Czy twoje dziecko powinno czytać straszne historie?

Wszyscy pamiętamy, kiedy jako dzieci późno w nocy przy pomocy latarki czytaliśmy budzące w nas strach opowieści. Trudno było nam odłożyć książkę, z podnieceniem przewracaliśmy kolejne strony, by czym prędzej dowiedzieć się, jak to wszystko się skończy. Każdy usłyszany wtedy odgłos sprawiał, że serce biło nam szybciej.

Warto powtórzyć to zdanie: Nie mogliśmy odłożyć książki, zanim nie dowiedzieliśmy się, jakie będzie zakończenie. Ryan Crawley, specjalista od czytania, z dyplomem z literatury, poświęcił się diagnozowaniu i leczeniu dzieci, które mają problemy z czytaniem. Crawley ma radę, dla tych rodziców, którzy martwią się, że ich dzieci czytają straszne historie. Jeśli tylko książka jest odpowiednia do wieku dziecka, a ono chce ją czytać, to nie ma problemu.

Wiele dzieci, które ma problemy z czytaniem, czy to z fonetyką, czy z rozpoznawaniem słów, za mało czasu spędza ćwicząc. To, czego się uczą, nie przekłada się na ich codzienną czytelniczą praktykę. Jeśli chcą dobrze czytać, muszą ćwiczyć. Ta prosta zasada odnosi się właściwie do wszystkiego w życiu.

Crawley pracował z wieloma dziećmi, których pierwszym językiem nie był angielski, dopiero się go uczyły. Podobnie jak inni uczniowie potrzebowali wielu ćwiczeń i powtórek. Okazało się, że ich ulubione książki to właśnie te, które opowiadają o super bohaterach czy nadprzyrodzonych siłach. Tematyka tych książek zachęcała je do czytania kolejnych, podobnych historii.

Crawley mówi, jeśli twoje dziecko lubi straszne historie o duchach i potworach, a książka jest odpowiednia do jego wieku, pozwól mu czytać. Dzięki temu będzie ono ćwiczyło umiejętność czytania. Pamiętaj tylko o jednej zasadzie: dziecko powinno umieć poprawnie przeczytać 9 na 10 słów z danej historii. Jeśli jest to dla niego problemem, skończy się na frustracji i niezrozumieniu opowieści. Dzięki tej zasadzie będziesz wiedzieć, czy książka jest odpowiednia do wieku twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.