Jak pomóc naszym dzieciom rozwijać mowę

Badania naukowców dowiodły, że mowa oraz zdolność słyszenia rozwija się u dzieci już w ostatnim trymestrze ciąży. Nowo narodzone dziecko potrafi rozpoznać głos swojej mamy, czy muzykę, którą najczęściej słyszało w swoim życiu płodowym.

Rodzice często koncentrują się na fizycznym rozwoju swojego dziecka, zapominając o tym, jak ważny jest rozwój mowy. Skupiamy się na tym, czy dziecko rośnie, ile przybiera na wadze, czy podnosi główkę, kiedy zaczyna raczkować, etc. To wszystko jest oczywiście bardzo ważne. Gwarantuje właściwy rozwój, do pełni którego niezbędne są umiejętności komunikacyjne.

 Poniżej sposoby kształcenia pięciu różnych sfer rozwoju mowy i języka u niemowlaków:

Język socjalny – czyli zdolność komunikowania się z innymi

  1. Kontakt wzrokowy – kiedy mówisz coś do dziecka, patrz w jego oczy, obserwuj twarz. To nauczy malucha, że kiedy się rozmawia, należy patrzeć tej drugiej osobie w oczy. Poza tym dzieci uczą się bardzo dużo poprzez obserwowanie naszej mimiki, wyrazu twarzy. Poznają sposób artykulacji poszczególnych głosek, patrząc na ruchy naszych ust.

Dlatego też pierwsze głoski, czy sylaby, które potrafią wymówić, to: „ma”, „ba” – „m” i „b” to głoski wargowe, dobrze widać sposób ich wypowiadania. Ponadto sposób ich wymawiania zbliżony jest do ułożenia ust w czasie ssania.

2. Daj dziecku czas – Kiedy rozmawiasz z noworodkiem, daj mu czas. To znaczy daj mu moment, żeby mógł coś zwerbalizować, odpowiedzieć ci po swojemu. Nie będą to oczywiście słowa. Najpierw będzie to głużenie, potem gaworzenie, pojedyncze słowa, aż do pełnych zdań. To uczy dzieci, że każdy rozmówca ma czas, by się wypowiedzieć i zostać usłyszanym.

Kolejne rady w następnym wpisach. Zapraszamy do odwiedzania naszego blogu.

Napisane na podstawie http://speechtherapyweb.com/10-tips-to-promote-speech-and-language-skills-in-your-child/

rozwój mowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.