Książki, które zmieniają życie

Dorośli zapytani o swoje ulubione książki, często wymieniają te, które czytali jako dzieci. Książki mają niesamowitą siłę i wpływ na życie, skoro pamięta się je przez lata. Dodatkowo pamiętają też nazwisko autora/autorki i o czym mniej więcej była historia.

Jak to się dzieje? Mamy odpowiedź. Dzieci, czy mają siedem czy piętnaście lat, przechodzą przez kolejne etapy formowania osobowości. Są podatne na wpływy, obserwują otoczenie, uczą się z tego, co widzą i czytają. Ich spostrzeżenia zostają z nim już na całe życie.

Poniżej kilka książek, które dorośli wymieniają najczęściej, kiedy wracają wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Część z tych opowieści doczekała się ekranizacji, co może być pomocne dla dzieci, które uczą się angielskiego jako drugiego języka.

„Charlotte’s Web”

To książka napisana przez E.B. White’a i opublikowana w 1952 r. Dla osób, które nie są wielkimi fanami tej książki, jest ona zaledwie o świni i pająku. Ale dla wielbicieli jest zdecydowanie czymś więcej. To historia niezwykłej przyjaźni pomiędzy dwoma bardzo różnymi charakterami. Książka nie została przetłumaczona na polski.

 

„Przygody Tomka Sawyer” i „Przygody psa Huckleberry”

Przygody Tomka Sawyera oraz Huckleberry Finna napisał Mark Twain. Obie książki zostały wydane w drugiej połowie XIX wieku. Często są wymieniane jako jedne z ulubionych. Niektórzy nawet twierdzą, że „Przygody psa Huckleberry” to najlepsza amerykańska powieść wszechczasów. Huck był chłopcem, który przeciwstawiał się niewolnictwu i rasizmowi w czasach przed wojną secesyjną. To opowieść o młodym chłopcu, który na własny rachunek uczy się życia i ma niesamowite przygody.

Książki Roalda Dahla

Roald Dahl był brytyjskim pisarzem. Wymyślał bohaterów, z którymi z łatwością identyfikowały się dzieci. Jego książki były niezwykle popularne, sprzedały się w nakładzie powyżej 250 milionów. „Charlie i fabryka czekolady”, „BFO”, „Kuba i ogromna brzoskwinia”, „Matylda” to tylko niektóre z jego arcydzieł. Bohaterami jego opowieści są dobre dzieci, które pokonują zło. Dzieci uczą się z jego książek, że dobro zawsze zwycięża zło.

Seria „Harry Potter”

Harry’ego Pottera napisała J. K. Rowling, został opublikowany w 1997 r. Przez 20 lat sprzedanych zostało ponad 400 milionów egzemplarzy. Historia chłopca, który dowiaduje się, że jest synem czarodziejów, podbiła serca milionów. Harry Potter uczy dzieci, że nie należy sądzić innych po ich wyglądzie, twoi przyjaciele mogą stać się rodziną, że możesz stanąć oko w oko z własnymi strachami i że należy szanować starszych. To naprawdę magiczna seria stworzona przez kobietę, która miała niełatwe życie. Historia życia autorki jest równie niezwykła jak przygody jej bohatera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.