Dziś temat, z którym prawdopodobnie prędzej czy później, przyjdzie wam się zmierzyć. Opiekowanie się zwierzątkami to marzenie wielu dzieci – zawieranie przyjaźni z inną żywą istotą jest dla najmłodszych wyrazem miłości i ciekawości świata. Czy wiesz, czego uczy dziecko posiadanie zwierząt? Zapraszamy do tekstu o zwierzętach i dzieciach.

Zwierzęta dla dzieci: jakie wybrać dla mojego dziecka?

Zanim zakochacie się w jakimś małym kotku albo futrzastym piesku, warto najpierw zastanowić się:

  • Jakie zwierzę będzie czuć się dobrze i bezpiecznie z moim dzieckiem (dwulatek może podczas zabawy zbyt mocno ścisnąć chomika, a ten ze strachu może go ugryźć).
  • Czy mam w domu odpowiednie warunki dla konkretnego zwierzaka (bernardynowi będzie trudno wytrzymać w mieszkaniu o powierzchni 60 m2).
  • Czy moje dziecko jest gotowe na regularne zajmowanie się zwierzątkiem (a jeśli nie da rady, czy ja jestem gotowa/y przejąć nad nim opiekę).

Wiele zwierząt wymaga specjalistycznej karmy, regularnej opieki weterynaryjnej czy groomerskiej. Przede wszystkim jednak, zwierzę potrzebuje czasu, poświęcenia mu uwagi i zaangażowania – zupełnie tak samo jak małe dziecko. Dlatego decyzja o posiadaniu zwierzęcia domowego powinna być decyzją rodzinną – dobrze, by każdy członek rodziny czuł się za ulubieńca odpowiedzialny i był gotowy zaangażować się w opiekę nad nim.

Coraz częstsze są też u dzieci alergie. Alergia na sierść psa czy kota to nie jedyne rodzaje uczuleń, jakie może mieć Twoje dziecko. Powszechne są też alergie na ptasie pióra czy futro królika. Przed zakupem zwierzątka warto więc również zrobić odpowiednie testy, by wykluczyć to zagrożenie.

Co daje przyjaźń ze zwierzętami?

Wpływ zwierząt na dziecko jest ogromny. Na początku zwierzę dla dziecka jest tylko towarzyszem zabaw, ale z czasem staje się zwykle jego najlepszym przyjacielem. Powiernikiem małych i dużych smutków, kompanem wypraw do lasu i na podwórko czy obserwatorem zabaw w pokoju. Bywa też opiekunem, który stanie w jego obronie.

Szczególnym przykładem relacji, jaka może zachodzić między dzieckiem a zwierzęciem jest dogoterapia. Emocje u dzieci potrafią być bardzo różne. Pies terapeuta jest niezwykle łagodny, spokojny i rozumie dziecięce zachowania. Szczególnie w sytuacjach nagłych, kryzysowych, potrafi wykazać się ogromną cierpliwością. Pies terapeuta lubi dotyk, bliskość. Jak widzisz, zwierzę jest dla dziecka bardzo ważną istotą.

Naszym uczniom zwierzęcy bohaterowie towarzyszą od samego początku. Już na kursie dla niemowlaków (Baby’s Best Start) maluszki spotykają kotka Sunniego. Gdy przechodzą na kurs dla trzylatków (It’s a Baby Dragon) wita ich różowy smok Didi. Na wyższych kursach mają za kompanów psa Polly oraz kangurzycę Kangi z synkiem – kangurkiem – Joey. Dzięki temu jedno z pierwszych pytań, na które potrafią odpowiedzieć po angielsku, to: „What’s your favourite animal?” („Jaki jest Twój ulubiony zwierzak?”)

