Większość rodziców czyta maluchom do snu. Początkowo w ruch idą małe książeczki z obrazkami, które zawierają pojedyncze słowa albo krótkie zdania. Z czasem dzieci interesują coraz bardziej rozbudowane historie – tak stopniowo kształtuje się u nich czytelnictwo. Dlaczego warto czytać dzieciom? Czytanie dziecku bajek to jednak nie tylko forma urozmaicenia czasu wolnego i rozrywka. Bycie czytelnikiem niesie za sobą wiele pozytywnych efektów, które dotyczą zarówno dzieciństwa, jak i dorosłego życia człowieka.

Czytanie a relacje w rodzinie

Rodzice czytający swoim dzieciom poświęcają dodatkowy czas, który mogą aktywnie spędzić z małymi obywatelami świata. Zamiast puścić dziecku bajkę w telewizji i zająć się swoimi sprawami, są blisko i to oni stanowią narratorów wciągających historii. Codzienne czytanie dziecku do snu ma zatem pozytywny wpływ na relację pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Maluch czuje się bezpiecznie i zaopiekowany, a rodzic ma szansę aktywnie obserwować reakcje dziecka na treści czytanych bajek. W ten sposób obie strony lepiej się poznają i zżywają się ze sobą. 

Dzielenie się własnymi, ulubionymi lekturami

Każdy czytelnik potrafi wskazać książki, które w pewien sposób ukształtowały jego osobowość. Zawierają one cenne postawy i wartości, które pragniemy przekazać następnym pokoleniom. Najprawdopodobniej Ty też masz swoje ulubione lektury, którymi treścią chcesz podzielić się ze swoim dzieckiem. To piękna możliwość odświeżenia ukochanych bajek, takich jak Kubuś Puchatek, Mały Książę, Ania z Zielonego Wzgórza czy Harry Potter. Ich ponadczasowe historie budują międzypokoleniowe porozumienia. 

Oswajanie trudnych emocji

Nie bez powodu mówi się, że słuchanie opowieści pomaga oswajać świat. Bajki dla dzieci pozwalają utożsamiać się z głównymi bohaterami. Nierzadko napotykają oni poważne wyzwania i zmagają się z wieloma trudnościami. Ponieważ łączą świat fantastyczny z rzeczywistym, można znaleźć w nich między innymi wątki straty, przegrywania czy niesprawiedliwości. Wyzwalają one nieprzyjemne emocje, takie jak smutek, gniew czy lęk. Dziecko może uczyć się ich przeżywania z bezpiecznego dystansu, razem z postaciami bajek. W ten sposób poznaje odmienne sposoby radzenia sobie z emocjami i świadomie wybiera te, które uznaje za właściwe.

Rozwój umysłowy – dlaczego warto czytać dzieciom?

Dzieci, którym czytane są bajki, mają dodatkową możliwość, aby rozwijać się poznawczo. Muszą skupiać się na historii i wychwytywać z niej kluczowe wątki bez rozkojarzenia się. Uczą się również wyciągać wnioski i przewidywać, jak dalej może potoczyć się fabuła. Zapamiętują cenne informacje, które mogą później opowiadać jako ciekawostki. Rozbudowują zasób słownictwa i poznają znaczenie metafor. Czytanie dzieciom sprzyja także szybszemu samodzielnemu mówieniu, pisaniu oraz czytaniu. Ułatwia zatem naukę w przyszłości. Czytelnictwo pomaga także rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka, które samodzielnie tworzy na przykład wygląd bohaterów w swojej głowie.

Budowanie pozytywnych nawyków

Codzienne czytanie dywersyfikuje zainteresowania dziecka. Nie ucieka ono wyłącznie do biernych rozrywek, takich jak oglądanie bajek w telewizji. Maluch, któremu czytano od najmłodszych lat, w przyszłości będzie sięgać po książkę z własnej woli. Nie będzie ona kojarzyć mu się z nudnym obowiązkiem szkolnym. Z czasem zacznie kształtować własne upodobania czytelnicze, mając ulubione gatunki literackie i autorów.

Wpływ na naukę drugiego języka

Czytanie bajek można wykorzystać do rozwoju językowego dziecka. Jeśli malec uczy się drugiego języka, możesz wybierać bajki nie tylko po polsku, ale również po angielsku. Zacznij od prostych czytanek z obrazkami, które ułatwiają rozumienie treści. Z czasem możesz czytać nieco trudniejsze lektury lub nawet spróbować sił w samodzielnym opowiadaniu. Im wcześniej zaczniesz czytać dziecku po angielsku, tym łatwiej będzie mu rozumieć ten język w przyszłości. Nawet jeśli na co dzień nie mówisz po angielsku, prosty język bajek nie powinien stanowić dla Ciebie kłopotu. To również cenna szansa dla rodzica, żeby odświeżyć własną znajomość angielskiego.