Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko miało kontakt z angielskim poza szkołą, pokaż mu atrakcyjne formy korzystania z tego języka i pozwól wybierać spośród nich. Dobry przykład stanowią komiksy dla dzieci po angielsku. W porównaniu z klasycznymi książkami nierzadko bardziej ciekawią i angażują młodych odbiorców. W efekcie pomagają łączyć zainteresowania kilkulatka z nauką.

Zalety komiksów po angielsku

Każdy dobry lektor angielskiego powie Ci, że najlepsza metoda nauki drugiego języka to ta, która przebiega w formie zabawy. Mali obywatele świata lubią różnorodność, dlatego poza książkami, filmami i grami po angielsku warto proponować im także komiksy do nauki angielskiego. Mają one kilka kluczowych zalet, które możesz wziąć pod uwagę:

 • Lżejsza forma – komiksy charakteryzują się przede wszystkim atrakcyjną oprawą graficzną. Pozytywnie oddziałuje ona na utrzymanie uwagi przez dziecko, które łatwiej angażuje się w historię i jest ciekawsze jej zakończenia.
 • Łatwe czytanie – w komiksach najważniejsze są obrazki, a tekstu jest znacznie mniej. Grafiki tworzą kontekst dla słów, co pozwala domyślać się ich znaczenia i ułatwia zapamiętywanie.
 • Motywacja do nauki – ponieważ komiksy są łatwiejsze do czytania, sprawiają większą satysfakcję młodszym odbiorcom. Mają oni poczucie szybszych postępów w nauce.
 • Obcowanie z językiem mówionym – w komiksach stosuje się język potoczny, który nadaje się do używania na co dzień. Dzieci poznają nowe słówka, zwroty i schematy dialogów, np. popularne odpowiedzi na zadawane pytania.
 • Odkrywanie międzynarodowej popkultury – komiksy to obszar zainteresowania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Są kolekcjonowane i wielokrotnie czytane. Gromadzą licznych fanów, których łączy wspólna pasja.
 • Rozwój wyobraźni – fantazyjne światy komiksów pobudzają kreatywność maluchów, które mogą pokusić się o tworzenie własnych historii po angielsku.

Jaki komiks po angielsku wybrać dla swojego dziecka?

Jeśli interesuje Cię komiks do nauki angielskiego dla dzieci, zwróć uwagę na wybór odpowiedniej lektury. Dotyczy to zarówno poziomu językowego, jak i samej fabuły. Komiksy o superbohaterach na ogół nadają się dla starszych odbiorców. Kilkulatki mogą czytać historie obrazkowe z postaciami dedykowanymi najmłodszym, m.in.:

 • Asterixem i Obelixem,
 • Smerfami,
 • Kaczorem Donaldem (seria DuckTales),
 • Scooby-Doo!,
 • Minionkami.

Do wyboru pozostają także liczne komiksy edukacyjne po angielsku. To np. Komiksowy kurs języka angielskiego PONS albo School Adventures, które stworzono specjalnie z myślą o nauce angielskiego.

Gdzie kupisz komiks dla dzieci po angielsku?

Komiksy w języku angielskim możesz kupować zarówno stacjonarnie, jak i online w popularnych księgarniach, a także na aukcjach internetowych. Ceny komiksów wahają się w przedziale od 15-30 zł. Zachęcamy Cię do wyboru komiksów razem z dzieckiem, ponieważ to ono wskaże, jakie tytuły są dla niego najbardziej interesujące.

Zrób własny komiks dla dziecka

Ciekawy pomysł zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców może stanowić stworzenie autorskiego komiksu po angielsku. W sieci jest do wyboru wiele bezpłatnych aplikacji z komiksowymi szablonami (np. Canva albo Make Beliefs Comix). Możesz dodawać do nich własne zdjęcia, grafiki i dymki z tekstem. W ten sposób przemycisz słówka, na których nauce szczególnie Ci zależy. Tworzenie własnego komiksu to również świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Razem możecie wymyślić oryginalną historię.

Co dają dzieciom komiksy po angielsku? Podsumowanie

Jeżeli dziecko interesuje się komiksami, możesz wykorzystać tę pasję do nauki angielskiego. Wystarczy wybrać pozycje odpowiednie dla wieku i poziomu językowego małego odbiorcy. Komiksy mogą budować pozytywne skojarzenia z drugim językiem. Ze względu na lekką, atrakcyjną wizualnie formę zapewniają łatwe czytanie. Uczą języka potocznego i ułatwiają zapamiętywanie nowych słówek. Pozwalają także obcować z popkulturą, co ułatwia zawieranie międzynarodowych przyjaźni.