Co daje przyjaźń ze zwierzętami: rozwój fizyczny i psychiczny

Badania naukowe potwierdzają, że obecność zwierząt i dorastanie wśród nich, pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny i ruchowy dzieci. Najmłodsze dzieci, nawet niemowlęta, które mają bliski kontakt ze zwierzętami domowymi, dużo szybciej uczą się na przykład raczkować, szybciej i pewniej stawiają pierwsze kroki, a czas między raczkowaniem a chodzeniem jest u nich krótszy. Nic dziwnego, przecież trzeba gonić przyjaciela, który zabrał ukochany gryzak lub próbuje wyjadać smakołyki! 😉

O zwierzęta trzeba też dbać: wyprowadzać je, myć, czyścić im „mieszkania” (klatki, akwaria, kuwety), karmić, czasami leczyć. I to niezależnie od tego, czy chce się nam to robić, czy nie. Opiekowanie się zwierzątkami uczy więc dzieci odpowiedzialności za inne żywe istoty, wrażliwości (one też mogą mieć „gorsze dni”) czy cierpliwości (koty potrafią długo i głośno miauczeć, gdy uważają, że dostały za mało jedzenia 😉).

Czego uczy dziecko posiadanie zwierząt: empatia

To wspaniałe móc obserwować, jak nasze dziecko rozwija się emocjonalnie przy zwierzęciu. Początkowo traktuje je jak zabawkę – chce z nim spędzać czas na swoich warunkach. Z czasem dostrzega, że to drugie stworzenie również czuje, myśli i potrzebuje opieki.

Tak jak goryl Terry z naszych kursów – najpierw zostaje odrzucony przez dzieci, bo jest duży i groźny. Potem okazuje się jednak, że jest po prostu bardzo samotny i poszukuje towarzystwa. Dzięki spotkaniu z nim nasi uczniowie uczą się empatii i zrozumienia dla odmienności innych.

Co daje przyjaźń ze zwierzętami: zmniejszanie stresu

Wpływ zwierząt na dziecko ma jeszcze jeden, być może zaskakujący wymiar. Udowodniono, że obcowanie ze zwierzakiem domowym, pomaga dzieciom w radzeniu sobie ze stresem. Opiekowanie się zwierzątkami to przekazywanie swojego zaangażowania, przyjaźni i miłości. W czasie kontaktu ze zwierzakiem, wytwarzają się endorfiny, które zbawiennie działają na poziom serotoniny w mózgu. Dzieci, które opiekują się zwierzętami, lepiej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami, mają wyższą samoocenę i potrafią lepiej budować poczucie własnej wartości.

Opiekowanie się zwierzątkami po angielsku

Domowe zwierzątko dla dziecka może nam być pomocne w rozwijaniu jeszcze jednej kompetencji: komunikacji w drugim języku. Jeśli chcemy z dzieckiem w domu poćwiczyć angielski, uczyńmy kota czy psa naszym pomocnikiem. Ustalmy, że na czas zabawy, mówimy do zwierzaka tylko po angielsku.

Na początek zamieńcie jego polskie imię na angielskie. Dajcie dziecku pełną swobodę w wymyślaniu odpowiednika. Spiszcie pomysły na kartce i powieście na lodówce. Może się okazać, że w przyszłości będziecie je częściej wykorzystywać, dostosowując do nastroju czy zachowania zwierzęcia.

Potem otwórzcie atlas zwierząt i nazywajcie po angielsku wszystkie zwierzęta, które pamiętacie. Jeśli będziecie potrzebować podpowiedzi, sięgnijcie po nasz artykuł Zwierzęta po angielsku.

Na koniec zajmijcie się opieką nad pupilem, wydając sobie polecenia po angielsku:

  • Nakarm papużkę – Feed the parrot
  • Wyprowadź psa – Walk the dog
  • Wyczesz kota – Groom the cat
  • Wyczyść kuwetę – Clean the litter box
  • Pobaw się z królikiem – Play with the rabbit.

Możesz odkryć z zaskoczeniem, że nudne wcześniej czynności, znowu stały się dla Twojego dziecka ciekawe i atrakcyjne. A co najważniejsze, spędzicie wszyscy razem cudowny czas na zabawie i nauce jednocześnie.