Pokoloruj wasz świat

Pamiętacie ten czas, kiedy leżało się na podłodze z kolorowanką i kolorowało? Błyszczące opakowanie kredek, obok na wszelki wypadek temperówka. Świat wokół nie istniał. Była tylko kolorowanka i wy.
Dziś za sprawą kolorowanek dla dorosłych znów możecie wrócić do tych miłych chwil z dzieciństwa. A na podłodze poleżeć z własnym dzieckiem. I oczywiście pokolorować.
Co ciekawe okazuje się, że kolorowanie to nie taka całkiem zwykła czynność. Sama nie miałam pojęcia, ile nowych umiejętności można dzięki niemu zdobyć.
Kolorowanie to nie tylko miłe spędzanie czasu i lek na codzienny stres, jak przekonują współcześni psychologowie. To także ważny etap w rozwoju dziecka.
Kiedy dziecko koloruje, jego oczy wykonują ciężką pracę, kierują ręką i palcami. Dlatego kolorowanie to doskonały sposób, aby usprawnić koordynację oko-ręka. Ta umiejętność przyda się w przyszłości w nauce pisania. Ponadto kolorowanie jedną ręką i trzymanie strony drugą dobrze wpływa na koordynację i współpracę obu stron ciała.
Ćwiczenia na motorykę rozwijają z kolei mięśnie. Trzymanie kredki czy ołówka wymaga wysiłku. W czasie kolorowania dzieci ćwiczą trzymanie narzędzi do pisania, usprawniają siłę ręki. Rysując ciemniejsze i jaśniejsze barwy, uczą się, jak regulować natężenie siły, z jaką naciskają na ołówek. Nie tylko ćwiczą wtedy siłę dłoni, ale także całego ramienia. To doskonałe przygotowanie pod naukę pisania.
Poza tym kolorowanie to, jak już wspomniałam, bardzo relaksująca czynność. Sprzyja rozwijaniu takich umiejętności jak myślenie i koncentracja. Dziecko uczy się także rozpoznawać kolory, linie, kształty. A umiejętność rozpoznawania kształtów to pierwszy krok do nauki czytania i do matematyki.
Kolorowanie to także dobry sposób, by nauczyć dzieci planowania. Kiedy patrzą na rysunek, zastanawiają się, od którego elementu zacząć, jakich kolorów użyć i dzięki temu skupiają uwagę na szczegółach. Uczucie satysfakcji płynące z ukończenia obrazka sprawia, że wzrasta ich motywacja i chcą wykonać kolejne podobne zadanie.
Kolorowanie pomaga dzieciom zrozumieć, że są granice. Innymi słowy, że trzeba trzymać się wyznaczonej linii. A to zdecydowanie pomaga przy nauce pisania. Z jednej strony jest to czynność odbywającą się w wyznaczonych liniach, a z drugiej pozwala też na kreatywność. Ten sam obrazek każde dziecko pokoloruje na inny sposób.
Kolorowanie może także motywować do mówienia. Na przykład kiedy dziecko koloruje jedno ze swoich ulubionych zwierzątek. Niech to będzie – pies. Można wtedy porozmawiać o tym, dlaczego lubi psy, opisać ich wygląd, zapytać, jakie inne zwierzęta jeszcze lubi. To nie tylko zabawa, to również nauka o otaczającym nas świecie.
Dlatego bardzo proszę, nie kolorujecie za swoje dzieci. Pozwólcie im to zrobić samym. Wiem, co mówię. Miałam już wiele takich przypadków, kiedy rodzic na zajęciach kolorował za dziecko. Bo dziecko niby nie umiało. Nie trzymało dobrze kredki, wyjeżdżało za linie, mazało rysunek. Nie szkodzi. Początki zawsze tak wyglądają. Pozwólcie swoim dzieciom na niedoskonałość.

2 komentarze

  1. Bardzo ważne jest aby dziecko mogło kolorować samodzielnie. Artykuł bardzo ważny, dziękuję. Ważne też, aby rodzic, bądź nauczyciel docenił wysiłek włożony przez dziecko niezależnie od efektu końcowego. Bo przecież nikt z nas nie kolorował od razu idealnie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz