Mind games – układać, czy nie układać…


Tę pracę pt. „Mind games” Rustama Qbica* można znaleźć w największej „galerii sztuki pod chmurką”, która mieści się na gdańskim osiedlu Zaspa. To mural umieszczony na 10-cio piętrowym bloku.  
Na obrazie widnieją dwie postacie, jedna mała, druga duża. Mała bawi się klockami. Ich głowy to kostki Rubika. Kostka osoby starszej jest ułożona według kolorów, młodszej w nieładzie. Widać, że dorosły próbuje dopiero ją uporządkować.
Interpretatorzy dzieła mówią, że jest to ojciec i dziecko, choć równie dobrze w osobie siedzącej na ławce dostrzec można i mamę, babcię, opiekunkę, nauczyciela. Na pewno przedstawia kogoś starszego, kto ma „dobrze w głowie poukładane”. Dlatego też za najbardziej popularne wytłumaczenie koncepcji artysty przyjmuje się tezę, że mural mówi o relacji między rodzicem a dzieckiem. Prawidłowy, zrównoważony i harmonijny rozwój młodego człowieka odbędzie się tylko wtedy, kiedy opiekująca się nim osoba będzie uporządkowana, pewna swojej wiedzy i bogata w doświadczenie. Rodzic/opiekun/nauczycielka najpierw powinni popracować na sobą i dojść ze sobą do porozumienia, by potem gładko i efektywnie poprzez naukę i zabawę przekazać swoje wartości dziecku. Obraz podkreśla jak ważna jest edukacja w procesie wychowania i że trzeba być do niej odpowiednio przygotowanym.     
Czy wszyscy zgadzają się z tą interpretacją? A może nie powinno się nikomu w głowie nic układać…?
 
*Rustam Qbic mieszka w Kazaniu, w Rosji. Jego prace to surrealistyczne wyobrażenia, na których przedstawia postacie ludzi w zestawieniu z domami, roślinami czy zwierzętami. Prawie każde z jego dzieł jest pełne ciekawych pomysłów oraz odniesień, które można zauważyć po dłuższej chwili namysłu. Jego prace widnieją na ścianach: Niżnego Nowogordu, Magnitogorska, Moskwy czy Petersburga.

Dodaj komentarz