Jak się bawić po angielsku i po polsku

Dziś o zabawach, które rozwijają mowę dzieci. We wszystkie przedstawione poniżej aktywności można bawić się po polsku i po angielsku. Na naszych kursach, prowadzonych metodą Helen Doron Early English, uczymy słówek, wyrażeń i zwrotów, dzięki którym nasi uczniowie potrafią zbudować krótkie dialogi, adekwatnie odpowiedzieć na zadawane im pytania.

Młodsze dzieci uczą się głównie słówek i prostych zwrotów. Starsze tego, jak łączyć poznane wyrazy i wyrażenia w zdania. W domu, jeśli rodzic zna angielski, można się bawić tak samo, jak u nas na zajęciach. Ale oczywiście znajomość angielskiego u rodziców nie jest wymagana. Nasze płyty, słuchane w domu, zapewniają dziecku kontakt z językiem codziennie.

 

Poniżej propozycje zabaw, dzięki którym dzieci uczą się układać dialogi, prowadzić rozmowy, tworzyć wzorce wypowiedzi, a także zachowań społecznych, adekwatnych do danej sytuacji.

  • oglądanie obrazków i opisywanie tego, co na nich widać
  • układanie rozsypanych obrazków w takiej kolejności, by stworzyć opowiadanie
  • odgrywanie scenek, wcielanie się w role, np. zabawa w sklep, wizytę u lekarza, etc.
  • zabawa w teatr, z wykorzystaniem kukiełek, pacynek – układanie dialogów, inscenizowanie znanych bajek

Zabawy, które uczą planowania, stymulują myślenie, precyzyjność wypowiedzi, rozwój orientacji przestrzennej:

  • układanie planów, np. plan dnia, plan zabawy, planowanie zakupów
    • głośne rozwiązywanie problemów, np. „Dziś jest zimno. Pada deszcz, wieje wiatr. W co możemy się ubrać, żeby było nam ciepło?”
    • gra polegająca na wykonywaniu różnych czynności, np. „Połóż klocek pod krzesłem. Usiądź między łóżkiem a fotelem”, etc.

Propozycje kolejnych zabaw w następnym wpisie. Zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.