Urodziny królowej

Świętować czy nie świętować? Wspominać na zajęciach o 93. urodzinach królowej Elżbiety II, czy nic nie mówić. W końcu to dzieci, co one będą z tego rozumieć. No, ale pominąć tak zupełnie… nie, też nie wchodzi w rachubę. Uczenie języka nie ogranicza się tylko do gramatyki i słówek. W język wpisana jest także kultura. I jak pominąć fakt, że Elżbieta II, prawnuczka królowej Wiktorii, jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. 9 września zeszłego roku (2015) brytyjska królowa pobiła rekord prababki Wiktorii, który wynosił 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. A przede wszystkim, że właśnie obchodzi 93. urodziny!

Oczywiście kiedy rozmawiamy z dziećmi o królowych i królach, to nie ma sensu uczyć ich, na jakich dokładnie terenach rozciąga się władza Elżbiety II. To, że monarchini Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest także królową 15 innych państw zainteresuje dorosłego.

Poza tym to są nudne informacje, które każdy może znaleźć w Wikipedii. (Byłam zaskoczona, że tych krajów jest aż tyle! Dla ciekawych, a zbyt leniwych, żeby szukać, są to: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Gibraltaru, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm).

Z okazji tych urodzin pojawiło się mnóstwo artykułów w prasie, a także przeróżnych filmików, próbujących podsumować długie i obfitujące w wydarzenia, życie. Oglądając te filmiki wpadłam na pomysł, że może właśnie to jest to! Filmik o życiu królowej. Ale nie za długi, bez trudnych słów. Potrzebowałam filmiku, który będę mogła pokazać i 5-cio i 10-cio latkom. I znalazłam!

Długość idealna – trwa zaledwie 1 min. 39 sekund. Coś dłuższego mogłoby znudzić dzieci, a oglądając taką pigułkę z pewnością wysiedzą. Jeden kadr to jeden rok z życia królowej. Nawet z 5-latkami można ten filmik obejrzeć. Metoda jest prosta: zatrzymujemy kadr i pytamy, co królowa robi (powtórka czasowników), z kim jest na zdjęciu (określenia rodzinne), w co jest ubrana (ubrania), gdzie się znajduje (nazwy miejsc), itp.

Ze starszymi grupami można porozmawiać o tym, jak to jest być wychowywanym na króla czy królową. I to wcale nie muszą być jakieś wyszukane rozmowy o filozoficznym podłożu. Można się zastanowić, jakich przedmiotów, czy języków, uczyła się w szkole mała Elżbieta. Jakie uprawiała sporty, gdzie wyjeżdżała na wakacje, jakie lubiła jeść lody i czy pływała.

Filmik krótki, ale pomysłów na rozmowy z uczniami w różnym wieku dużo. I wcale nie trzeba im od razu przekazywać tej całej poważnej wiedzy. Moim zdaniem jeśli 5-latek zapamięta, że królowa Anglii na imię Elżbieta, że obchodzi właśnie 93 urodziny i bardzo lubi psy to już bardzo dużo. A jakie Wy macie pomysły na urodziny Elżbiety? Podzielcie się w komentarzach.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.