Co pomaga uczyć się języka?

  1. Codzienny kontakt z językiem. Może nam w tym pomóc czytanie wiadomości, książek, e-maili, blogów i milionów innych tekstów, w które bogaty jest internet. Skup się na czytaniu w języku, którego się uczymy.
  2.  Oglądaj telewizję, filmy, programy informacyjne.

Jeśli chodzi o filmy najlepiej oglądać je bez lektora, z włączonymi napisami w języku, którego się uczymy. Wtedy jednocześnie słuchamy i widzimy zapis słów. Wymaga to skupienia się na napisach, tym, co mówią bohaterowie oraz oczywiście na akcji filmu. Najlepiej do uczenia wybrać sobie filmy akcji, gdzie jest mało dialogu, a dużo się dzieje. Trudniejsze w odbiorze są na pewno dramaty i filmy psychologiczne.

3. Czytaj książki dla dzieci, przeglądaj dziecięce podręczniki do nauki języka. W tych książeczkach słownictwo jest tak zorganizowane, że w pierwszej kolejności uczeń poznaje proste słowa potrzebne do codziennej komunikacji. Na przykład czasowniki typu: robić, mieć, jeść, mówić, przyjść, iść, itp.

4. Słuchaj piosenek w języku, którego się uczyć. Ściągnij tekst i śledź je wzrokiem, kiedy słuchasz.

5. Nagrywaj się na dyktafon. Nagrywaj czytanki z podręczników, teksty, artykuły, których potem możesz słuchać gdziekolwiek jesteś. Metoda Helen Doron opiera się właśnie na słuchaniu płyt, na których nagrany jest przerabiany materiał. Jeśli to działa na dzieci, z pewnością pomoże i tobie.

6. W czasie wakacyjnych wyjazdów szukaj kontaktu z obcokrajowcami i staraj się z nimi dużo rozmawiać. Będzie to również dobry przykład dla twoich dzieci, by zachęcić je do nauki języka. Zamiast wakacji all inclusive, sam organizuj sobie wyjazdy. Z pewnością będziesz miał więcej okazji, by mówić po angielsku.

I przede wszystkim nie bój się popełnić błędu. W nauce języka nie ma przyjemniejszego uczucia, niż mówienie dobrze tego, co się przedtem mówiło źle.

Powodzenia

cbd9a72e14e11dde92da63620c3ef781

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.