Literatura faktu dla dzieci

Kiedy dziecko dopiero zaczyna samodzielnie czytać, może być ciężko znaleźć książki nonfiction, które je zainteresują. Pisząc książki nonfiction mam na myśli tzw. literaturę faktu, czyli pozycje, opowiadające o autentycznych postaciach i wydarzeniach. Mogą to być reportaże, dzienniki, pamiętnik, biografie, wywiady.

Literatura faktu może się wydawać nudna i mniej ekscytująca niż powieści, w których bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, zwierzęta potrafią mówić, a magiczne różdżki czarować. Jednak dzieci potrzebują też źródła wiedzy o otaczającym świecie. Poniżej polecamy kilka pozycji, które prawdopodobnie spodobają się Waszym pociechom.

Książki o zwierzętach

Zwierzęta to ulubiony temat niemalże każdego dziecka. Dzieci wciągają opowieści o różnorodnych gatunkach z całego świata. Czytając je, oglądając ilustracje, nawet nie zauważają, kiedy uczą się nowych rzeczy.

Weird but True! Seria National Geographic Kids

Ta seria książek wydawana przez National Geographic Kids to zbiór krótkich opowieści o prawie wszystkich tematach, które mogą nam przyjść do głowy. Zaprezentowane historie są naprawdę niezwykłe. Poruszają tematy związane z nauką, historią, geografią, zwierzętami, tymi bardziej i mniej znanymi.

Książki o sporcie

Współcześnie dzieci coraz częściej interesują się sportem. Widzą swoich rodziców, którzy oglądają różne sportowe wydarzenia oraz mają dostęp do niezliczonej liczby kanałów sportowych w telewizji. Nawet te najmłodsze mają ulubione drużyny czy konkretnych zawodników. Książki poruszające te tematy z pewnością je zainteresują.

Pogoda, kamienie, postacie historyczne, pory roku, oceany, kosmos i wiele innych

Jest tyle ciekawych dla dzieci tematów, że na pewno znajdą się książki dostosowane do ich wieku. Dobrym początkiem będzie pokazanie im półek z dziecięcą literaturą faktu w lokalnej bibliotece.

Myślę, że ważne jest, aby dzieci miały możliwość czytania i fikcyjnych opowieści jak i historii nonfiction. Oczywiście książki powinny być dobrane do ich wieku i możliwości intelektualnych.  Czytanie literatury faktu na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Czy znacie jakieś polskie przykłady literatury faktu dla dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.