X
 
 

Myślisz o biznesie franczyzowym? Doradzamy, jak uniknąć najczęstszych błędów

Większość osób zainteresowanych biznesem franczyzowym starannie go sprawdza, zanim zdecyduje się do niego przystąpić. To daje orientację, na czym polega taki biznes, jaka jest reputacja firmy oraz pozycja na rynku. Nic jednak nie zastąpi odwiedzenia siedziby firmy. Co dziwne, tylko garstka osób się na to decyduje.

Kiedy decydujesz się na franczyzę, musisz zebrać bardzo dużo informacji, zanim sfinalizujesz umowę. Zacznij od dokładnego sprawdzenia firmy. Porozmawiaj z innymi franczyzobiorcami. Dużo czasu poświęć, by dowiedzieć się, jak najwięcej o Twoim potencjalnym partnerze franczyzowym.

Zanim przystąpisz do podpisywania umowy, zobacz, jak wygląda główna siedziba. Z pewnością okaże się, że ta wizyta przyniesie Ci mnóstwo dodatkowych informacji, na przykład, z kim będziesz współpracować. Zobaczysz z bliska, jak działa cała firma. To nie tylko pozwoli Ci zrozumieć wizję, jaka przyświeca biznesowi, ale też da możliwość porozmawiania z osobami, które są w nią zaangażowane.

Porozmawiaj z osobami odpowiedzialnymi za program rozwoju firmy, zapoznaj się z metodologią oraz ludźmi, którzy zajmują się szkoleniami, marketingiem, logistyką. Możesz odwiedzić magazyn i zobaczyć, jak tam wygląda praca. Upewnij się, że zadałeś/zadałaś wszystkie pytania, że rozwiałeś/rozwiałaś swoje wątpliwości. Zapytaj siebie, czy jesteś zadowolony/zadowolona z przedstawionych odpowiedzi.

Oczywiście proces poznawania nie odbywa się tylko w jedną stronę. Pozwala poznać się dwóm zainteresowanym stronom. Większość decyzji biznesowych będzie należała do Ciebie, ale powinieneś/powinnaś mieć świadomość, że pod pewnymi względami zależysz od siedziby głównej. Szczególnie jeśli chodzi o dostawy produktu oraz pomoc, kiedy Twoja firma zacznie się rozrastać.

Kiedy Ty będziesz oceniać, czy dana firma jest dla Ciebie partnerem, również firma będzie oceniała Ciebie jako potencjalnego franczyzobiorcę. Czy uda Wam się w tym dość wymagającym i konkurencyjnym rynku zrealizować wspólne założenia?

Przystąpienie do międzynarodowej franczyzy edukacyjnej to coś więcej niż tylko kupienie gotowego produktu. Przystępujesz do solidnego biznesu. Stajesz się częścią globalnej wspólnoty. Dlatego musisz mieć pewność, że dołączasz do najlepszych – do sprawdzonej międzynarodowej marki, która oferuje najlepsze możliwości dla Twojego nowego biznesu. Wizyta w siedzibie firmy to doskonały sposób, aby przekonać się, czy franczyza w edukacji jest dla Ciebie.     

Anne Gordon,
VP Business Development