Czy mieszanie dwóch języków jest niepokojącym objawem?

Niektórzy twierdzą, że mieszanie dwóch języków w tym samym zdaniu czy w czasie rozmowy jest niepokojącym objawem. Może przeszkodzić dzieciom w nauce języka i hamować ich rozwój lingwistyczny.

Badania pokazały, że większość dwujęzycznych dzieci miesza języki bez względu na to, czy rodzice zwracają na takie językowe zachowania uwagę czy nie. Rodzice też często posługują się dwoma językami, kiedy rozmawiają z dziećmi. Jest to naturalne zachowanie. Chodzi przede wszystkim o to, żeby się porozumieć i zrozumieć. A dzieci dwujęzyczne często sięgają po drugi język, jeśli nie znajdują właściwego nazwania swoich myśli w tym pierwszym.

Zjawisko mieszania języków jest dość częste wśród ludzi dwujęzycznych. Bardzo trudne, wręcz nienaturalne, może być dla nich całkowite rozdzielenie języków.

Jeśli większość ludzi w otoczeniu dziecka używa tylko jednego języka, nie ma wtedy powodu, by martwić się o to, w jakim stopniu i jak często rodzice lub dzieci mieszają obydwa języki. Dzieci i tak prędzej czy później nauczą się poprawnych zachowań językowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.