Dziecko w podróży nie musi się nudzić. Zamiast wręczyć maluchowi tablet lub smartfona, możesz wykorzystać czas spędzony w samochodzie, pociągu czy samolocie na wspólne zabawy po angielsku. W ten sposób miło spędzicie chwile, a kilkulatek zyska kolejną okazję do rozwoju swoich umiejętności językowych. Możliwe do zaaranżowania kreatywne zabawy po angielsku w podróży, są naprawdę różnorodne, a niektóre z nich nie wymagają żadnych akcesoriów.

1. Zabawa w prawdę i fałsz

Ta prosta zabawa po angielsku sprawdzi się dla dzieci w każdym wieku. Kilkulatek może mówić wyłącznie „true” lub „false”. Konstruowanie bardziej skomplikowanych wypowiedzi leży po Twojej stronie, jednak to dziecko uczy się ich rozumienia i interpretacji. Przykład?

– The dog says meow.

– False!

lub

– The sun is yellow.

– True!

Bardziej pewne swoich umiejętności dzieci mogą zamieniać się rolami ze swoimi rodzicami. Teraz to Ty odpowiadaj prawda lub fałsz na zdania formułowane przez malucha. 

2. Podkładanie głosów

Wystarczy prosta książeczka z obrazkami zabrana w podróż, by móc spędzić czas na kreatywnym podkładaniu głosów po angielsku. Za każdym razem możecie stworzyć z dzieckiem zupełnie inną historię. Najlepiej, jeśli w książeczce jest para postaci. Wówczas za jedną to Ty możesz podkładać głos, a maluch mówi za drugą. Dostosowuj poziom rozmowy do umiejętności dziecka. Mogą być to proste wymiany zdań, na przykład:

– Hello, Betty. How are you?

– Hello, Danny. I’m fine, and you?

– Me too!

3. Nazywanie uczuć

Na podobnej zasadzie co podkładanie głosów pod postaci, może przebiegać zabawa w nazywanie uczuć. W tym celu możecie wykorzystywać w podróży zarówno książeczkę, jak i zabawki zabrane przez dziecko. Możesz zadawać maluchowi pytania o samopoczucie postaci z książki lub pluszaków. Dziecko może odpowiadać wedle własnego uznania lub wzorując się na widocznej mimice.

– How is he feeling? 

– He is sad.

lub

– Why is she happy?

– Because she likes to dance!

 
Dzieci nawet nie podejrzewają, że uczą się języka angielskiego.

4. Co było dalej?

Kreatywne zabawy po angielsku w podróży, typu w „co było dalej” mają tę zaletę, że nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy jedynie dziecięca wyobraźnia! Tym samym zabawa ta świetnie sprawdza się jako urozmaicenie podróży z dzieckiem. Możesz zacząć historyjkę po angielsku, na przykład:

– Long, long time ago…

A następnie malec może wcielić się w rolę narratora, dopowiadając:

– … there lived a princess.

Możecie naprzemiennie uzupełniać swoją historię, wprowadzając do niej nowe wątki i postaci. Taka zabawa naprawdę wciąga i nierzadko dostarcza wiele śmiechu w miarę rozwoju akcji.

5. Poznawanie świata

Dla dzieci, które zadają dużo pytań i są naturalnie ciekawe otaczającego je świata, świetna zabawa w podróży to poznawanie świata po angielsku. W tym celu możesz mieć przy sobie dowolną książkę edukacyjną dla dzieci lub po prostu smartfon z dostępem do internetu. Zależnie od pola zainteresowań malucha przedstawiaj różne ciekawostki, na przykład:

– What do elephants eat?

– They eat grass and leaves.

lub

– What is the highest peak on earth?

– It’s Mount Everest. It is 8 849 meters high.

Dzieci chętnie chwalą się zdobytą wiedzą, często powtarzając przyswojone informacje. 

6. Nauka wierszyków i piosenek

Ta zabawa ćwiczy nie tylko umiejętności językowe, ale również pamięć dziecka. Maluchy, które uwielbiają śpiewać i recytować, z pewnością ją polubią. Jeśli jedziecie samochodem, wykorzystajcie radio do odtwarzania anglojęzycznych piosenek dla dzieci. Podczas nauki zapamiętywania zwrotek warto stosować metodę praktykowaną w szkołach Helen Doron English, gdzie podczas śpiewania dzieci wykonują określone ruchy i gesty nawiązujące do treści. Takie działanie ułatwia zapamiętywanie i uatrakcyjnia zabawę!

Przeczytaj więcej o nauce angielskiego poprzez słuchanie tutaj.

7. Czytanie

Na wyjazdy z dziećmi zawsze warto zabierać ze sobą książki. Przydają się podczas deszczowej pogody oraz oczywiście w podróży. Czytanie po angielsku to świetny pomysł. Dla malucha wybierz książeczkę z obrazkami, a dla starszego dziecka książkę z bardziej rozbudowaną treścią. Zależnie od możliwości możecie czytać wspólnie, z podziałem na role lub po stronie. Sposobów jest naprawdę wiele!