Mity na temat uczenia dzieci języków obcych

Dziś wpis poświęcony obaleniu kilku mitów, związanych z uczeniem dzieci.
Mit 1
Nie ma sensu mówić do brzucha ciężarnej kobiety.
W 2010r. w „Psychological Science” opublikowano wyniki eksperymentu, który dowiódł, że noworodki już w pierwszym dniu swojego życia potrafią rozróżnić języki, które słyszały będąc w łonie matki.
Mit 2
Dzieci wychowujące się w rodzinach dwujęzycznych mieszają oba języki i dopiero kiedy mają trzy lata, potrafią je odróżnić.
Badania profesora psychologii z Uniwersytetu McGill w Montrealu obalają ten mit. Nawet bardzo małe dzieci rozumieją, że z niektórymi osobami, np. z babcią, mówi się tylko po polsku. Natomiast mieszanie dwóch języków świadczy o bardzo dobrej znajomości obu kodów lingwistycznych, ponieważ tylko osoby dwujęzyczne potrafią łączyć różne systemy lingwistyczne.
Mit 3
Dzieci z domów dwujęzycznych później niż ich rówieśnicy zaczynają mówić.
Według profesor neurobiologii Ellen Bialystok z University of York w Toronto dzieci tak samo łatwo i szybko uczą się dwóch języków jak jednego. Dzieci dwujęzyczne zaczynają mówić, mając 11,2 miesiąca, a jednojęzyczne średnio w wieku 12 miesięcy.
Mit 4
Hipoteza okresu krytycznego – po okresie dojrzewania nikt nie jest zdolny, by przyswoić sobie perfekcyjnie język obcy.
Mit obalony przez badaczy z University of Niimegen. Dowiedli, że angielski akcent Holendrów, którzy zaczęli uczyć się angielskiego w wieku 12 lat, nie różni się od wymowy rodowitych Brytyjczyków.
Mit 5
„Jedna osoba, jeden język” – każdy z dwujęzycznych rodziców komunikuje się z dzieckiem w swoim rodzimym języku – inaczej nie będzie efektów.
Naukowcy proponują, by rozdzielić języki w inny sposób. Umówić się z dzieckiem, że np. podczas obiadu mówi się w jednym języku, a na spacerze w drugim.
Wpis napisany na podstawie książek „The bilingual family”, „Raising a bilingual child” oraz artykułu M. Zaraskiej z „Polityki” nr 29 (2867)

Jeden komentarz

  1. Witaj, to niesłychanie intrygujący temat artykuł. Myślę,
    że powinieneś opisać także o tym jak mają się kłopoty osób niepełnosprawnych.
    Zobacz też na tym pamiętniku internetowym jak wygląda kwestia pokonywania barier budowlanych.

Dodaj komentarz