Inspiracje na koniec lata

hobbyWakacje to najlepszy czas, by wspólnie z dzieckiem odkryć nowe hobby. Dziecięce hobby i zainteresowania z pewnością przyniosą wiele korzyści w przyszłości.

Dzięki hobby Twoje dziecko ma szansę odkryć siebie, robiąc to, co je naprawdę interesuje i co sprawia mu frajdę. A to z pewnością dodaje poczucia własnej wartości. Tego lata będąc na kolonii i obozie językowym widziałam to na własne oczy.

Dzieci i młodzież z całego świata oprócz tego, że codziennie uczyły się angielskiego, brały także udział w grupowej rywalizacji. Prawie codziennie wieczorem były konkursy, do których musiały się przygotować. W czasie przygotowań ujawniały się dziecięce talenty oraz zainteresowania. Współcześnie coraz więcej dzieci i młodzieży dokładnie wie, co lubi robić. Tańczą, śpiewają, rysują, uprawiają sporty. Od razu widać, że pielęgnują te pasje chodząc na dodatkowe zajęcia w czasie roku szkolnego, a kiedy są wakacje z przyjemnością i dumą chwalą się swoimi umiejętnościami.

hobby1Dzięki pielęgnowaniu hobby dzieci uczą się, jak osiągać cele, rozwiązywać problemy i podejmować decyzje. Często dziecięce zainteresowania ewoluują w przyszłą karierę zawodową.

Hobby to także świetne narzędzie edukacyjne. Jeśli dziecko interesuje się zbieraniem kamieni, uczy się przy okazji geologii. Jeśli lubi pisać opowiadania, ćwiczy budowanie zdań i gramatykę. Hobby to również szansa, by dziecko spędzało pożytecznie czas serfując po Internecie, by zdobyć nowe informacje, znaleźć rówieśników, którzy podzielają jego zainteresowania.

Niezależnie od wieku Twojego dziecka, z pewnością możesz się domyślić, jakie są jego zainteresowania. Czy pociąga je malowanie czy raczej nauka, czy chce grać na jakimś instrumencie, czy może uprawiać sport? Te zainteresowania oczywiście mogą się z wiekiem zmieniać, ale nawet jeśli są tylko czasowe, mają znaczący wpływ na dziecięcy rozwój.

hobby2Lato to najlepszy czas, by znaleźć odkryć nowe zainteresowania Twojego dziecka. Jak możesz mu w tym pomóc?

  1. Zrób listę zainteresowań dziecka. Dowiedz się, czym się ono aktualnie interesuje i wspólnie zróbcie listę. To pomoże Ci znaleźć sposób, by rozwinąć te zainteresowania w powiązane z nimi hobby.
  2. Staraj się jak najczęściej pokazywać dziecku nowe rzeczy. Próbowanie nowych rzeczy to najlepszy sposób, by zdobyć życiowe doświadczenie i odkryć coś, o czym Twoje dziecko wcześniej nie wiedziało. Bądź kreatywny przy tym pomaganiu, np. wybierzcie się na wycieczkę, opowiedz o książce, która porusza jakąś ciekawą kwestię, wspólnie eksperymentujcie, dobrze się przy tym bawiąc.
  3. Wypróbuj z dzieckiem kilku różnych hobby zanim podejmie ono ostateczną decyzję. Nawet jeśli próbujecie hobby, które według Ciebie idealnie pasuje do Twojego dziecka, zacznijcie powoli, bez presji. Pierwsze podekscytowanie nie gwarantuje, że akurat to hobby będzie właśnie tym jedynym. Najpierw przez kilka pierwszych tygodni pozwól dziecku je wypróbować, zanim podejmie ono własną decyzję.
  4. hobby3Daj swojemu dziecku wolność wyboru hobby oraz czas, który może mu poświęcać. Niech dziecko ma własną przestrzeń i czas, by oddawać się swojemu hobby.
  5. Pomóż swojemu dziecku uczyć się i rozwijać. Zależy to od rodzaju hobby, być może Twoje dziecko nie będzie w stanie rozwinąć swoich zainteresowań bez Twojej pomocy. Jeśli nie wie ono, w którym kierunku pójść dalej, spróbujcie razem znaleźć rozwiązanie. Jeśli zaś wie, co chce dalej osiągnąć, zaoferuj swoje wsparcie.
  6. Zaakceptuj rezygnację dziecka. Niektóre hobby pozostają na całe życie, inne nie trwają długo, nawet jeśli Twoje dziecko naprawdę je lubi. Młodsze dzieci zwykle wyrastają ze swoich wczesnych zainteresowań. Kiedy Twoje dziecko jest gotowe, żeby przestać, nie wywieraj na nim presji, by kontynuowało. Pomóż mu znaleźć coś nowego do odkrycia.

Wielu cudownych inspiracji na koniec lata!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.