Dzień Świętego Patryka

W najbliższą sobotę (tj. 17 marca 2012) przypada Dzień Świętego Patryka. Po irlandzku zwany „Lá ‘le Pádraig”.

Oprócz Irlandii, w której ten dzień jest wolny od pracy, świętuje się go również w Nowej Fundlandii i Labradorze (prowincja Kanady) oraz na Montserrat (terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej).

Irlandczycy chodzą w tym dniu ubrani na zielono, piją zielone piwo, swoje domy, ulice i puby dekorują na zielono. Jest tak wesoło, że w ten dzień podobno obowiązuje hasło „Everyone wants to be Irish on St. Patrick’s Day” („Wszyscy chcą być Irlandczykami w Dzień Świętego Patryka).

Patron święta, a także patron Irlandii, był biskupem, żył na przełomie IV i V wieku. Teraz jest świętym Kościoła Katolickiego. Legenda głosi, że święty Patryk potrafił uzdrawiać i przywracać życie. On też podobno przegonił węże z Irlandii. Święty Patryk nauczał o Trójcy Świętej posługując się trójlistną koniczyną i dlatego roślina ta została symbolem Irlandii.

Zielony natomiast to narodowy kolor Irlandii. Kojarzony z przyrodą i krajobrazem tego kraju.

W szkole HD w Kościerzynie z okazji Dnia Św. Patryka dzieci, jeśli słuchały płyty z angielskim 2 razy dziennie codziennie, przynoszą na zajęcia zielone listki. Ozdobią one szkołę na czas tygodniowych obchodów Dnia Św. Patryka, które rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. Z tej okazji nauczyciele zachęcają wszystkie dzieci, aby przyszły na zajęcia ubrane na zielono.

http://helendoron.pl/koscierzyna/2012/03/07/green-fourteen/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.