Kolorowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na spędzanie czasu w dzieciństwie. Nic dziwnego, że po kolorowanki sięgają także dorośli – mają one pozytywny wpływ na samopoczucie. W przypadku dzieci kolorowanie wpływa na rozwój motoryki małej i kompetencji miękkich. Co więcej, od najmłodszych lat dziecka można wykorzystywać kolorowanki do nauki języka angielskiego.

W czym dziecku pomaga kolorowanie?

Zestaw obrazków do kolorowania i kredek świecowych możesz kupić już trzylatkowi. Dzięki kolorowankom malec może uczyć się skupienia na jednej czynności, co pomaga m.in. w:

  • radzeniu sobie z trudnymi emocjami – kolorowanki rozładowują napięcie i uspokajają,
  • rozwoju pamięci i koncentracji – poświęcając czas na kolorowanie danego obrazka, dziecko może łatwiej zapamiętać przypisane mu słowo,
  • nauce samodzielnej zabawy – możesz towarzyszyć kilkulatkowi podczas kolorowania, jednak nie zawsze wymaga to Twojego pełnego zaangażowania.

Jakie umiejętności rozwija kolorowanie? Ćwiczenie motoryki małej

Kolorowanie to czynność wymagająca precyzji, która polega na uważnym poruszaniu ręką i palcami, by trzymać kredkę pod odpowiednim kątem. W ten sposób malec uczy się również odpowiedniej siły nacisku. Ponadto dziecko musi posługiwać się drugą ręką do przytrzymywania kartki. Co ćwiczą kolorowanki? Te same mięśnie rąk, których sprawności wymaga nauka pisania. Dlatego dzieci, które sprawnie kolorują, mogą szybciej i łatwiej nauczyć się pisać.

Czego jeszcze uczy kolorowanie?

  • Rozpoznawania kolorów, linii i kształtów – dzięki kolorowankom maluch może utrwalać nowe informacje o świecie, np. że drzewa są zielone, jabłka są okrągłe, a niebo jest niebieskie.
  • Podejmowania decyzji – to dziecko decyduje, jakie kolory będzie mieć obrazek i od jakich kredek zacznie kolorowanie.
  • Kreatywności – kolorowane obrazki mogą stanowić inspirację do samodzielnego rysowania i wymyślania historyjek.
  • Przestrzegania granic – z czasem dzieci dążą do niewyjeżdżania kredkami poza linie obrazków.

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

Ponieważ dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie, najlepszy sposób, jak zachęcić dziecko do kolorowania, to po prostu wspólne kolorowanie. Pokaż maluchowi, jaka to świetna zabawa! Nie zawsze musisz brać kredki w dłoń – czasem wystarczy, że to dziecko koloruje, a rodzic np. czyta podpisy pod obrazkami i opowiada o tym, czego dotyczą. Dodatkowa zachęta do kolorowania dla dzieci to z pewnością obrazki, które podobają się najmłodszym, np. z ulubionymi postaciami z bajek albo ze zwierzętami.

H2: Jak nauczyć dziecko kolorowania?

Dzieci uczą się kolorować same – dlatego nie powinno się wyręczać ich w tej czynności. Oczywiście możesz dawać przykład, ostrzyć kredki lub doradzać w doborze kolorów, ale staraj się nie przejmować inicjatywy. Pamiętaj także o tym, że kolorowanie to zabawa. Nie zwracaj uwagi na to, że kilkulatek wyjeżdża za linie – to normalne. Z czasem dziecko samo dąży do jak najdokładniejszego wypełniania obrazków kolorem.

H2: Dlaczego warto wybierać kolorowanki po angielsku?

Kolorowanki stanowią kolejny element w codzienności malca, który możesz wykorzystać do otaczania dziecka językiem angielskim. Colouring czyli kolorowanie po angielsku, tak samo rozwija motorykę małą i kompetencje miękkie kilkulatka. Dodatkowo jednak colouring books (kolorowanki po angielsku) pozwalają maluchowi obcować ze słówkami w drugim języku. W księgarniach znajdziesz anglojęzyczne kolorowanki w formie zbliżonej do standardowych książeczek z obrazkami. Mogą zawierać krótkie teksty do czytania dziecku.

H2: Co daje dziecku kolorowanie? Podsumowanie

Kolorowanie to rozwijająca czynność, która stanowi świetne wprowadzenie do bardziej wymagających zadań, takich jak pisanie i czytanie. Ze względu na szeroki wybór kolorowanek dla dzieci, można łączyć kolorowanie z nauką języka angielskiego. Maluchy szybciej zapamiętują słówka przy obrazkach. Czytając je na głos, możesz uczyć dziecko także poprawnej wymowy.