Problemy z rozumieniem tekstu? Jest na to rada

Płynne czytanie to jeden z pierwszych celów nauki dzieci w wieku szkolnym. Dorosłym zależy na tym, żeby dzieci potrafiły przeczytać tekst w odpowiednim tempie, z konkretną liczbą słów na minutę. Zwykle wraz z płynnością czytania przychodzi też rozumienie tekstu. Zazwyczaj jeśli dziecko umie czytać, potrafi odpowiedzieć na pytania do tekstu.

Jest jednak odsetek ludzi, którzy mają problemy z rozumieniem tego, co czytają. Jeśli Twoje dziecko ma podobne problemy, nie zniechęcaj się. Poniżej kilka podpowiedzi, jak można usprawnić umiejętność czytania ze zrozumiem.

Czytajcie częściej

Jednym z powodów kłopotów dziecka z czytaniem może być za mało czytania. Im częściej ćwiczą swoje umiejętności, im więcej godzin spędzają czytając, tym lepiej rozwija się ich umysł. Jeśli dziecko rzadko czyta, za każdym razem musi walczyć z tekstem. Przypilnuj, żeby Twoja pociecha zawsze miała coś do czytania. Najlepiej oczywiście czytać codziennie.

Niech opowie, co przeczytało

Najtrudniejsza umiejętność dla dziecka to podsumowanie w kilku zdaniach, o czym był tekst. U dorosłych może być podobnie. Ile razy zdarzyło się wam, że zapytaliście kogoś, jak minął mu dzień, a ta osoba opowiadała przez kolejne 20 minut wszystkie szczegóły, aż umieraliście z nudów. Jeśli dziecko nie potrafi odpowiedzieć na pytania do tekstu, poproś, żeby spróbowało podsumować przeczytaną historię.

Wróć i znajdź odpowiedź

Z książkami jest tak, że jeśli dziecko czegoś nie rozumie, zawsze może wrócić i przeczytać to jeszcze raz. A gdy nie zna odpowiedzi na zadane pytania, ma możliwość poszukania ich w tekście. Dziecko nie musi od razu wszystkiego wiedzieć, ważne jest, żeby potrafiło wrócić do tekstu i poszukać odpowiedzi.

Porozmawiajcie o historii

Tak jak z wieloma rzeczami w życiu, często porozmawianie o nich bardzo pomaga. Przeczytaj z dzieckiem opowieść i porozmawiajcie o niej. Zadaj mu konkretne pytania, na przykład czy wie, kim są główni bohaterowie. Wszystkie te pytania, które mu zadasz, sprawią, że dziecko zacznie myśleć o czytanym tekście i łatwiej będzie mi go zrozumieć.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.