Znajomość języka określa się zarówno w mowie, jak i w piśmie. Wiele osób zdecydowanie lepiej radzi sobie z mówieniem, jednak codzienna komunikacja wymaga przecież także czytania i pisania. Dlatego dzieci na lekcjach języka angielskiego uczą się nie tylko mówić, ale również pisać i czytać po angielsku.
Zależnie od predyspozycji dziecka poziom umiejętności w obrębie tych trzech obszarów może się różnić. Wynika to z odmiennych procesów, jakim towarzyszy nauka mówienia i czytania. Zwykle to na czytanie i pisanie rodzice powinni zwracać większą uwagę, ponieważ sprawiają one dzieciom znacznie większą trudność.

Jak dzieci uczą się mówić i czytać?

Jako rodzic z pewnością pragniesz, aby Twoje dziecko uczyło się w takim samym tempie, jak jego rówieśnicy. Nie chcesz wywierać nadmiernej presji, jednak starasz się również nie dopuścić do powstawania zaległości w nauce małego ucznia.

Dlatego warto dowiedzieć się kilka istotnych informacji na temat nauki czytania przez dzieci. Na ogół to od problemów z czytaniem rozpoczynają się dalsze trudności w szkole. W przeciwieństwie do mówienia, nauka czytania nie jest dla człowieka procesem naturalnym.

Podczas gdy mówić możemy nauczyć się wyłącznie poprzez kontakt z danym językiem, umiejętność czytania wymaga już specjalnego wyuczenia. Dziecko musi bardziej skupić się na czytaniu, aby zrozumieć zasady dekodowania znaków.

Niezbędny do tego jest doświadczony, utalentowany nauczyciel, który stosuje sprawdzone metody dydaktyczne i poświęca wystarczająco dużo uwagi uczniom mającym trudności w czytaniu.

Z czego wynikają problemy z czytaniem u dzieci?

Jeżeli Twoje dziecko ma kłopoty z czytaniem po polsku, z całą pewnością będzie mieć trudność także z czytaniem po angielsku. I odwrotnie – dzieci płynnie czytające po polsku zwykle szybciej uczą się czytać również po angielsku.

Do płynnego czytania ze zrozumieniem niezbędne jest choćby rozumienie zasad fonetyki, czyli rozróżnianie głosek. Potrafiące czytać dzieci powinny rozpoznawać słowa w tekście niezależnie od ich kontekstu. Jeśli starają się domyślać, o czym jest tekst na podstawie lepiej rozpoznawanych słów – z pewnością czytanie sprawia im trudność.

Na ogół to rezultat złego nauczania. Najczęściej dotyczy ono przypadków, w których nauczyciel nie poświęcił uczniowi wystarczająco dużo czasu. Warto mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i ma indywidualne predyspozycje do nauki w różnych obszarach.

Nie bez znaczenia pozostaje również zaangażowanie rodziców i praca dziecka w domu. Dlatego koniecznie czytaj swoim dzieciom i zachęcaj je najpierw do wspólnego, a następnie do samodzielnego czytania ulubionych bajek.

#8 Nauka powinna być swobodna, oparta na zabawie i radości. Mariusz Siara | Podcast Angielski z przyszłością

Konsekwencje nieumiejętności czytania

Różnica w umiejętności czytania przez Twoje dziecko względem rówieśników wymaga szybkiego wyrównania. Przepaść w poziomie czytania ze zrozumieniem szybko się pogłębia i rzutuje na dalsze postępy edukacyjne każdego ucznia.

Dziecko niepotrafiące czytać, nie będzie w stanie przyswajać wiedzy przekazywanej w formie pisemnej. Może stwarzać to wiele negatywnych emocji, takich jak wstyd oraz frustracja u dziecka.

W przyszłości uczeń mający trudności w czytaniu będzie mieć trudność z pisemną komunikacją, która dziś jest przecież równie niezbędna, jak i przed epoką cyfrową. 

Jak uczyć dziecko czytać po angielsku?

Czytanie w jakimkolwiek języku to zawsze długotrwały i intensywny wysiłek dla każdego dziecka, co należy uszanować. Z całą pewnością nie należy jednak pozostawiać z tym ucznia samego, ponieważ problem z czytaniem nie rozwiąże się sam w magiczny sposób.

Aby nauczyć czytać dziecko, które ma trudność z tą czynnością, niezbędny jest doświadczony, utalentowany nauczyciel. Taka osoba może poinstruować Cię, jak ćwiczyć ze swoim dzieckiem poza czasem szkolnym.

Zajęcia z nauki czytania koniecznie powinny odbywać się w trybie indywidualnym, a trening czytania z rodzicami powinien stanowić codzienność. Warto sięgać po dodatkową wiedzę, na przykład po specjalne podręczniki, które ułatwią postępy w dekodowaniu znaków zapisanych w systemie alfabetycznym języka.

Postaw na cierpliwość i postaraj się uczynić proces nauki czytania jak najprzyjemniejszym dla małego człowieka.