Po październikowym Halloween pora na wieczór wróżb 29 listopada, czyli Andrzejki. Święto, w którym początkowo uczestniczyły panny czekające na zamążpójście, dziś jest szczególnie popularne w przedszkolach i szkołach podstawowych. Podczas zabawy andrzejkowej maluchy mają okazję wziąć udział w ekscytujących zabawach z wróżbami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować je w języku angielskim!

Skąd wzięły się Andrzejki?

Święty Andrzej to jeden z dwunastu apostołów, którego uznaje się za patrona narodów słowiańskich. Stąd też Andrzejki stanowią polską tradycję, która jest kultywowana od pokoleń. Pierwotnie święto to polegało na modleniu się do świętego Andrzeja, aby we śnie ukazał twarz przyszłego narzeczonego.

Dziś jednak w zabawach andrzejkowych może wziąć udział każdy – bez względu na wiek oraz płeć. To świetna okazja do ostatnich, hucznych przyjęć i bali przed adwentem, które wprowadzają miłą odskocznię od ponurej, jesiennej aury. Doceniają to w szczególności dzieci, które przecież uwielbiają bawić się o każdej porze roku!

Zabawy andrzejkowe dla najmłodszych, które można poprowadzić po angielsku

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko wybiera się na zabawę andrzejkową do szkoły, czy też organizujecie Andrzejki w mniejszym gronie we własnym domu – warto zadbać o ciekawe zabawy.

Andrzejkom od zawsze towarzyszyło losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, które następnie interpretowało się w celu tworzenia wróżb i przepowiedni. Z tego względu i u Was nie może zabraknąć takich atrakcji. Poniżej przedstawiamy 3 uniwersalne propozycje.

  • Losowanie kolorów – na przykład kolorowych karteczek z materiałowego woreczka. Każdy kolor ma przypisane znaczenie po angielsku, na przykład żółty to „luck”, zielony oznacza „adventure”, różowy „candies”, niebieski „good grades at school”, a fioletowy „new friend”. Najlepiej nadawać wróżbom pozytywne znaczenia, aby nie zniechęcały dzieci do zabawy.
  • Wysypywanie szpilek z kubeczka (najlepiej na stół przykryty obrusem) – wśród nich uczniowie mogą odszukiwać, gdzie ułożyły się literki. Dziecku, które znalazło daną literkę, odczytywana jest przypisana do niej wróżba, na przykład „A: Tomorrow you will wear two different socks”, „P: Soon you will go on a great trip with your parents”.
  • Wybieranie kubeczków – pod kubeczkami mogą znajdować się drobne przedmioty symbolizujące przyszłość dzieci, które je wybrały. Przykładowo moneta może oznaczać bogactwo, cukierek słodkie życie, kredka świecowa bycie artystą, a mały samochodzik nadchodzącą podróż. Zadbaj o anglojęzyczne nazwy tych wróżb.

Zobacz też: Thanksgiving Day – z czym kojarzy się Święto Dziękczynienia?

Wróżenie z wosku – dla starszych i młodszych

Najbardziej rozpoznawalna zabawa andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Wosk wpadający do naczynia z zimną wodą tworzy rozmaite figury, które po wyjęciu można interpretować pod kątem przyszłości. To ciekawa zabawa dla uczniów podstawówki (pod kontrolą osoby dorosłej).

Ustalcie wspólnie zasadę, by opisywać wróżby po angielsku. Młodsze dzieci, które są jeszcze za małe na zabawy z gorącym woskiem, mogą pobawić się za to na swój sposób: w figury woskowe, w które wcielą się osobiście. To takie andrzejkowe charades, tyle że osoba pokazująca jest pod prześcieradłem, co przywodzi na myśl woskową figurkę.

Dzieci mogą zgadywać w języku angielskim, między innymi czy ktoś jest baletnicą, piłkarzem, a może nauczycielką.

Aktywne zabawy andrzejkowe

Podczas imprezy andrzejkowej nie może zabraknąć tańców – najlepiej w rytm piosenek po angielsku, których tekst znają mali uczestnicy! Możecie przy okazji zorganizować karaoke z anglojęzycznymi piosenkami, których dzieci uczyły się w szkole.

Bogatą bibliotekę angielskich melodii w wersji karaoke znajdziecie na kanale You Tube – Helen Doron Song Club. Świetną okazję do ruchu stanowi także tradycyjna zabawa w ustawianie butów od ściany do progu.

Kiedyś sądzono, że osoba, której but jako pierwszy dotarł do progu, miała pierwsza wyjść za mąż. Dziś można zmienić wróżbę na inną, bardziej atrakcyjną dla dzieci. Możecie przykładowo ustalić, że but najbliżej progu oznacza największą przygodę, jaką przeżyje się w przyszłym roku.