Kreatywna nauka czytania i pisania nigdy się nie nudzi!

Nauka czytania, pisania i literowania po angielsku to dla każdego, nie tylko dziecka, trudne zadanie. Co innego się słyszy, zupełnie co innego zapisuje. Jak się w tym nie pogubić? Jak to wszystko zapamiętać?
Poniżej pierwsze 15 pomysłów, jak kreatywnie podejść do nauki czytania i pisania. Pomysły, które się sprawdzają i sprawiają, że literki, a nawet całe słowa, dzieci bez problemu zapamiętują.
Jest to także doskonałe rozwiązanie dla dyslektyka.
Zaczynamy od najprostszego sposobu: pisanie na komputerze. Mamy tu i duże i małe litery, niestety tylko w wersji drukowanej. To niewątpliwie minus.
Literki można wycinać z pianki, zyskują wtedy trójwymiarowy wygląd. Można je wziąć w place i dotykać, ucząc się w ten sposób ich kształtu – ćwiczenie bardzo pomocne dla dyslektyków. Samo wycinanie literek to też nauka ich kształtu. W sklepach dostępne są także drewniane literki.
literki piankoweStempelki z literkami – stemplujcie i bawcie się w układanie wyrazów. Jeśli nie macie stempelków, możecie pisać słowa palcami.
Piszcie słowa używając pędzla i farbek.
Pisanie kredą na tablicy. Łatwo można wtedy zmazać błędnie napisany wyraz i szybko napisać go poprawnie, żeby w takiej postaci zostało zapamiętane przez dziecko. W czasie zabawy na dworze można pisać słowa na chodniku.
Każda literka może mieć swój własny kolor, np. „a” może być czerwona, „b” zielona, etc. Wyrazy będą wyglądały jak tęcza.
Sól, piasek, mąka także przydadzą się do pisania literek. Możemy pisać palcem lub pędzelkiem. Jest to świetne ćwiczenie na zmysły, polecane dyslektykom. Piaskownica może posłużyć jako ogromna kartka, zapisywana przy użyciu patyka. Jeśli dysponujecie plastykowymi literkami można je odbijać w piasku. pisanie na piasku
Piszcie palcem po plecach lub po dłoniach. Osoba, na której plecach jest pisana dana literka, odgaduje ją.
Pianką do golenia wysprejuj tacę, a następnie piszcie wyrazy palcem. Kolejne sensoryczne ćwiczenie doskonałe dla dyslektyków.
Piszcie w powietrzu i czytajcie nawzajem napisane słowa.
Piszcie literki różnej wielkości, np. najmniejsze, jakie potraficie lub największe, jakie zmieszczą się na kartce, etc.
Słowa z lego – naklej na klocki lego literki lub całe słowa i budujcie słowa lub zdania.   klocki
Połamane kredki mogą być wykorzystane do układania słów.
Literki magnetyczne, które można układać na lodówce.
Piszcie literki brokatowym klejem.
Nauka czytania i pisania dzięki powyższym prostym pomysłom nigdy nie będzie nudna. W następnym wpisie na blogu kolejne sposoby. Czekam też na Wasze propozycje.
 

2 komentarze

Dodaj komentarz