Dlaczego dwujęzyczni są mądrzejsi?

Nie od dziś wiadomo, że mówienie dwoma językami jest bardzo cenione we współczesnym świecie. Osoby dwujęzyczne z łatwością radzą sobie w zglobalizowanym społeczeństwie. Bez problemu podróżują, szukają pracy za granicą, czy studiują w innych krajach.

Ostatnio naukowcy zauważyli kolejną zaletę. Swobodne posługiwanie się dwoma językami wpływa na inteligencję. W wyniku badań i eksperymentów okazało się, że dwujęzyczni są bardziej bystrzy, szybciej i efektywniej radzą sobie z zadaniami. Umiejętność tę zauważono nawet u małych dwujęzycznych dzieci.

Dodatkowo dwujęzyczność procentuje również w starszym wieku, ponieważ może chronić przed zapadaniem na starczą demencję.

W mózgu osoby dwujęzycznej obydwa systemy językowe są aktywne nawet wtedy, kiedy posługuje się ona jednym z nich. Przechowywanie dwóch systemów językowych zmusza umysł do większego wysiłku i sprawia, że pracuje on znacznie wydajniej i szybciej. Pracę umysłu osoby dwujęzycznej można porównać do pracy, którą wykonuje kierowca, jadąc samochodem. Kieruje się on wcześniej otrzymanymi wskazówkami, czyli jednocześnie myśli, jak dojechać i według tych wytycznych prowadzi samochód. Jest skoncentrowany na jednym zdaniu oraz z łatwością może zająć się kolejnym, pamiętając o wcześniejszych informacjach.

Umysł dwujęzycznych jest bardziej odporny na pierwsze sygnały demencji oraz symptomy choroby Alzheimera. Im wyższy stopień dwujęzyczności, tym później zaczynają się objawy.

Nikt nie wątpił w siłę języka. Ale kto by pomyślał, że słowa, które słyszymy i zdania, którymi mówimy mogą zostawiać taki głęboki ślad.

Całość artykułu z “New York Times” tutaj: http://www.nytimes.com/2012/03/18/opinion/sunday/the-benefits-of-bilingualism.html?_r=3&hp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.