Nuda, nuda, nuda! Nie wolno się nudzić.

Program zapełniony od rana do wieczora. Zaraz po śniadaniu zajęcia językowe aż do obiadu. Po obiedzie warsztaty językowe lub wyjazd do centrum, lub rozgrywki sportowe. Wieczorem głównie konkursy, czasem dyskoteka, albo ognisko. Oczywiście tu i ówdzie zdarzy się tzw. czas wolny. Pół godzinki po obiedzie, czy godzinka po konkursie przed nocną ciszą. Ale w dzienniczku ma być rozkład dnia zapisany co do minuty. Nie może być nawet pięciu wolnych minut, bo jak twierdzi kierownik kolonii, ktoś może się przyczepić. Kto? Wiadomo, ewentualna kontrola z kuratorium. No i rodzice. Rodzice dzwonią i mówią „Moje dziecko się nudzi. Co to za kolonia? Nic się nie dzieje?”

Założę się, że dziecko w czasie tej krótkiej poobiedniej lub wieczornej przerwy dzwoni do mamy czy taty, bo wreszcie ma czas zatęsknić i chce usłyszeć znajomy głos. Rodzic pyta, co słychać? Co dziś robiłaś/robiłeś? A ono, jak to dziecko, mówi „nic”. No, to rodzic za telefon i do kierownika na skargę.

Podobna sytuacja jest po przedszkolu, czy po zajęciach. Na pytanie „Co dziś robiliście?” Dziecko najczęściej odpowiada „Nic”. Tak samo wygląda zaspokajanie rodzicielskiej ciekawości, jeśli chodzi o to, czego uczy się na angielskim. „Czego się dziś nauczyłaś?” „Niczego”.

Odpowiedzi dzieci i umiejętność zdawania relacji z przebiegu dnia to jedno. Drugie natomiast to współczesne podejście do nudy. Dlaczego nie wolno się nudzić? Co jest złego w nudzeniu się?

Ja wiem, że dzieci mają czas wypełniony po brzegi w czasie roku szkolnego. Jeżdżą z zajęć na zajęcia. I jak się okazuje, tego samego chcieliby dla nich rodzice i być może one same na wakacje.

Ale przecież w czasie nudy przychodzą do głowy najlepsze pomysły. Oczywiście czasem są głupie, dlatego delikatny nadzór nie zaszkodzi. Kiedyś się mówiło, że jak dzieci są cicho, to coś kombinują. Dzięki nudzie stajemy się kreatywni i mamy szansę dowiedzieć się, co naprawdę lubimy, na co mamy ochotę. Powiem więcej, dzięki nudzie poznajemy samych siebie. Nie odbierajmy tej szansy dzieciom.

Nudzisz się? I bardzo dobrze. Masz czas dla siebie. Czas, żeby dowiedzieć się, co cię interesuje. Wykorzystaj tej szansę. Dajmy szansę nudzie J

2 myśli nt. „Nuda, nuda, nuda! Nie wolno się nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.