Na dzień świętego Patryka

zielony napojŚwiętujecie Dzień św. Patryka? Jeśli tak, to jak. Zielone piwo? Hmmm… kto by pił coś podobnego?! Zdecydowanie wolę dziecięcą wersję tego święta i picie zielonych napojów bezalkoholowych. Można je przygotować samemu. W sieci znalazłam przepis na sorbetowy napój. Wystarczy kupić limonkowe lody sorbetowe (swoją drogą ciekawa jestem, czy w polskich sklepach są łatwo dostępne) i cytrynową lemoniadę. Zalewamy kilka gałek lodów, lemoniadą i napój gotowy.

Jeśli macie w domu tzw. pipe cleaners, po spolszczeniu ich nazwa brzmi czyściki do rur ;-), i jeśli są w różnych kolorach, to główny element, z którego można zrobić tęczę, jest gotowy. Czyściki do rur można znaleźć w prawie każdym sklepie papierniczym.

tęczaPo co robić tęczę na dzień św. Patryka?

W Irlandii ustawia się pułapki na Leprikony, czyli brodate skrzaty ubrane w zielone ubranka i kapelusze z koniczynką oraz szewskie skórzane fartuchy. Leprikony są trudne w obejściu, mają wojowniczy charakter, nie są miłe dla ludzi (o czym z pewnością wiedzą uczniowie jednego z kursów Helen Doron – Jump with Joey, gdzie brodaty skrzat jest bohaterem).

Leprikony mają dwie magiczne sakiewki oraz młotek. Podobno zostawiają garnek ze złotem na końcu tęczy. Jutro zamiast grać w lotto, szukajcie lub zróbcie własną tęczę. Na przykład tak, jak pokazano na zdjęciu.

koniczyna Kolejnym ważnym symbolem 17 marca jest w Irlandii koniczyna – shamrock, symbol Irlandii. Legenda głosi, że Święty Patryk za jej pomocą wytłumaczył chrześcijanom, co to znaczy Trójca Święta – że jest jeden Bóg, ale w trzech osobach.

conditionals Jako że uczę angielskiego, nie ograniczam się oczywiście do tylko do mówienia o anglosaskich zwyczajach. Zawsze staram się połączyć naukę o świętach z nauka gramatyki, a dzień św. Patryka doskonale nadaje się do nauki jednego z angielskich trybów warunkowych.

To już jutro! Już jutro możecie zostać milionerami z końca tęczy! Tylko żeby spadł deszcz i świeciło słońce…

Bawcie się dobrze 🙂

Jedna myśl nt. „Na dzień świętego Patryka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.