Dziewczynki i kobiety w kursach Helen Doron English

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet będzie dziś trochę o bohaterkach naszych kursów. Oczywiście mamy i bohaterów, ale 8-ego marca skupimy się na dziewczynkach i kobietach.

Ulubione bohaterki uczniów metody Helen Doron English to niewątpliwie: Granny Fix, Kangi, Millie i Polly. To jednocześnie główne postacie w kursach dla dzieci od trzeciego do dziewiątego roku życia. Występują w każdej bajce, pomagają uczyć się angielskiego na wszystkich lekcjach. Przedstawicielki różnych gatunków (człowieka, torbaczy, psów), obdarzone charakterystycznymi cechami, zindywidualizowane, potrafiące działać wspólnie, by zmieniać świat na lepsze. Trochę górnolotnie to brzmi, ale tak jest. W każdym odcinku bohaterowie i bohaterki mierzą się z jakimś problemem, który wspólnymi siłami rozwiązują. Na przykład z wycinką lasu, trudnościami w zaadoptowaniu się w nowej szkole, zdrowym odżywaniem, stresem związanym ze zbyt dużymi oczekiwaniami i presją na wygraną.

Granny Fix, jak samo jej imię wskazuje, potrafi wiele naprawić. W przepastnych kieszeniach swojego fartucha ma dosłownie wszystko. I kapelusz, i okulary, i zupę. Świetnie skacze i często się gimnastykuje, uwielbia jeździć samochodem.

Kangi (kangurzyca, mama Joey’ego), może czasem trochę szalona, ale za to niezastąpiona w kryzysowych sytuacjach. Kiedy Paul i Millie mają problem, przywołują Kangi za pomocą magicznej bransoletki. Kangi najczęściej rozwiązuje spory i mierzy się z kłótniami. Podejmując się mediacji, doprowadza do zgody zwaśnione strony.

Millie, koleżanka Paula, jest nieustraszona, zwinna i bardzo szybka. Nie boi się szybkiego podejmowania decyzji i działania, kiedy ktoś jest w niebezpieczeństwie. Kiedy wie, że sama sobie nie poradzi, wzywa Kangi. Tak było, kiedy Paula porwał goryl, który dlatego, że był trochę inny (duży i niezgrabny) cierpiał na brak przyjaciół.

I Polly – nasza podróżniczka. Przemierza świat, spotyka bohaterów tradycyjnych bajek i w każdym odcinku mierzy się z nowym problemem. Dzięki niej wilk z bajki o trzech świnkach przechodzi na wegetarianizm i uwielbia jeść marchewki.  

Nie zapominajmy jednak o tym, że każda z tych dziewczynek czy kobiet ma u swojego boku męskiego towarzysza. Granny Fix to babcia Paula, Kangi ma synka Joey’go, Millie jest koleżanką Paula, a Polly podróżuje z kotem Natem. Z pewnością ich wsparcie i przyjaźń również przyczyniły się do rozwiązania niejednego problemu.

Oprócz wymienionych głównych bohaterek mamy też całą galerię kobiecych postaci drugoplanowych. Na przykład Czerwony Kapturek, która sama ratuje się z opresji, bo ćwiczyła karate, odkąd skończyła cztery lata. Królewna Edi, którą zaraz po przebudzeniu widzimy z rozczochranymi włosami i podkrążonymi oczami. To nie przeszkadza jej, by czuć się piękną i śpiewa piosenkę „I am beautiful when I dance! I am beautiful when I’m happy! I am beautiful when I sing! I am beautiful because I’m me!”.              

Cieszymy się, że poprzez nasze bohaterki może promować wśród dziewczynek trochę inne wzorce niż te podsuwane im przez współczesną kulturę masową.

Chcemy, żeby nasze uczennice i nasi uczniowie, odważnie kroczyli w dorosłość. Chcemy ich wyposażyć w odwagę, umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz wyczulić na pomaganie innym. Nauczenie ich angielskiego przy takich celach, to już pestka 😉 zwłaszcza z nasza metodą 🙂

Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.