Podpowiadamy, jak możesz bawić się z dzieckiem, by rozwijać jego angielski

Nauka języka przez dzieci zawsze idzie w parze z poznawaniem świata i rozwojem interpersonalnym. I odwrotnie – odkrywanie świata i rozwój własny uczą dzieci zasad komunikacji. Mali obywatele świata najłatwiej przyswajają wiedzę i opanowują nowe umiejętności poprzez zabawę.

Aby wesprzeć ich prawidłowy rozwój, zaaranżuj  mądre, angażujące zabawy w domu. To także świetna okazja do budowy bliskich i pełnych ciepła  relacji pomiędzy członkami Twojej rodziny.

Jak bawić się z dziećmi po angielsku? Podstawowe zasady

W Helen Doron English języka angielskiego uczymy w ten sam sposób, w jaki dzieci uczą się swojego ojczystego języka, czyli poprzez osłuchiwanie się i naśladownictwo. Dzięki temu sam proces nauki może przebiegać w formie zabawy, pozytywnych doznań i interakcji z rówieśnikami.

Skoro dzieci mogą uczyć się poprzez zabawę na kursach językowych, tym bardziej mogą oswajać się z drugim językiem także w swoich domach. Zabawa stanowi tutaj jednak klucz. Nauka słówek oraz zwrotów ma odbywać się przy okazji zabawy, a nie w ramach jakiegokolwiek przymusu.

To nie praca domowa, dlatego raczej zachęcaj swojego malucha do rozmowy, a nie odpytuj go. Jesteś dla swojego kilkulatka partnerem: nie ustalaj więc konkretnych zasad, a jedynie je sugeruj, pozwalając dziecku przejawiać także własną inicjatywę. Jak najczęściej doceniaj też jego sukcesy i chwal je, gdy robi postępy w nauce języka.

domowe gry po angielsku - Helen Doron English

Zabawy uczące angielskiego w domu

Istnieje wiele ciekawych pomysłów na zabawy, dzięki którym dzieci mogą uczyć się w domach nowych słówek czy zwrotów po angielsku. Większość z nich opiera się na prowadzeniu krótkich dialogów oraz odpowiadaniu na pytania po angielsku.

Starsze dzieci mogą łączyć poznane wyrazy i wyrażenia, formułować własne zdania. Angażujące zabawy, które uczą angielskiego w domu, to między innymi:

  1. Oglądanie obrazków i opisywanie tego, co na nich widać.
  2. Układanie rozsypanych obrazków w takiej kolejności, by stworzyć opowiadanie.
  3. Odgrywanie scenek i wcielanie się w role, na przykład zabawa w sklep lub w wizytę u lekarza.
  4. Zabawa w teatr, czyli inscenizowanie ulubionych bajek.
  5. Zabawa kukiełkami i pacynkami poprzez podkładanie im głosów.
  6. Planowanie, na przykład zadań w ciągu dnia, zasad zabawy, listy zakupów.
  7. Rozwiązywanie problemów, jak choćby wybór odzieży adekwatnej do danej pogody.
  8. Wykonywanie czynności na podstawie poleceń, na przykład połóż zabawkę w wybranym miejscu”, „usiądź na pufie”, „podskocz”, „wskaż niebieskie przedmioty w pokoju”.
  9. Opowiadanie bajek, w których dziecko wskazuje, czy podane informacje to prawda, czy fałsz, na przykład „the sky is green”, „a cat says woof, woof”.
  10. Podkładanie własnych dialogów do bajek z wyłączonym dźwiękiem.
  11. Wymyślanie zakończeń do bajek i filmów: co było dalej?
  12. Wcielanie się w ulubione zabawki dziecka poprzez przypisywanie im określonych emocji, na przykład „The teddy bear is happy”.
  13. Uczenie się wierszyków i piosenek.
  14. Czytanie bajek na głos.

A co, jeśli rodzice mówią wyłącznie po polsku?

Jeżeli rodzice dziecka nie mówią po angielsku, mogą uczyć się drugiego języka razem z nim. Zapraszamy do udziału w kursie językowym w szkole Helen Doron English razem z niemowlakami od 3. miesiąca życia.

Starsze dzieci otrzymują do domu materiały audiowizualne, które pozwalają na słuchanie piosenek i oglądanie filmów po angielsku. Szkoła językowa oferuje również dostęp do aplikacji Kangi Club z ciekawymi grami i zabawami uczącymi słownictwa oraz zwrotów.

W domu natomiast możesz skorzystać z anglojęzycznych bajek na platformie You Tube.

Pozytywny wpływ zabaw po angielsku na dzieci

Zabawy po angielsku rozwijają nie tylko mowę dzieci. W ten sposób możesz zapoznać swojego kilkulatka również z zasadami wypowiedzi oraz uczyć zachowań społecznych potrzebnych w różnych życiowych sytuacjach.

W rezultacie Twoje dziecko uczy się samodzielnie konstruować dialogi, wyrażać emocje i opisywać otaczającą je rzeczywistość.

Co jednak najważniejsze, maluch zdobywa nowe umiejętności podświadomie i bez wysiłku – on po prostu dobrze się bawi i cieszy się czasem spędzanym ze swoimi ukochanymi bliskimi!