Niepokoje rodziców związane z nauką dzieci języków obcych

Dziś pierwszy wpis z cyklu “Niepokoje rodziców związane z nauką dzieci języków obcych”. Pierwsze najczęściej spotykane pytanie to: Czy uczenie maluchów dwóch języków nie opóźni u nich rozwoju mowy?

Dzieci, które mają codzienny i bogaty kontakt z dwoma językami, czy to przez kontakt ze swoimi rodzicami, czy innymi opiekunami w przedszkolu, czy szkole językowej, nie różnią się rozwojem językowym od swoich mono lingwistycznych rówieśników.
Ważne jest, by pamiętać, że rozwój mowy to bardzo indywidualna sprawa. Między dziećmi w tym samym wieku mogą występować dość znaczne różnice. Niektóre dzieci szybciej zaczynają mówić, czy też posługiwać się prostymi zdaniami, inne później. Nie oznacza to jednak, że z tymi drugimi, jest coś nie w porządku. W większości przypadków opóźnienia świadczą o tym, że dziecko potrzebuje po prostu więcej czasu.

Podobne opóźnienia w mówieniu mogą wystąpić także u dzieci dwujęzycznych. Jeśli dziecko jeszcze nie mówi, nie znaczy to, że nie rozumie. Rozumienie języka to pierwsza umiejętność, która przychodzi wraz z jego nauką. Po opanowaniu rozumienia, kolejnym krokiem jest mówienie.

Rodzice dzieci dwujęzycznych powinni przede wszystkim zadbać o systematyczny kontakt dziecka z dwoma językami, których się ono uczy. Należy unikać gwałtownych czy radykalnych zmian w otoczeniu językowym dziecka. Jeśli chcemy nauczyć naszą pociechę np. polskiego i angielskiego, skupmy się na tych dwóch językach. Kolejny dodajmy po jakimś czasie, kiedy dziecko będzie już rozumiało kierowane do niego w tych językach wypowiedzi.

Jeśli chcemy, by dziecko miało od samego początku kontakt z trzema językami, również nic nie stoi na przeszkodzie, by tak było. Ważna jest konsekwencja, regularność i rutyna.
Nagłe zmiany środowiska językowego mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka i spowodować u niego wystąpienie pewnych trudności.

Napisane na podstawie:
5 Concerns About Children Becoming Bilingual Answered by Prof. Fred Genesee

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.