Święto Dziękczynienia, Dzień Dziękczynienia, to święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października, jako pamiątka przymierza między Europejczykami i Indianami, zawartego 400 lat temu. Jest to ulubione i najhuczniej obchodzone święto w USA. Jego tradycją są liczne spotkania z rodziną i obfity stół z jedzeniem. Królem zamieszania jest oczywiście ogromny indyk.

Święto dziękczynienia po angielsku: Kanada

W 2023 roku obchody Święta Dziękczynienia w Kanadzie przypadły w poniedziałek 9 października. Thanksgivingday to jedno z najulubieńszych świąt kanadyjskiej społeczności.

Kanadyjskie Święto Dziękczynienia związane jest z angielskim podróżnikiem Martinem Frobisherem. Był to żeglarz, korsarz i znana postać w czasie odkryć geograficznych. Próbował on odkryć morską drogę do Chin, lecz porywiste wiatry i kilka błędów pomiarowych, pchało go do wybrzeży Kanady.

Założył tam  osadę w 1578 roku. Frobiszer wraz z załogą statku i tubylcami, urządził ucztę w podziękowaniu za przeżycie niebezpiecznej podróży. Wspólnie odmówiono modlitwę i zjedzono kolację, na którą składały się: suszona wołowina,  suchary i groszek.

Początki kanadyjskiego Thanksgiving przypisuje się również Francuzom. Mowa o osadnikach, którzy przybyli do wybrzeży Kanady w XVII wieku i organizowali imprezy na kształt dzisiejszych dożynek po żniwach.

Dzielili się jedzeniem z rdzennymi ludami tego regionu.  Święto Dziękczynienia ogłoszono świętem narodowym w 1879 roku. Współcześnie w Kanadzie w większości regionów jest to dzień wolny od pracy.

Zamknięte są szkoły i przedszkola, sklepy i punkty usługowe. Co ciekawe, w Nowej Szkocji niektóre sklepy są tego dnia otwarte,  ale pracownicy mają prawo odmówić przyjścia do pracy.

Święto Dziękczynienia USA

Święto Dziękczynienia chyba najbardziej znane jest z amerykańskiej wersji. Amerykanie również świętują ten dzień w odniesieniu do wydarzeń historycznych z czasów odkryć geograficznych.

Był rok 1621, kiedy amerykańscy osadnicy próbowali dostać się na ląd dzisiejszego stanu Massachusetts. Niestety eskapada trwała dłużej, niż podróżnicy zakładali i do lądu Nowe Ziemi przybili w czasie zimowych mrozów.

Załoga, nieprzygotowana do trudnych warunków klimatycznych, nieposiadająca odpowiednich zapasów jedzenia, narzędzi i ubrań, postanowiła zimę spędzić na statku. Zima przeciągnęła się w kolejne miesiące.

Choroby zdziesiątkowały załogę, wśród której były kobiety i dzieci, z ponad 100-osobowej załogi, zostało niecałe 50 osób. Podróżników obserwowało bacznie plemię Wampanoagów, które postanowiło nie atakować załogi, ale jej pomóc.

Prawdopodobnie stało się tak, ponieważ wódz Indian zakazał atakowania kobiet i dzieci. Skoro wśród załogi było ich tak wiele, Indianie założyli, że przybysze nie mają złych zamiarów. Zawarto pakt, na mocy którego obie społeczności miały sobie pomagać? Chronić się i opiekować. Zawiązano więc historyczne porozumienie między rdzennymi mieszkańcami Ameryki,  a Europejczykami, które uczczono hucznym przyjęciem.

Pogłoski mówią, że już w 1621 na ogniu upieczono indyka. Thanksgiving ma więc długą tradycję.

Jak amerykanie obchodzą święto dziękczynienia

Zanim zaczniemy, przyda się małą powtórką z jesiennych słówek: przypomnijcie sobie, jak są pory roku po angielsku.

A teraz zdradzamy kilka ciekawostek na temat obchodów Thanksgiving Day w Ameryce. Zaczynamy:

1. Jak Amerykanie obchodzą święto dziękczynienia: indyk

Szacuje się, że rokrocznie w USA piecze się prawie 50 mln indyków. Indyk jest równie ważny dla Amerykanów co dla Polaków karp w Wigilię. Ptak przygotowywany jest w całości, zazwyczaj jest nadziewany jabłkami lub ziemniakami. Dlaczego indyk? Ponieważ właśnie na niego polowań nauczyli pierwszych osadników rdzenni Amerykanie. Uratowało to podróżnych przed śmiercią głodową.

2. Jak Amerykanie obchodzą święto dziękczynienia: jedzenie

Do nadziewanego indyka (stuffed turkey), Amerykanie przygotowują oczywiście sos żurawinowy (cranberry sauce). Żurawina to owoc powszechnie dostępny w USA, można więc podejrzewać, że była również obecna na stołach w 1621 roku. Do indyka z sosem podaje się tłuczone ziemniaki (mashed potatoes), słodką kukurydzę (sweet corn), bataty (sweet potatoes), a na deser oczywiście placek dyniowy (pumpkin pie). Szacuje się, że w Thanksgiving Day Amerykanie zjadają ok. 50 mln placków a tradycyjna kolacja świąteczna ma ok. 4 500 kcal.

3. Jak Amerykanie obchodzą święto dziękczynienia: słówka

apple cider – cydr (jabłkowy)

apple pie – szarlotka

buttered rum – rum z masłem na ciepło

corn – kukurydza (sweet corn – słodka kukurydza)

cornbread – chleb kukurydziany

cranberries – żurawina

cranberry sauce – sos żurawinowy

custard – krem angielski

dessert – deser

drumstick – udko

gravy – ciemny sos mięsny

ham – szynka wieprzowa

maize – kukurydza

mashed potatoes – puree ziemniaczane/ tłuczone ziemniaki

mixed nuts – miks orzechów (odpowiednik naszej mieszanki studenckiej)

napkin – serwetka

pecan pie – ciasto z orzechami pekan

plate – talerz

platter – półmisek

popovers – małe bułeczki

pumpkin – dynia

pumpkin pie – placek dyniowy

roast – pieczony

roast turkey – pieczony indyk

roasted sweet potato – pieczony batat

sauce – sos

soup – zupa

stuffing – farsz

tablecloth – obrus

turkey – indyk

yams – słodki ziemniak

Jesień rozgościła się na dobre, mamy więc dla Was podpowiedź, angielski na jesienną chandrę – co robić z dzieckiem w deszczowe dni