Większość dorosłych, gdy zapytamy ich o ulubione książki, wymieni także lektury z dzieciństwa. Nic dziwnego – historie przeczytane przez nas w tym okresie miały istotny wpływ na kształtowanie naszych osobowości. Wiele z nich ma ponadczasowy przekaz, z którym pragniemy zapoznać kolejne pokolenia. Jaka jest więc klasyczna literatura anglojęzyczna dla dzieci?

Nauka czytania – dlaczego jest taka ważna?

Czytanie dziecku od najmłodszego wieku pomaga zaspokajać potrzeby emocjonalne malucha. Buduje bliskość pomiędzy nim a rodzicem, stanowiąc wartościową formę wspólnego spędzania czasu.

Wraz z poznawaniem kolejnych literek mały obywatel świata może stawać się coraz ważniejszym czytelnikiem, śledząc wzrokiem słowa na stronach. Dziecko czytające już samodzielnie ma natomiast szansę intensywnego rozwoju psychicznego, intelektualnego oraz społecznego.

W przyszłości łatwiej będzie mu się wypowiadać, dysponując bogatszym zasobem słownictwa. Książki, zamiast kojarzyć się z uciążliwym obowiązkiem szkolnym, staną się oknami na świat.

Zobacz też: Jak zachęcić dziecko do czytania nie tylko po polsku?

Po te anglojęzyczne książki zdecydowanie warto sięgnąć – literatura anglojęzyczna dla dzieci

Kanon lektur dla dzieci w Polsce uwzględnia wiele anglojęzycznych propozycji. Do dyspozycji pozostają zarówno ich oryginały, jak i przekłady.

Większość doczekała się także ekranizacji, które maluchy oglądają z wypiekami na twarzach. Zależnie od możliwości, czytaj dziecku tłumaczenia lub książki po angielsku. Prosty język lektur dla dzieci może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oto przykładowa literatura anglojęzyczna dla dzieci:

  • Winnie the Pooh (Kubuś Puchatek) – to powieść brytyjskiego pisarza A.A. Milne’a, który napisał historię o uroczym misiu dla swojego synka, Christophera. Kubuś Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu mają ludzkie cechy charakteru i przeżywają przygody, z których płynie wiele morałów.
  • Anne of Green Gables (Ania z Zielonego Wzgórza) – cykl powieści autorstwa Lucy Maud Montgomery przypadnie do gustu nieco starszym dzieciom. Główną bohaterką jest Anne Shirley, czyli osierocona dziewczynka, którą wychowuje rodzeństwo Cuthbertów. Anne wyróżnia wysoka emocjonalność oraz bujna wyobraźnia, które nierzadko przysparzają jej kłopoty.
  • Alice’s Adventures in Wonderland (Alicja w Krainie Czarów) – to baśniowa powieść opublikowana aż w 1865 roku w Londynie. Napisał ją Charles Lutwidge Dodgson pod pseudonimem Lewis Carroll. Pisarz naszpikował ją elementami fantastycznymi, które zaskarbiają sympatię zarówno dzieci, jak i dorosłych.
  • Harry Potter – w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć serii książek o młodym czarodzieju, którą stworzyła brytyjska pisarka J.K. Rowling. To historia, z którą mogą dorastać mali czytelnicy. Uczy między innymi o przyjaźni i odwadze, a wszystko to okraszono sporą dawką przygód i tajemnic do rozwiązania.
  • The Chronicles of Narnia (Opowieści z Narnii) – kolejna seria powieści dla dzieci i młodzieży wyszła spod pióra brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa. Autor stworzył baśniowy świat, w którym Ann, Martin, Rose and Peter przeżywają niesamowite przygody. Bohaterowie biorą udział w walce dobra ze złem.
  • The Secret Garden (Tajemniczy Ogród) – to powieść brytyjskiej autorki Frances Elizy Hodgson Burnett. Jej główną bohaterką jest Mary Lennox, która poznaje przyjaciela, Dicka Soweby’ego. Chłopiec prowadzi dziewczynkę do tajemniczego ogrodu, zapoznając ją z pięknem przyrody.
  • The Adventures of Tom Sawyer (Przygody Tomka Sawyera) – ciekawe urozmaicenie lektur młodzieżowych może stanowić powieść amerykańskiego pisarza, Marka Twaina. Powstała w 1876 roku i opowiada o losach chłopca, którym opiekuje się ciotka Polly. Bohater ma wiele pomysłów, które stale ciągną go do przygód.
  • Peter Pan (Piotruś Pan) – to powieść szkockiego powieściopisarza, J.M. Barriego. Jej treść rozwinęła się z opowieści, które autor opowiadał synom swojej przyjaciółki. Głównym bohaterem jest Piotruś Pan, który żyje na wyspie Nibylandii. Należy do grupy Zagubionych Chłopców, którzy nigdy nie chcą dorosnąć.
  • Charlie and the Chocolate Factory (Charlie i fabryka czekolady) – tę powieść fantastyczną napisał brytyjski pisarz Roald Dahl. Opowiada o chłopcu z ubogiej rodziny, który je czekoladę tylko raz w roku. Pewnego razu wygrywa jednak złoty kupon – bilet wstępu do fabryki Willy’ego Wonki.