21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości

W tym roku to sympatyczne święto po raz pierwszy odbywa się pod hasłem „Tolerancja to za mało”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę nie tylko na wspaniałą ideę bycia życzliwym, ale także na konkretny problem.
Co to znaczy być tolerancyjnym, i co to znaczy być życzliwym?
 „Od dziś należy uśmiechać się, dla eksperymentu, do każdej napotkanej osoby. W kolejce, w autobusie, na ulicy. Wysyłać eksperymentalne sygnały dobra, tak, na taki sygnał powinno się uzyskać odpowiedź tego okrucha dobroci, który ma podobno każda ludzka istota.” – tak pewnego dnia postanowili sobie bohaterowie książki „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Eksperyment polegał na tym, że uśmiechali się do wszystkich napotkanych osób. Nazwali go ESD, czyli Eksperymentalny Sygnał Dobra.
Pomysł amerykańskiej pisarki – Catherine Ryan Hide – z książki „Podaj dalej” został przez czytelników wdrożony do codziennego życia. Po ukazaniu się w roku 2000 książki, znalazły się osoby, które założyły fundację „Pay it forward”, zajmującą się promowaniem życzliwości. Członkowie fundacji kierują się zasadą bohatera powieści, 12-letniego chłopca, który poprzez pomaganie innym chce zmienić świat na lepsze. Pomaga trzem przypadkowym osobom, a potem każda z nich ma za zadnie pomóc kolejnym trzem.
Na stronie fundacji można poczytać historie ludzi, którzy otrzymali pomoc, a potem przekazali ją dalej.
Czy życzliwi mogą być tylko ludzie? Badania w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku pokazały, że życzliwość nie jest cechą, która wyróżnia nas spośród zwierząt. Życzliwie są również szympansy. Za każdym razem podawały one eksperymentatorowi przedmiot, który niby przez przypadek wypadał mu z ręki.
Zapraszamy do świętowania Dnia Życzliwości przez cały rok, nie tylko 21 listopada. Tak nie wiele trzeba. Zacznijmy od trzech prostych słów: proszę, przepraszam i dziękuję.
Tolerancja to otwartość, życzliwość, współodczuwanie. A co dla Was oznacza to słowo?

Dodaj komentarz