X
 
 

Szkoły Helen Doron na świecie

Artykuł z magazynu wydawanego w Montenegro, opisujący właścicieli szkoły Helen Doron.

Ivana Zec Barasin uczy języków obcych przez całe swoje życie, mimo tego otwarcie szkoły Helen Doron English w Podogoricy było dla niej dużym wyzwaniem, kolejnym krokiem w jej własnej edukacji. Choć Ivana płynnie mówi po włosku, musiała nauczyć się nowych metod uczenia języka angielskiego. W każdej jej wypowiedzi słychać melodyjną i przyjemną intonację głosu, która sprawia, że jest bardzo ciekawą rozmówczynią i interesująco opowiada o metodzie Helen Doron English.

Ivana i jej mąż, który jest z Banjaluka, postanowili otworzyć pierwszą szkołę Helen Doron w Czarnogórze i w ten sposób przedstawili tę metodę w tym kraju. W tym roku Helen Doron Czarnogóra świętuje swoje piąte urodziny, ucząc angielskiego według metody brytyjskiej lingwistki – Helen Doron. Ivana zauważa, że nauczanie opiera się na wzmacnianiu uczucia empatii wśród dzieci, której brakuje współczesnemu światu.

Ivana przyznaje, że proces aplikowania o licencję był wymagający. Okazało się, że pomogło im wcześniejsze doświadczenie w pracy w prywatnym sektorze, dali się poznać jako para profesjonalistów – Ivana jako lingwistka, a jej mąż Midrag jako ekonomista. Oboje przyznają, że postawili na jakość usług. Postanowili nie koncentrować się na szybkim zwiększaniu przychodu, a postawili na biznes z mocnymi podstawami, który daje możliwość rozwoju krok po kroku.

Zostali „Master Franchisers” w Czarnogórze, czyli głównymi franczyzobiorcami, pięć lat temu. Teraz sprzedają licencje i otwierają nową szkołę w Budva. „Przy otwarciu nowej szkoły Helen Doron bierze się pod uwagę obszar, który będzie ona obsługiwać. Musieliśmy dokładnie przemyśleć ryzyko otwarcia kolejnej szkoły w Podogorice, czy nie będzie konkurencją dla już istniejącej. Duży zespół ekspertów Helen Doron z różnych stron odpowiada za sukces tego modelu biznesowego” – mówi para.

Ivana mówi, że cały proces zakładania szkoły był jednocześnie bardzo interesujący z jednej strony, a z drugiej bardzo wymagający, ponieważ był czymś zupełnie nowym pięć lat temu, nie tylko dla nich, ale również dla Czarnogóry. Po pierwszych szkoleniach przygotowujących do założenia szkoły, dostali duże wsparcie od innych franczyzobiorców Helen Doron z Macedonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz z Serbii. Dodatkowo na starcie dostali wsparcie lokalnych programów rozwojowych (Investment and Development Fund of Montenegro) oraz od organizacji wspierającej kobiecy biznes w Czarnogórze, co pozwoliło im na wyposażenie szkoły.

Od początku swojej działalności szkoła Helen Doron Montenegro starała się pomagać dzieciom w potrzebie. Współpracowała z różnymi organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc. Udało im się wprowadzić darmowe nauczanie dla dzieci w potrzebie. Szkoły Helen Doron są znane ze swojej charytatywnej działalności, co roku organizowane są międzynarodowe wydarzenia pod nazwą Young Heroes.

W 2017 roku szkoła założyła biblioteczkę w szpitalu dla dzieci w Podogoricy i zebrała prawie 1000 pozycji. Prowadziła także lekcje angielskiego dla chorych dzieci, które wzmocniły ich proces leczenia i sprawiły, że pobyt w szpitalu stał się mniej bolesny. Rok później szkoła kontynuowała akcję i zebrała książki dla Centrum Terapii Słuchu i Mowy doktor Peruty Ivanović w Kotor.

W tym roku ruszył projekt pt. „Big 5 Recycling Project”, który ma na celu edukację ekologiczną dzieci. Dochód z akcji zostanie przekazany na rzecz dziennego domu opieki nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami w Bijelo Polje. Ponadto szkoła uczestniczy w różnych wydarzeniach, np. Wiosenny Tydzień Dzieci, Rodzinny Festyn i Festiwal Teatralny w Kotor. Na tym ostatnim uczniowie wystawili sztukę „A Tale of Two Tails” z jednego z kursów Helen Doron, co jak podkreśla Ivana było dla nich bardzo ważnym przeżyciem. „Dzieci bardzo zaangażowały się w to przedstawieni, zachowywały się jak prawdziwi profesjonaliści. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów oraz lektorów, którzy ich przygotowywali. To było dla mnie bardzo szczególe wydarzenie.” – przyznaje Ivana.

Jako 10-latka Ivana marzyła o tym, by zostać przewodniczką turystyczną. Jej rodzice prowadzili hotel w Virpazara, ona i jej brat mieli stały kontakt z osobami mówiącymi różnymi językami. Dzięki temu obydwoje zaczęli dość szybko uczyć się poprzez zabawy i gry, a w konsekwencji mówić w obcych językach. Tak właśnie działa metoda Helen Doron, dlatego Ivana od razu się w niej zakochała.