W wakacje masz więcej czasu na spędzanie wspólnych chwil ze swoim dzieckiem. Piękna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a letnie wycieczki umożliwiają odkrywanie nowych miejsc, poznawanie ludzi i świata. Dla dzieci czas wolny bez szkoły stanowi również świetną okazję, by odkryć nowe hobby, a rodzice bez wątpienia powinni zagwarantować im taką możliwość! Odkrywanie nowych zainteresowań przez dziecko pomaga w jego rozwoju, a pomaganie im w tym może polepszyć relacje między rodzicem a dzieckiem.


Pasja – czyli to, co nadaje życiu koloryt (bez względu na wiek)


Zarówno dorośli, jak i dzieci powinni mieć zainteresowania. Dzięki nim nie ma miejsca na nudę, a czas wolny poza pracą i szkołą może być jeszcze przyjemniejszy. Okres dziecięcy stanowi doskonałą porę na odkrywanie nowych pasji, ponieważ gwarantuje więcej czasu wolnego, większą elastyczność i szersze perspektywy rozwoju w wielu dziedzinach. Hobby umożliwia najmłodszym:

  • Odkrywanie własnych predyspozycji – na przykład do zapamiętywania informacji, koordynacji ruchowej, drygu do tańca, zdolności manualnych czy pięknego śpiewu.
  • Nawiązywanie nowych kontaktów z rówieśnikami – pokrewne zainteresowania wspierają budowanie zażyłych więzi.
  • Poczucie przynależności – na przykład w grupie tanecznej, na warsztatach aktorskich czy w drużynie sportowej.
  • Wyższe poczucie własnej wartości – w związku z możliwościami rozwoju w danej dziedzinie i osiąganymi sukcesami.
  • Redukcję stresu – związanego na przykład z lekcjami w szkole, które nie są aż tak interesujące.


Jakie hobby dla dziecka? Odkrywanie nowych zainteresowań przez dziecko.


Najlepiej takie, jakie maluch sam wybierze. Większość dzieci wprost informuje swoich rodziców o tym, co je interesuje. Uważni opiekunowie powinni być jednak czujni i również sami mogą sugerować nowe formy spędzania czasu wolnego, jakie można wypróbować w tegoroczne wakacje. Może być to na przykład:

  • Taniec – jeśli maluch lubi poruszać się w rytm muzyki, może uczęszczać na zajęcia taneczne od najmłodszych lat. Rozwój koordynacji ruchowej we wczesnym wieku gwarantuje wzrost poczucia pewności siebie w przyszłości. Latem do wyboru pozostaje wiele warsztatów tanecznych do wyboru, w których dziecko może wziąć udział.
  • Śpiew – również zajęcia ze śpiewu mogą stanowić fantastyczną propozycję dla dzieci uzdolnionych wokalnie. Zamiast lekcji indywidualnych lepiej postaw na warsztaty w małej grupie rówieśniczej.
  • Rysowanie – wiele dzieci wykazuje zdolności plastyczne i warto je rozwijać. Być może młodego obywatela świata zainteresuje malowanie w plenerze razem z nowymi kolegami i koleżankami?
  • Sport – latem świetnie jest spróbować nowych rodzajów sportu. Możecie wspólnie wybrać się na skate park, by pojeździć na longboardach albo rolkach. Spróbujcie pływania kajakiem lub gry w koszykówkę. Jeśli dziecko ma już ulubioną dyscyplinę sportową, zaproponuj mu zapisanie się do okolicznej drużyny.
  • Gra na instrumencie – gitara, skrzypce, a może perkusja? Instrumentów do wyboru jest cała masa, a zdolności muzyczne warto rozwijać. W przyszłości dziecko może występować w szkole lub stworzyć własny zespół!
  • Nauka języków – malec uwielbia uczyć się angielskiego lub innego języka? Zaplanuj wakacyjną wycieczkę w miejsce, gdzie będziecie mogli wspólnie poćwiczyć swoje umiejętności językowe! Możesz również zapisać dziecko na obóz językowy.
  • Gotowanie – wspólne przyrządzanie pyszności to świetny pomysł na rodzinne spędzanie czasu wolnego. W te wakacje upieczcie razem babeczki, zróbcie domową pizzę lub improwizujcie z nowymi przepisami.
  • Kolekcjonowanie – wiele dzieci uwielbia zbierać różne przedmioty, na przykład książki, komiksy albo kamienie. To pełnoprawne hobby! W końcu wiąże się ze zdobywaniem wiedzy w określonej dziedzinie, na przykład geologii.
  • Rękodzieło – rzeźbienie, szydełkowanie, a może ceramika? Istnieje wiele warsztatów z rękodzieła, w których mogą uczestniczyć dzieci i zdobywać nowe umiejętności manualne.


Usuń „słomiany zapał” ze swojego słownika


Pamiętaj, że to dzieci wybierają sobie hobby. Rodzice powinni jedynie pomagać maluchom w ich realizacji. W okresie dziecięcym normalne zjawisko stanowi próbowanie nowych aktywności i początkowe ekscytowanie się nimi. Nie wszystkie muszą przerodzić się w pasję do końca życia albo karierę zawodową. Hobby stanowią narzędzie edukacyjne, przede wszystkim o nas samych – co lubimy, a czego nie, co daje nam satysfakcję. Należy zapewnić dziecku przestrzeń oraz wolność wyboru. Warto zachęcać kilku- lub kilkunastolatki do próbowania nowych rzeczy, jednak nie zmuszać, ani nie wywierać zbędnej presji.