X
 
 

Zdrowe odżywanie dzieci. Mleko – mity i fakty.

Kilka słów od Helen Doron na temat odpowiedniej diety dzieci.

„Mleko jest dobre” – mit.

Wychowaliśmy się na produktach mlecznych. Nasze matki wierzyły, że mleko jest doskonałym, bo naturalnym jedzeniem. Badania pokazały, że jest inaczej. Mitem okazało się przekonanie, że mleko i jego produkty pochodne są źródłem wapnia.

Kilka kluczowych mitów dotyczących mleka:

„Mleko – naturalne jedzenie”

Mleko krowie jest naturalnym i najlepszym pokarmem, ale dla cielątek, nie dla ludzi. Ponad 60 procent ludzi jest uczulonych na laktozę, przez co cierpią na duży dyskomfort, skurcze żołądka i wzdęcia. Regularne jedzenie mleka może też przyczynić się do większej zapadalności na nowotwory.

„Mleko buduje silne kości”

Zdrowe i silne kości to przede wszystkim rezultat ćwiczeń oraz bogatej w wapń diety. Mleka roślinne na przykład z migdałów, soi, czy ryżu mogą z powodzeniem pokryć dzienne zapotrzebowanie Twojego dziecka na wapń. Oferta spożywcza jest szeroka, można znaleźć mleka roślinne słodzone, bez dodatku cukru lub smakowe.

 „Dzieci potrzebują mleka, żeby być zdrowe”

Dziecko po odstawieniu od piersi, nie potrzebuje mleka, żeby zdrowo rosnąć. Spożywanie mleka w dzieciństwie może prowadzić do kolek i cukrzycy typu pierwszego. Chroniczne katary, powtarzające się zapalenie ucha i cienie pod oczami? Mogą mieć swoją przyczynę w konsumpcji mleka.

Czy obawiasz się, że coś może się stać, kiedy dziecko przestanie jeść produkty mleczne? Tak, jest takie prawdopodobieństwo, ale zmiana z pewnością będzie na lepsze. Zdrowie i lepsze samopoczucie dziecka wzrasta, kiedy wyeliminujemy mleko.

Zrób eksperyment. Wyeliminuj mleko z diety Twojego dziecka, zastąp je innymi bogatymi w wapń produktami na przynajmniej sześć tygodni i zauważ, czy coś się zmieni. Może miną ciągłe katary, wzdęcia, infekcje ucha, a stan dziecka znacznie się polepszy. To będzie pierwszy krok do bogatszej w wartości odżywcze diety.