niemieckiej jeszcze tradycji, choinkę rodziny królewskiej ustawiano w pałacu dopiero w Wigilię, dekorując ją świecami, bombkami i domowej roboty piernikami.

Królowa Wiktoria i książę Albert spędzali każdy świąteczny czas w Windsorze. Elżbieta II z rodziną królewską spędzała Boże Narodzenie w Sandringham. Jej Wysokość była autorką wielu zwyczajów świątecznych. Gdy Elżbieta II dopiero zasiadała na tronie, w Sali św. Jerzego na zamku Windsor co roku stawiano sześciometrowy świerk norweski z Windsor Great Park. W Sali Marmurowej pałacu Buckingham już na początku grudnia pracownicy stroili trzy duże choinki, a królowa z pomocą bliskich stroiła drzewko w Sandringham.

W 2022 roku drzewko w Windsorze pojawiło się w listopadzie. Była to  jodła kaukaska z Windsor Great Park. Czy wiesz, jak jest ubierać choinkę po angielsku? Decorate the Christmas tree. A jak są lampki choinkowe po angielsku lub jemioła po angielsku? Lampki choinkowe po angielsku to Christmas lights, a jemioła to a mistletoe.

Sprawdź również: Kurs angielskiego jako praktyczny prezent dla dziecka na każdą okazję

Boże Narodzenie w Anglii

Anglicy nie obchodzą Wigilii. Wieczór, który poprzedza Boże Narodzenie, zazwyczaj spędzają na ostatnich porządkach i gotowaniu. Jak wszędzie, najbardziej podekscytowane są dzieci: kładą na talerzyku ciasteczka dla Mikołaja i sprawdzają, czy w ich świątecznych skarpetach na pewno nie ma dziur 😉  W Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii prawie nikt nie pracuje, 25 grudnia to dzień wolny. Świętowanie zaczyna się z samego rana: dzieci biegną do choinki sprawdzić, czy Mikołaj wykazał się jak należy.

Brytyjskie rodziny spotykają się przy wspólnym stole na uroczysty obiad. Składają się na niego najczęściej tradycyjne dania świąteczne w Anglii: pieczony w całości indyk z warzywami oraz Christmas Pudding, czyli świąteczny deser z suszonych owoców, bakalii, korzennych przypraw i brandy. Anglicy jedzą swój świąteczny obiad w koronach. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli.

Świąteczną rozrywką Brytyjczyków są Christmas crackers. Nie są to krakersy, ani słodycze, a kartonowe rolki zapakowane w kolorowy papier, w sposób przypominający duże cukierki. Dwie osoby ciągną za końce rolki do momentu, aż pęknie ona z trzaskiem. W środku znajduje się najczęściej papierowa korona, niewielki upominek oraz karteczka z żartem.

Boxing Day – Dzień Pudełek w Wielkiej Brytanii

Boxing Day na wyspach obchodzi się 26 grudnia. To bardzo stary zwyczaj świąteczny, mający swoje korzenie w średniowieczu. W uroczych, świątecznych pudełkach kryją się drobne prezenty, wierszyki i rymowanki, które umilają domownikom cały świąteczny dzień. Otwieranie prezentów to nie taka oczywista sprawa: upominki są kolejno wyciągane z pudełek z wielką uwagą i odpowiednio komentowane. Otwieranie pudełek świątecznych trwa cały dzień. Jesteś ciekaw, jak wygląda obchodzenie końca roku na świecie? Zapraszamy do artykułu: Sylwester w różnych krajach oraz zwyczaje noworoczne na świecie

Święta w Stanach Zjednoczonych

Choć trudno sobie to wyobrazić, tradycje świąteczne w USA są dużo bardziej komercyjne niż w Europie. Bardzo ważne są dekoracje: miast, dzielnic, domów, sklepów w centrach handlowych. Co ciekawe, Amerykanie nadal bardzo często wysyłają sobie kartki bożonarodzeniowe. W USA kartki z życzeniami (ze zdjęciami całej rodziny!) wysyła się nie tylko do najbliższych, ale także współpracowników, znajomych i … lekarzy.

Tradycje bożonarodzeniowe w USA mocno opierają się więc na relacjach. Tradycje świąteczne w Ameryce to – jak już wspomnieliśmy – ozdabianie domów: światełka, renifery, sztuczny śnieg, mikołaje i bałwany można spotkać od razu po Święcie Dziękczynienia. Czy wiesz, jak są ozdoby świąteczne po angielsku? Christmas tree decorations. Natomiast kolacja wigilijna po angielsku to Christmas dinner.

Święta w Stanach Zjednoczonych: Mikołaj, jedzenie i Coca Cola

Postać Świętego Mikołaja, jaką najczęściej przywołują reklamy, opisał pierwszy raz w XIX wieku Clarke Moore w poemacie. „Wizyta Świętego Mikołaja”. To wtedy prawdopodobnie narodził się pulchny, wysoki pan z długą, śnieżnobiałą brodą i brzuchem przewiązanym czarnym, skórzanym paskiem. Thomas Nast zilustrował Mikołaja wymyślonego przez Moora, dodając do niego żonę, renifery i chatę na biegunie północnym.

Najsłynniejsza kampania koncernu Coca-Cola rozpoczęła się w 1922 roku, hasłem: „Thirst knows no season” (Pragnienie nie zna pór roku), które miało zachęcić Amerykanów do picia napoju również zimą.  Już wtedy celebryci byli w cenie, więc połączenie postaci Świętego Mikołaja z Coca-Colą sprawiło, że do dzisiaj dzieci na całym świecie wypatrują kolorowo oświetlonych, świątecznych ciężarówek z prezentami.

W Stanach Zjednoczonych kolacja wigilijna nie wygląda tak, jak w Europie. Zazwyczaj amerykańskie rodziny idą zjeść coś odświętnego do restauracji lub przygotowują większą kolację w domu. Kolacja wigilijna, jak pewnie pamiętasz. to po angielsku Christmas Dinner.

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw, który na pewno się przyda! To Życzenia świąteczne po angielsku