Andrzejki dla dzieci

Już niedługo Andrzejki. Idealny czas na zabawę dla dzieci, może nawet nocowanie w szkole – to opcja dla odważnych 🙂 Zwykle wróżby andrzejkowe dawniej były przeznaczone dla młodych panien i kawalerów, dotyczyły więc przepowiedni związanych z zamążpójściem czy ożenkiem. Wróżby były zarówno indywidualne jak i zbiorowe.

Indywidualne polegały na przykład na modłach do św. Andrzeja, by we śnie ukazał twarz przyszłego narzeczonego. A zbiorowe to lanie wosku i wróżenie z jego zastygłego kształtu sylwetki przyszłego ukochanego.

Współcześnie wróżby trochę się zmieniły, szczególnie te dla dzieci. Poszukałam trochę w internecie i znalazłam fajne zabawy, które można wykorzystać podczas zabawy andrzejkowej. Można też pokusić się o ich przetłumaczenie na angielski i wykorzystać jako element lekcji.     

  1. Kolorowe Andrzejki: losowanie kolorów. Tu możemy powtórzyć kolory po angielsku. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, którzy wylosowała dany kolor wstaje, a „wróżka” czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. Przestrogi na przyszłość też można w prostych słowach przetłumaczyć.

Czerwony – Mniej słodyczy! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.

Zielony – Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Przy okazji można edukacyjnie przypomnieć zasady przechodzenia przez jezdnię 😉  

Żółty – Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj.

Niebieski – Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.

Biały – Pijesz za mało mleka!

Czarny – Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

Albo wersja krótsza:

Biały – szczęście

Czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą.

Czarny – drobny pech

Żółty – ktoś zazdrości ci dobrej oceny

Fioletowy – czeka cię miła niespodzianka

Szary – smutek

Zielony – spełnią się Twoje marzenia

  1. Andrzejkowe szpilki. Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy szpilki na stół przykryty obrusem, tak długo aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy literki, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki.

A – przed tobą podróż lub przeprowadzka

E – pomyślność w szkole

H – szczęście w miłości

K – sukcesy w nauce i towarzystwie

M – wyjątkowo korzystna propozycja

N – dobra passa w najbliższej przyszłości

T – pomoc oddanych przyjaciół

W – uważaj na oszustów wokół ciebie

V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać

X – szczęście sprzyja ci we wszystkim.

  1. Andrzejkowa zabawa. To nie wróżba, ale zabawa idealna na andrzejkowe przyjęcie. Zainspirowana anglosaską zabawą na zjadanie jabłka pływającego w misce z wodą.

Potrzebne rzeczy: paczka lub dwie groszku ptysiowego, kordonek, patyk.

Na mocny kordonek nawlekamy kulki groszku ptysiowego, tak po 6 na jednej nitce. Takie nitki, o rożnych długościach (dostosowanych do wzrostu dzieci) zawiązujemy na patyku. Trzeba pamiętać o odstępach miedzy sznurkami. Podczas zabawy dwoje dorosłych trzyma patyk, a dzieci ustawiają się pod wiszącymi nitkami z rękami splecionymi za plecami i na dany znak mają jak najszybciej zjeść wszystkie groszki z nitki bez użycia rąk. Kto sobie pomaga rękami albo komu upadnie groszek – odpada. Zwycięzca, który pokaże pusta buzię i pusty sznurek, wygrywa!

  1. Kwiatowa wróżba andrzejkowa. Potrzebujemy: rysunki lub zdjęcia kwiatów, a jeżeli dzieci wykonują obrazki samodzielnie: kredki, kolorowy sztywny papier, nożyczki.

Na stoliku kładziemy “magiczne” kartoniki z rysunkami lub zdjęciami różnych kwiatów. Zabawę można połączyć z pracą plastyczną – dzieci mogą rysunki kwiatów wykonać samodzielnie. Zadaniem Dzieci jest wybrać swój ulubiony kwiat i poprosić Wróżkę o wyjaśnienie, co dany kwiat “przepowiada”:

-stokrotka: musisz ostrożniej dobierać przyjaciół

-róża: jest symbolem piękna

-dalie: czekają cię sukcesy

-bez: miłe spotkanie z przyjaciółmi

-aster: uważają, mogą nadejść kłopoty

-fiołek: niedługo fajna niespodzianka

-mak: jest symbolem marzeń. Zatem pewnie marzenia się spełnią.

-narcyz: odzwierciedla samouwielbienie. Może czas przestać kaprysić?

  1. Andrzejkowa wróżba z butelką. Cel zabawy: dowiesz się, co czeka Cię w przyszłości – wesoła wycieczka czy wygrana w konkursie. A może wizyta u dentysty?

Potrzebujemy: kolorowy karton, nożyczki, butelka, farby do szkła, markery, pisaki.

Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy “magiczne” znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe – zadaniem dzieci jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Wróżby:

– czeka cię niespodziewany, ale przyjemny wyjazd

– niedługo wizyta u dentysty

– niebawem dostaniesz śliczny prezent

– czeka cię miłą niespodzianka

– zaprzyjaźnisz się z nową osobą

– wygrasz nagrodę w konkursie

Kto dołącza do naszej zabawy? Udanych andrzejek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.