Według badacza bajek Brunona Bettelheima dzieci poprzez słuchanie opowieści oswajają świat. Uczą się, jak radzić sobie z frustracją, śmiercią bliskich, jak przegrywać. Dowiadują się, że złe zachowanie ma swoje, często nieprzyjemne, konsekwencje.
Dzieci uwielbiają w kółko słuchać jednej baśni, czy to Czerwonego Kapturka czy historii życia Kopciuszka. Tak jakby potrzebowały wciąż na nowo przeżywać te same emocje. Po jakimś czasie te gwałtowne emocje związane z losami głównego bohatera topnieją. Nie są już tak silne, jak przy pierwszym słuchaniu historii. Dziecko, zna już opowieść, wie, jak potoczą się kolejne wypadki. Książę znajdzie stopę właściwej księżniczki, Jaś i Małgosia wrócą do domu, a Baba Jaga zostanie ukarana.
Po wielokrotnym czytaniu, dziecko zaczyna analizować inne warstwy opowieści. Wznosi się ponad tę fabularną, by dotrzeć do sedna opowieści. Jej serca, do którego ukrytego znaczenie nie jest łatwo się dostać.
By zaoszczędzić Wam trudu wielokrotnej lektury, wybrałam kilka najciekawszych fragmentów z popularnych bajek dla dzieci. Do przemyślenia na wakacje.
W Małym Księciu najpiękniejsze jest to, że wracam do niego również i ja.. Tak naprawdę nie jest to tylko bajka dla dzieci. To książka dla dorosłych, która powinna przypomnieć im o największych wartościach w życiu. Obowiązkowy tytuł dla każdego człowieka. Piękna książka.