Dwujęzyczność chroni umysł do późnej starości

We wcześniejszym tekście pisałam, że mówienie dwoma lub więcej językami wspaniale rozwija umysł. Wspomniałam też, że bilinguazlim może chronić nasz mózg przed demencją oraz wraz z upływającymi latami pomaga zachować go w dobrej formie. Zostało to udowodnione dzięki badaniom naukowców z York University w Kanadzie. Wyniki zostały opublikowane w czasopismie „Psychology and Ageing”.
Badania pokazały, że ludzi, którzy mówią kilkoma językami, grają na jakimś instrumencie, tańczą lub dużo czytają, rzadziej dotykają na starość problemy z demnecją, czy nawet Alzheimerem.
Do powyższej listy aktywności, które utrzymują nasz umysł w dobrej formie na długie lata, trzeba by jeszcze dodać: rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry planszowe, sudoku, etc.
Naukowcy z York University przebadali osoby dwujęzyczne i jednojęzyczne. Okazało się, że dwujęzyczni lepiej wypadli w testach, niezależnie od tego w jakim byli wieku. Ponadto zaobserwowano, że rzadziej cierpieli oni na choroby związane ze starzeniem się.
Uczenie się języków we wczesnym dzieciństwie ma zatem duży wpływ na proces kształtowania się naszego mózgu, w szczególności połączeń neuronowych. Im więcej połączeń, tym łatwiej i szybciej uczymy się nowych rzeczy.
Powszechnie wiadomo, że wczesna edukacja bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka i jego powodzenie w dorosłym życiu. Jeśli jeszcze ta nauka odbywa się w przyjaznym i wesołym otoczeniu, na pewno przyniesie oczekiwany skutek. A jej efekty będzie można obserwować przez długie lata, aż do później starości.
Więcej tutaj  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3794479.stm

Dodaj komentarz