Dziś czwarty czwartek listopada, czyli…

0d3cc6c6d1d5e3f8b8766b23a54215f4Dziś czwarty czwartek listopada, czyli Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji prezentujemy kilka mniej znanych faktów o tym święcie.

Sarah Josepha Hale po 17 latach pisania listów do 5 kolejnych prezydentów USA, przekonała wreszcie jednego z nich – Lincolna – aby ustanowił Thanksgiving świętem narodowym. Nie z tego wyczynu jest jednak Hale szerzej znana. Kojarzymy ją przede wszystkim jako autorkę piosenki „Mary had a little lamb”, która należy do amerykańskiego kanonu piosenek dla dzieci.

Bohaterka Hale była równie uparta, jak ona. Owieczka wszędzie chodziła za Mary, poszła nawet do szkoły, co oczywiście było zakazane, bo „no pets at school”. Ale, jak widać, tylko konsekwencja i upór dają oczekiwane rezultaty. Cóż… to samo można by powiedzieć o nauce języków obcych.

08ee7330902a4d3bb70c6e049a85b0b4 Pierwsze Thanksgiving miało miejsce jesienią 1621 r. Wzięło w nim udział 50 angielskich purytanów, którzy przypłynęli do Ameryki, oraz 90 Indian Wampanoag. Święto trwało 3 dni. Prawdopodobnie wśród świętujących było tylko 5 kobiet. Jedynie im udało się przeżyć pierwszy trudny rok na nowym lądzie.

W czasie pierwszego Święta Dziękczynienia nie jedzono indyka. Co więc było w menu? Dziczyzna, kaczki, gęsi, ostrygi, homary, węgorze i inne ryby. Prawdopodobnie jedzono też dynie, ale nie było jeszcze wtedy znane dyniowe ciasto ani Turduckens – potrawa, którą robi się z indyka, kaczki i kurczaka. Z mięsa usuwa się kości. Kurczaka wkłada się w kaczkę, kaczę w indyka. A między poszczególnymi warstwami kładzie farsz.

208da99166dcf5d14fa684ab6b82ded5 Pierwszą ucztę dziękczynną jedzono łyżeczkami i nożami. Widelec nie był znany angielskim pielgrzymom, którzy przybyli do Ameryki z Holandii. Widelce stały się popularne dopiero w XVIII wieku.

Co roku prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia jednego indyka. Tę tradycję zapoczątkował prezydent Truman w 1947 r. Jeden z indyków, którego ułaskawił Obama, poleciał do Disneylandu, gdzie przewodził paradzie w dniu Święta Dziękczynienia.

Dziki indyk jest w stanie biec 320 km na godzinę. Indyki hodowane na mięso są dużo cięższe i nie potrafią tak szybko biegać.

Amerykanie jedzą 46 milionów indyków w czasie Święta Dziękczynienia.

Dla Amerykanów indyk to idealna potrawa na różnego rodzaju uroczystości. Pieczony indyk był pierwszym posiłkiem, jaki zjedli Neil Armstrong i Buzz Aldrin po wizycie na księżycu.

I na koniec jeszcze mniej znany fakt. Indyczki nie potrafią gulgotać. Robią to tylko indyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.